Opony całoroczne – rozwiązanie idealne?

opony całoroczne wymiana opon samochód

Kolejki do wulkanizatorów, gdy tylko spadnie pierwszy śnieg oraz powtórka tej samej akcji wczesną wiosną. To stały widok dla większości polskich kierowców. Przyzwyczailiśmy się do wymiany opon letnich na zimowe – i odwrotnie – co pół roku, cały czas jednak mając na uwadze niedogodności związane z tym procesem

Opony sezonowe czy całoroczne?

Dbając o bezpieczeństwo, dobieramy opony odpowiednie do sezonu, ale równocześnie nie chcielibyśmy tracić czasu w tasiemcowych kolejkach co pół roku. Dlatego coraz liczniejsza grupa kierowców zaczyna przekonywać się do korzyści wynikających ze stosowania zyskującego na popularności rozwiązania, jakim są opony całoroczne.

Jeszcze kilka lat temu używanie opon całorocznych byłoby uznane wręcz za herezję. Opony na cały rok, opony uniwersalne, wydawały się mało wiarygodnym rozwiązaniem. Zewsząd atakowani byliśmy historiami o stłuczkach i kolizjach wynikających z niedopasowania opon do warunków panujących na drodze.

Całoroczne – niezłe rozwiązanie

Tymczasem technologia produkcji opon uniwersalnych poszła do przodu. Odpowiednie lamele i mieszanki samej gumy sprawiają, iż może ona zachowywać swoje właściwości zarówno na suchej, jak i mokrej, a nawet na oblodzonej drodze. Właśnie to sprawia, iż coraz liczniejsza grupa kierowców decyduje się na opony całoroczne.

Nie bez znaczenia jest tutaj aspekt finansowy. Wymiana opon z wyważeniem kosztuje około 100 zł. Łatwo obliczyć, że przez 5 lat wydajemy 1000 złotych. Do niektórych taka oszczędność przemawia za kupnem i używaniem opon całorocznych.

Wyważanie kół uniwersalnych

Stosując gumy uniwersalne, nie zapominajmy jednak o konieczności wyważania kół co kilkanaście miesięcy. W przypadku sezonowej wymiany opon, ta czynność na miejsce co pół roku. Używając opon całorocznych, łatwo tymczasem zapomnieć o konieczności wyważania kół.

Dla kogo opony całoroczne nie będą idealnym rozwiązaniem? Z pewnością warto utrzymać tradycyjny model opon letnich i zimowych w rejonach górskich lub tam, gdzie narażeni jesteśmy na większe opady śniegu. W zachodniej Polsce z kolei, szczególnie w większych miastach, gdzie od kilku lat śnieg jest zjawiskiem efemerycznym, opony całoroczne wydają się być dobrym rozwiązaniem. Jeśli korzystamy z samochodu głównie w mieście i w razie większych opadów śniegu możemy przesiąść się do komunikacji miejskiej, wtedy można poważnie pomyśleć o oponach całorocznych.

Opony całoroczne: Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o klockach hamulcowych
> Benzyna
> Autobusy PRL-u

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email