Ostróda – historia i ciekawostki

Ostróda ciekawostki

Ostróda powstała w XIII wieku. W wieku XIX, po uruchomieniu Kanału Elbląskiego, a potem doprowadzenia linii kolejowej (1872 rok) znaczenie miasta wzrosło

Ale zacznijmy może nie od początku, ale od czasów napoleońskich. Cesarz Napoleon Bonaparte w Ostródzie przebywał od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 roku, mieszkając w surowych warunkach na zamku ostródzkim. Jednak gość, którego się spodziewał, wymagał zupełnie innych warunków życia. I tak Napoleon przeniósł się do pałacu w Kamieńcu, gdzie podobno miał zawołać „Nareszcie pałac!”. Zapewne gościowi cesarza, pani Marii Walewskiej, pałac również się podobał.

Obecnie na zamku ostródzkim jest muzeum, gdzie m.in. można obejrzeć kopię obrazu przedstawiającego Napoleona wśród mieszkańców Ostródy.

Kolejnym elementem przeszłości, jest zachowana w dobrym stanie wieża Bismarcka.

W roku 1907 przed ratuszem ostródzkim poświęcono uroczyście Fontannę Trzech Cesarzy. Obecnie została zrekonstruowana z oryginalnych zachowanych elementów. Zrezygnowano tylko z wizerunków cesarzy, zamieniając je na herby Ostródy, miasta partnerskiego Osterode am Harz i Unii Europejskiej.

W roku 1913, a był to rok 25-lecia panowania cesarza Wilhelma II, niedaleko miasta, przy leśniczówce Zakątek, odsłonięto obelisk z datą 1913. Jest to zapewne upamiętnienie dwóch wydarzeń. Wspomnianej wcześniej rocznicy oraz 100-lecia Wojny Wyzwoleńczej roku 1813.

Podczas bitwy pod Tannenbergiem w Ostródzie przebywał marszałek Hindenburg, a po zakończeniu wojny, już jako prezydent, przyjeżdżał rokrocznie do miasta w rocznicę bitwy. Odwiedzał miejsce dowodzenia w pobliskim Frygnowie. Hotel, w którym nocował i spożywał tradycyjny obiad, od roku 2004 nosi nazwę Hindenburg.

Autor: Jerzy Zaskiewicz

Na zdjęciu: Ostróda, Fontanna Trzech Cesarzy na rynku, pocztówka z końca XIX wieku

Ostróda ciekawostki

♠ Herb Ostródy przedstawia świętego Jerzego na koniu, zabijającego włócznią smoka. Ten sam temat znajduje się w herbie Moskwy oraz m.in. jest częścią godła Gruzji.
♠ Na przełomie lat 40/50 XX wieku w Ostródzie działało Radio Mazury.
♠ W kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie znajduje się gotycka, drewniana rzeźba przedstawiającą Matkę Boską z konającym Jezusem. Rzeźbę odnaleziono po I wojnie światowej w kościele w Gietrzwałdzie.

Ostróda informacje

Ponad 30-tysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Ostróda jest położona na Mazurach, na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca. Miasto połączone jest kanałowym szlakiem wodnym z Elblągiem. Poza wspomnianym Jeziorem Drwęckim, poza wspomnianym już Jeziorem Drwęckim, w Ostródzie są też inna jeziora: Smordy (jezioro Jakuba), Puzy (jezioro Pauzeńskie), Sajmino (jezioro Kajkowskie) i jezioro Perskie.

Zobacz też: 
> Lądek Zdrój ciekawostki
> Szydłowiec ciekawostki 
> Puck ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email