Ostrowiec Świętokrzyski – ciekawostki

Ostrowiec Świętokrzyski ciekawostki atrakcje zabytki

Informacje i ciekawostki o Ostrowcu Świętokrzyskim. Historia, zabytki, osiedla, kultura, sport, Huta Ostrowiec

Ostrowiec Świętokrzyski – informacje

1) Ostrowiec Świętokrzyski, to 65-tysięczne miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim. Leży nad rzeką Kamienną.

2) W Ostrowcu Świętokrzyskim jest 20 osiedli: Śródmieście, Kamienna, Ludwików, Hutnicze, Częstocice, Kuźnia, Kolonia Robotnicza, Sienkiewiczowskie, Trójkąt, Osiedle Spółdzielców, Słoneczne, Gutwin, Koszary, Rosochy, Ogrody, Denków, Pułanki, Stawki, Piaski Henryków i Złotej Jesieni.

rynek Ostrowiec Świętokrzyski ciekawostki atrakcje zabytki
Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim, pomnik ofiar hitlerowców

Z historii Ostrowca Świętokrzyskiego

3) Prawa miejskie uzyskał w 1613 roku. Wcześniej, od XIV wieku była tu wieś Ostrów.

4) W czasie rewolucji 1905 r. w Ostrowcu i okolicach miały miejsce masowe protesty robotnicze. W ich wyniku 27 grudnia 1905 proklamowano Republikę Ostrowiecką, a wśród postulatów nowej władzy była likwidacja carskiej administracji. Republika padła po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Ostrowca w połowie stycznia 1906 roku.

5) W 1921 mieszkało w mieście mieszkało 20.492 osoby, a w chwili wybuchu II wojny światowej – 30 tysięcy.

poczta Ostrowiec Świętokrzyski ciekawostki atrakcje zabytki
Ostrowiec Świętokrzyski, budynek poczty zbudowany w latach 1925-1927

6) Na początku XX wieku miasto nosiło nazwę Ostrowiec nad Kamienną, w latach 20. i 30. był Ostrowcem Kieleckim, a obecna nazwa Ostrowiec Świętokrzyski funkcjonuje od 1937 roku.

7) Podczas II wojny światowej hitlerowcy wymordowali 11 tysięcy Żydów mieszkających w Ostrowcu Świętokrzyskim. Był to obóz pracy (1941-1943), a potem getto żydowskie (1943-1944).

8) We wschodniej części Ostrowca Świętokrzyskiego jest osiedle Denków. Wcześniej, od 1564 r., było to oddzielne miasto. W 1954 r. stało się częścią Ostrowca.

kolegiata kościół Ostrowiec Świętokrzyski ciekawostki zabytki
Kolegiata św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostrowiec Świętokrzyski – zabytki

9) Barokową kolegiatę św. Michała Archanioła odbudowano w 1672 r., po zniszczeniu wcześniejszego kościoła, prawdopodobnie podczas potopu szwedzkiego (1655-1660). Obecny neobarokowy wygląd uzyskała po przebudowie w latach 1924–1928. Codziennie w południe, czasem też podczas szczególnych okazji, z wieży kolegiaty odgrywany jest hejnał Ostrowca Świętokrzyskiego „Zew młodych ostrowczan”.

pałac muzeum Ostrowiec Świętokrzyski ciekawostki zabytki
Pałac Wielopolskich, obecnie muzeum. Foto: Jakub Hałun/ cc-by sa 3.0

10) W dzielnicy Częstocice znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy. W dawnym pałacu hrabiów Wielopolskich zbudowanym w latach 1887–1899, obecnie mieści się Muzeum Historyczno-Archeologiczne.

11) Kościół św. Stanisława stoi w dzielnicy Denków. Od końca XVI w. stał tu drewniany kościół. Po rozebraniu, na przełomie XVII/XVIII w. stanął tu kościół murowany.

Kościół św. Stanisława, Ostrowiec Świętokrzyski

12) Drewniany Kościół Najświętszego Serca Jezusowego zbudowano w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1932 roku, w stylu zakopiańskim. Stoi na Osiedlu Hutniczym.

kościół drewniany Ostrowiec Świętokrzyski ciekawostki atrakcje zabytki
Ostrowiec Świętokrzyski. Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i pomnik

13) Przy ul. Sienkiewicza, tuż obok parku miejskiego im. Marszałka Piłsudskiego znajdują się pozostałości po dawnym cmentarzu żydowskim, istniejącym od pierwszej połowy XVIII wieku (od ok. 1734 roku). Jest tu ok. 200 mecew (nagrobków).

14) Na placu św. Floriana stoi figura św. Floriana z 1776 roku.

Ostrowiec Świętokrzyski – ciekawostki

15) W Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się największy zakład przemysłowy województwa świętokrzyskiego i jeden z największych w tej części kraju – Huta Ostrowiec. Jego przodkiem była huta, która powstała w latach 1837–1839 i którą sfinansował hrabia Henryk Łubieński (1793-1883). Na przełomie XIX i XX w. był to drugi co do wielkości zakład tego typu w Królestwie Polskim. W okresie międzywojennym produkowano tu wagony kolejowe, części do parowozów, samochodów, czołgów, armat oraz konstrukcje stalowe.

16) Jedną z cyklicznych imprez odbywających się w Ostrowcu Świętokrzyskim jest Festiwal Bluesowo – Rockowy im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”. Odbywa się co roku pd 2007 r. w muszli koncertowej na terenie Parku Miejskiego im. marsz. Józefa Piłsudskiego.

17) Park Miejski im. marszałka Józefa Piłsudskiego założono w 1926 roku i ma ok. 20 ha powierzchni. Znajduje się w centrum miasta.

Ostrowiec Świętokrzyski. Hala sportowo-widowiskowa KSZO

18) Hala sportowo-widowiskowa KSZO (Osiedle Hutnicze, ul. Świętokrzyska 11) to obiekt wielofunkcyjny, wykorzystywany do imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych, istniejący od 2011 roku. Jest to sala na prawie 3800 miejsc. Hala sąsiaduje z Miejskim Stadionem Sportowym „KSZO”, mającym 7430 miejsc siedzących. Gra tu piłkarska drużyna KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski.

Ciekawostki o Ostrowcu Świętokrzyskim + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Skarżysko-Kamienna
> Skalbmierz
> Sandomierz

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email