Panathinaikos Ateny – ciekawostki

Panathinaikos Ateny piłka nożna ciekawostki

Lubisz piłkę nożną, lubisz piłkarskie ciekawostki? W Sadurski.com pięć oryginalnych ciekawostek związanych ze słynnym greckim klubem.

1.

Co oznacza nazwa Panathinaikos? Wszechateńscy. Nazwę zainspirowało dzieło Izokratesa, w którym pochwalał edukację demokratyczną i militarną siłę Aten.

2.

Panathinaikos, to zielona koniczyna. Dlaczego? Podobno władze klubu zainspirowały się Billim Sherringiem. Ten Irlandzko-kanadyjski biegacz wygrał maraton podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk w 1906 roku. A biegł w białej koszulce, z dużą zieloną koniczyną.

3.

Panathinaikos, to najstarszy, wciąż aktywny klub piłkarski w Grecji. Jeden z trzech, które nigdy nie spadły z najwyższej ligi i jedyny grecki klub, który w całym sezonie nie przegrał żadnego meczu.

4.

W sezonie 1970/71 ćwierćfinał Pucharu Europy odbył się 9 Marca. Gola strzelił Antonis Antoniadis. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, skoro został królem strzelców tych rozgrywek, ale grał wtedy z numerem 9, a bramka padła o 9 wieczorem, 9 minut przed końcem meczu.

5.

Kto był trenerem Panathinaikosu w sezonie 1970/71, gdy jako jedyna grecka drużyna w historii znaleźli się w finale Pucharu Europy? Ferenc Puskas. Tak, legenda węgierskiego futbolu. Galopujący major kapitan Złotej jedenastki, czterokrotny reprezentant Hiszpanii, właśnie w Panathinaikosie osiągnął swój największy sukces trenerski.

> Chcesz poznać także inne ciekawostki na temat Panathinaikosu? Obejrzyj poniższy film

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email