Miasto Örebro, Szwecja

zamek Orebro Szwecja

Örebro jest stolicą regionu Örebro w środkowej Szwecji i mieszka tu ponad 100 tysięcy osób. Örebro, Szwecja

Örebro – informacje

Do połowy XIX wieku Örebro było niedużym ośrodkiem, później stało się centrum produkcji obuwia, jednak liczba ludności znacznie zwiększyła się już po II wojnie światowej. Obecnie jest tu ponad 120 tys. mieszkańców. Miasto słynie między innymi z piłkarskiej drużyny Örebro SK.

W 1810 roku w Örebro zebrał się Riksdag (parlament) i na króla Szwecji wybrał Karola XIV Jana.

zamek Orebro Szwecja

Okazały zamek Örebrohus w Örebro

Zamek Örebrohus w Örebro

W centrum miasta, na wysepce rzeki Svartan, znajduje się zamek obronny. Umownie dzieli on miasto na część północną i południową. Zamek, nazywany Örebrohus, zbudowano w XIII-wieku. Rozbudowano go w okresie panowania dynastii Wazów (XVI wiek) i przebudowano około 1900 roku. Najstarszą część zamku jest wieża obronna, wzniesiona w XIV wieku.

Zamek był świadkiem wieku wydarzeń historycznych Szwecji, przez dwa wieki był rezydencją gubernatora prowincji. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających. Odbywają się tu koncerty, wystawy i konferencje.

Orebro Szwecja kościół

Nikolaikyrkan – kościół w Örebro

Engelbrekt Engelbrektsson

Engelbrekt Engelbrektsson, szwedzki bohater narodowy, urodził się około roku 1390, a zamordowano go w 1436 roku. Pochodził z regionu Dalarna (środkowa Szwecja).

W latach 1434–1436 miało miejsce powstanie przeciwko rządom Eryka Pomorskiego, króla unii kalmarskiej i urzędników duńskich w Szwecji, a Engelbrektsson stanął na jego czele. Wkrótce powstanie ogarnęło cały kraj.

Engelbrekt Engelbrektsson Orebro Szwecja

Pomnik Engelbrekta Engelbrektssona w szwedzkim Örebro

W 1435 r. Parlament Stanowy (Standsriksdagen) w Arboga obwołał Engelbrektssona dowódcą narodowych sił zbrojnych (Rikshövitsman). Militarne sukcesy powstańców doprowadziły do ugody z królem i rewizji postanowień unii kalmarskiej. W 1430 r. detronizowano Eryka Pomorskiego, a Szwecja stała się suwerennym krajem.

Örebro ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ystad
> Karlskrona
> Nynashamn

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email