Pałka teleskopowa – co to jest?

pałka teleskopowa baton ciekawostki pałki teleskopowe informacje rodzaje budowa

Wielu Polaków o istnieniu pałki teleskopowej dowiedziało się w listopadzie 2020. Policjanci ubrani po cywilnemu, wmieszani w tłum demonstrantów i demonstrantek protestujących w Warszawie, w pewnym momencie wyjęli pałki teleskopowe i małe pojemniki z gazem pieprzowym. Na szczęście doszło tylko do drobnych starć, a przy okazji opinia publiczna dowiedziała się o sposobie pracy tajniaków oraz o ich rozkładanej broni. Pałki teleskopowe – informacje i ciekawostki

Ciekawostki o pałkach teleskopowych

1) Pałka teleskopowa, potocznie zwana batonem, to rodzaj broni obuchowej, rozpowszechniany od połowy XX wieku.

2) Baton jest składany (wysuwany). Złożony ma 15-20 cm długości, po rozłożeniu jest ok. 3 razy dłuższy (ma od 40 do 60 cm długości).

3) Pałka teleskopowa najczęściej jest wykonana z lekkiego i równocześnie mocnego metalu (np. aluminium) lub z tworzywa sztucznego.

4) Wysunięcie elementów powodujące powiększenie pałki następuje w wyniku jednego szybkiego ruchu wysuwająco-wstrząsającego. Są też pałki wysuwane automatycznie (po naciśnięciu na przycisk).

5) Ta broń używana jest przez służby specjalne (m.in. przez policję), używają jej ochroniarze, mają czasem ze sobą kierowcy taksówek i autobusów.

6) Na posiadanie i zakup pałki teleskopowej nie jest w Polsce wymagane specjalne zezwolenie i tej broni nie trzeba nigdzie rejestrować. Chyba, że ma końcówkę lub wkładkę z twardego, ciężkiego metalu, którego użycie może być bardziej niebezpieczne.

pałka teleskopowa baton ciekawostki pałki teleskopowe informacje rodzaje budowa
Pałka teleskopowa złożona i rozłożona

7) Pałki teleskopowej można używać tylko w przypadku obrony koniecznej. W innym przypadku użycie może być uznane za przestępstwo.

8) Ile kosztuje pałka teleskopowa? W zależności od modelu, ale generalnie kilkadziesiąt złotych za sztukę.

9) Są pałki teleskopowe z paralizatorem (elektryczne), z latarką, a nawet z gazem.

Pałki teleskopowe informacje i ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wykrywacze metalu
> Spadochrony
> Portrety pamięciowe

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email