Park Narodowy Bryce Canyon, Utah, USA

Bryce Canyon ciekawostki Utah USA

Według wierzeń Indian Pajutów, mieszkających tu od ok. 1200 roku naszej ery, na tych terenach mieszkali niegdyś „legendarni ludzie” (to-when-an-ung-wa). Żyli jako zwierzęta, na przykład ptaki czy jaszczurki i mieli niezwykłą moc, która pozwalała im zamieniać się w ludzi. Ponieważ ci ludzie byli złymi ludźmi, bóg-kojot pozamieniał ich w skały

Utworzony w 1928 roku Bryce Canyon National Park, znajduje się w południowo-zachodniej części stanu Utah, w Stanach Zjednoczonych. Powierzchnia parku wynosi 145 kilometrów kwadratowych.

Bryce Canyon National Park ciekawostki Utah atrakcje

Bryce Canyon National Park – zdjecie panoramiczne

Początki parku Bryce Canyon

Pierwsi Europejczycy przybyli na te tereny w drugiej połowie XIX wieku. W 1874 roku założyli miasteczko Clifton, do którego rok później przybył wraz z rodziną Ebenezer Bryce. To właśnie na jego cześć park nosi nazwę: Bryce Canyon National Park.

Bryce wkrótce przeprowadził się w górę rzeki, gdzie wybudował kilkukilometrowy kanał irygacyjny oraz drogę, która umożliwiała mu lepszy dostęp do drewna w okolicznych lasach i kończyła się na krawędzi kanionu. Lokalna ludność zaczęła nazywać ją kanionem Bryce’a (Bryce’s Canyon). Mimo, że Ebenezer Bryce wraz z rodziną w 1880 roku przeprowadził się do Arizony, nazwa przylgnęła do kanionu na dobre. Od 1919 roku do kanionu zaczęli coraz chętniej przybywać turyści.

Bryce Canyon ciekawostki Utah USA

Widoki mogą zachwycić. Bryce Canyon ciekawostki

Bryce Canyon National Park powiększa się

W 1923 r. prezydent USA Warren Harding wydał dekret, na podstawie którego na powierzchni 30 kilometrów kwadratowych ustanowiono pomnik narodowy pod nazwą Bryce Canyon National Monument. Rok później Kongres zdecydował, że powstanie tu park narodowy, należący do rządu federalnego. Po kilku latach wykupiono od właścicieli ziemię i oficjalnie park powstał 15 września 1928 roku.

Aby ułatwić podróżowanie między Bryce Canyon a Parkiem Narodowym Zion, północną częścią Parku Narodowego Wielkiego Kanionu oraz pomnikiem narodowym Cedar Breaks, w 1930 r. oddano do użytku tunel Zion-Mount Carmel. Odtąd pociągi dowoziły turystów do Cedar City, a stamtąd do czterech parków rozwoziły ich autobusy.

Park Narodowy Bryce Canyon ciekawostki Utah USA

Skały w zbliżeniu. Park Narodowy Bryce Canyon ciekawostki

W 1931 roku, na mocy dwóch dekretów prezydenta Herberta Hoovera, powierzchnia parku została powiększona do obecnych 145,02 kilometrów kwadratowych. W tym samym roku wybudowano ponad 7 kilometrów szlaków pieszych i konnych. Wkrótce powiększono turystyczną infrastrukturę o parkingi, kempingi i płoty wyznaczające granice parku. Wytyczono też szlak Fairyland Trail oraz punkt widokowy na Rainbow Point.

Bryce Canyon National Park – ciekawostki

* Choć park nazywa się Bryce Canyon National Park, nie płynie przez niego rzeka. Niecka w kształcie amfiteatru powstała wskutek erozji termicznej i chemicznej.

* Przez ponad 200 dni w roku w ciągu doby na terenie parku występują zarówno temperatury dodatnie, jak i ujemne. W ciągu dnia woda wpływa w drobne szczeliny skalne i zamarza w ciągu nocy, powiększając swoją objętość o około 9 procent. Ten cykl zamrożeń i rozmrożeń powoduje rozpadanie się skał.

* Woda deszczowa ma odczyn kwasowy, dzięki czemu rozpuszcza ona wapienne skały. Szacuje się, że erozja skał przebiega w tempie 60 do 130 centymetrów na 100 lat.

* Pomarańczowy kolor skał robi jeszcze większe wrażenie w zimie, gdy śnieg pokryje część skał.

punkt widokowy Bryce Canyon ciekawostki Utah USA

Jeden z punktów widokowych dla turystów.  Bryce Canyon ciekawostki

Skały w Bryce Canyon National Park

Wiele formacji skalnych na terenie parku ma swoje nazwy. Do najbardziej popularnych należą iglice skalne z wapienia, zwane hoodoo. Mają one od 1,5 do 45 metrów wysokości. Do najbardziej znanych należą formacje: Thor’s Hammer (Młot Thora), The Hunter (Myśliwy) i Queen Victoria (Królowa Victoria).

Można tu również spotkać setki naturalnych okien i łuków skalnych. Mają średnice od 1. do 19. metrów. Największym i łatwo dostępnym łukiem jest Natural Bridge (Naturalny Most). Jest on dobrze widoczny z jednego z punktów widokowych przy głównej drodze.

Są tu również tak zwane slot canyons czyli wąskie i dosyć głębokie szczeliny skalne, mające od 100 do 300 metrów długości, 30. do 60. metrów głębokości i do 5. metrów szerokości. Jednym z najbardziej popularnych jest Wall Street, przez który prowadzi szlak Navajo Loop Trail.

Bryce Canyon National Park ciekawostki Utah USA

Sosny rosnące wśród skał. Bryce Canyon National Park ciekawostki

Rośliny, zwierzęta i infrastruktura turystyczna

Na terenie Parku Narodowego Bryce Canyon występuje wiele dzikich gatunków zwierząt. Są wśród nich: orzeł, kojot, puma, świstak, suseł i sowa.

Wśród roślinności porastającej Bryce Canyon National Park są m.in. świerk kłujący, jedlica, jodła kalifornijska, świerk Engelmanna, sosna giętka, sosna długowieczna oraz wierzba.

Infrastruktura turystyczna Parku Narodowego Bryce Canyon jest dobrze rozwinięta. Są tu dwa kempingi, a turyści mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Zimą w parku możliwe jest uprawianie narciarstwa.

Ciekawostki o Bryce Canyon + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Monument Valley, Utah
> Glenn Canyon Dam, Arizona
> Kanion Antylopy, Nevada

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email