Ciekawostki o pączkach

pączki ciekawostki Tłusty Czwartek zapusty pączek

Choć mają dużo kalorii, wszyscy zajadamy się pączkami, a już na pewno w Tłusty Czwartek. Historia pączka, z czego robione są pączki i inne ciekawostki o pączkach

Co powinieneś wiedzieć o pączkach

Choć są wysokokaloryczne, to mało kto się tym przejmuje. Tym bardziej, gdy widzimy ich apetyczny ciemno-złoty kolor i pachnącą cytryną skórkę. Nie możemy od nich oderwać wzroku, gdy posypane są pudrem, polane lukrem lub czekoladą. Mowa oczywiście o pączkach.

Pączki są prawdopodobnie najbardziej znanym wyrobem cukierniczym na świecie. Powstają z prostych składników, czyli: mąki pszennej, drożdży, wody lub mleka i jajek. Także z dodatków takich, jak: konfitura lub marmolada wieloowocowa, olejki zapachowe, skórka cytrynowa lub pomarańczowa.

Smażone są w głębokim tłuszczu, w wysokiej temperaturze. Podstawą do smażenia pączków zazwyczaj jest olej lub smalec.

pączki ciekawostki tłusty czwartek zapusty pączek

Jedni lubią pączki z lukrem na wierzchu, inni wolą posypane cukrem pudrem. Ciekawostki o pączkach

Pączek i kalorie

Wartość energetyczna pączków jest dosyć duża. Jeden średniej wielkości pączek waży średnio 60 g. i zawiera około 145 kalorii. Dużej wielkości pączek ma 100 gram i ponad 400 kalorii. Nie można jednak tych danych przypisywać wszystkim pączkom, gdyż ich kaloryczność  zależy od kilku rzeczy, czyli:

– ile tłuszczu pochłonęło ciasto podczas smażenia,
– czy jest to pączek pusty, czy nadziewany,
– co znajduje się na wierzchu pączka (może być on posypany pudrem, polany czekoladą lub lukrem, itp).

pączki ciekawostki Tłusty Czwartek zapusty pączek

W Niemczech wymyślono pączki z dziurką w środku, u nas nzywane oponkami

Niezależnie od składu, pączki są produktem wysokokalorycznym. Dlatego nie każdy może pozwolić sobie na dowolną ich konsumpcję. Taka dyspensa może dotyczyć tylko niektórych dni w roku, na przykład Tłustego Czwartku, czy kusaków. W pozostałe dni roku wielu z nas musi ograniczyć spożywanie pączków. Konsumpcję pączków na pewno muszą ograniczyć ludzie dbający o stałą wagę ciała oraz osoby, które są na diecie odchudzającej. Nie zawsze też warunki zdrowotne pozwalają na jedzenie pączków, gdyż jest to produkt smażony.

Historia pączka

Paczki były znane już w czasach starożytnych. Rzymianie zwłaszcza na wiosnę zajadali się pączkami, choć pierwsze pączki nie miały słodkiego smaku. Słodki smak pączka wywodzi się z krajów arabskich.

W naszym kraju pierwsze pączki także nie były słodkie, nie były też w kształcie kuli, a nawet nie były drożdżowe. W Polsce tradycja przyrządzania ich na słodko pochodzi z XVI wieku. Dopiero dwieście lat później do wypieku pączków zaczęto stosować drożdże. Wówczas zmieniła się nie tylko konsystencja pączka na bardziej puszystą, ale zmienił się także kształt pączka na kulisty.

Pączkowe rekordy

Księga Guinnessa odnotowuje rekordy w jedzeniu pączków. Jest kilka kategorii, m.in. jedzenie pączków na czas, bez oblizywania się. Najwyższa wieża ułożona z pączków miała wysokość 110 cm i była zrobiona z 1764. pączków z dziurką w środku (takie łatwiej układać niż okrągłe pączki). Najcięższego pączka usmażono w 1993 roku w USA. Miał 1 tonę i 690 kilogramów. Wolimy nie liczyć, ile mógł mieć kalorii.

Ciekawostki o pączkach: Sadurski.com

Pączki i Tłusty Czwartek

Według badań, w Tłusty Czwartek pączki jedzą niemal wszyscy Polacy. 20% zjada jednego pączka, a 3 lub więcej pączków – 38%. 37% osób kupuje wtedy pączki w cukierniach, taka sama ilość Polaków kupuje je w sklepach, a 15% zjada własnoręcznie zrobione, domowe pączki.

> Tu ciekawostki o Tłustym Czwartku

Dowcipy o pączkach

Spotykają się dwa pączki.
– Cześć stary, co u ciebie?
– Zdawałem ostatnio na studia.
– I co, przyjęli cię?
– No coś ty, pączka?

> Tu więcej

Zobacz też:
> Zielone Świątki
> Ciekawostki o pizzy

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email