Panathinaikos Ateny – ciekawostki

Panathinaikos Ateny piłka nożna ciekawostki

Lubisz piłkę nożną, lubisz piłkarskie ciekawostki? W Sadurski.com pięć oryginalnych ciekawostek związanych ze słynnym greckim klubem.

1.

Co oznacza nazwa Panathinaikos? Wszechateńscy. Nazwę zainspirowało dzieło Izokratesa, w którym pochwalał edukację demokratyczną i militarną siłę Aten.

2.

Panathinaikos, to zielona koniczyna. Dlaczego? Podobno władze klubu zainspirowały się Billim Sherringiem. Ten Irlandzko-kanadyjski biegacz wygrał maraton podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk w 1906 roku. A biegł w białej koszulce, z dużą zieloną koniczyną.

3.

Panathinaikos, to najstarszy, wciąż aktywny klub piłkarski w Grecji. Jeden z trzech, które nigdy nie spadły z najwyższej ligi i jedyny grecki klub, który w całym sezonie nie przegrał żadnego meczu.

4.

W sezonie 1970/71 ćwierćfinał Pucharu Europy odbył się 9 Marca. Gola strzelił Antonis Antoniadis. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, skoro został królem strzelców tych rozgrywek, ale grał wtedy z numerem 9, a bramka padła o 9 wieczorem, 9 minut przed końcem meczu.

5.

Kto był trenerem Panathinaikosu w sezonie 1970/71, gdy jako jedyna grecka drużyna w historii znaleźli się w finale Pucharu Europy? Ferenc Puskas. Tak, legenda węgierskiego futbolu. Galopujący major kapitan Złotej jedenastki, czterokrotny reprezentant Hiszpanii, właśnie w Panathinaikosie osiągnął swój największy sukces trenerski.

> Chcesz poznać także inne ciekawostki na temat Panathinaikosu? Obejrzyj poniższy film

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone