Partia Dobrego Humoru – ciekawostki

Piotrków Trybunalski plener satyrycy karykaturzyści Partia Dobrego Humoru

Powstała w Polsce 18 lat temu. Rozwesela ludzi na całym świecie. Zwana najbardziej wesołą organizacją świata – Partia Dobrego Humoru

* PDH powstała w 2001 roku z inicjatywy polskiego satyryka Szczepana Sadurskiego. Początkowo była to inicjatywa polska, jednak niedługo potem pierwsze legitymacje były wręczane osobom z innych krajów, więc PDH uzyskała też angielskojęzyczną nazwę: Good Humor Party.

* Legitymacje Partii Dobrego Humoru otrzymało dotychczas ponad 4 tys. osób. Z Polski, ale też z wielu innych krajów świata. Jest wśród nich wielu satyryków.

* Od samego początku składka członkowska PDH jest niezmienna: 3 uśmiechy dziennie.

Festiwal Dobrego Humoru Partia Dobrego Humoru

Gdańsk, 2001. Pierwsza demonstracja Partii Dobrego Humoru

* „Uśmiechnięte” logo Partii zaprojektował szef PDH, Szczepan Sadurski.

* Symbolem Partii Dobrego Humoru jest Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper). Dotychczas został on sfotografowany w ponad 500 miejscach / miejscowościach, w kilkudziesięciu krajach świata, na wszystkich kontynentach. Może go skleić z papieru i sfotografować każdy, kto chce zostać członkiem partii. Pierwszy Wesoły Wieżowiec został sfotografowany podczas happeningu w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. > Tu link

* Nazwa partii nieprzypadkowo była podobna do ogólnopolskich czasopism: gazetki z dowcipami Dobry Humor (ukazującej się od 1991 r.) oraz pisma satyrycznego Twój Dobry Humor). Kierował nimi Sadurski, on też stanął na czele Partii Dobrego Humoru. Twój Dobry Humor stał się prasowym organem organizacji.

Parada Pułaskiego Nowy Jork Partia Dobrego Humoru

Parada Pułaskiego, Piata Aleja w Nowym Jorku, 2012

* Za dzień inauguracji organizacji przyjęto „demonstrację” sympatyków PDH. Było to 28 czerwca 2001 r. w Gdańsku, podczas Festiwalu Dobrego Humoru. Po wernisażu wystawy rysunku satyrycznego, nieduża grupa (głównie satyryków) na czele której był Skiba, przeszła gdańskim Starym Miastem. Demonstranci mieli kilka dużych transparentów, Skiba „szczekaczkę”, co wzbudziło zainteresowanie i śmiechy przechodniów. Jedyną osobą, która cały czas rejestrowała demonstrację, był Szczepan Sadurski. Powstała seria zdjęć, a nawet krótki, unikalny film. Po demonstracji wręczono wszystkim uczestnikom marszu pierwsze legitymacje. Część nowych członków PDH otrzymała numerowane legitymacje, aby po powrocie do domów wręczać je kolejnym osobom.

Niemodlin Karpik Partia Dobrego Humoru

Niemodlin, satyryczna impreza Karpik. PDH jest tu obecna od zawsze

* Wszystkie legitymacje Partii Dobrego Humoru mają podpis jej szefa, Sadurskiego. Z wyjątkiem jego legitymacji. Ponieważ uznał, ze nie wypada podpisywać się na swojej legitymacji, podpisał ją Skiba.

* Choć nikt nie zamierzał trafić do „poważnej” polityki, początkowo były plany oficjalnego zarejestrowania Partii Dobrego Humoru. Do sympatyków rozesłano formularze, w celu zebrania podpisów. Po kilku tygodniach odesłane pocztą listy z danymi: imię, nazwisko, adres zameldowania, nr dowodu osobistego i podpis). Podpisy zbierano też podczas Festiwalu Dobrego Humoru, w tym w dniu pierwszej demonstracji. Zgromadzono tysiąc kilkaset nazwisk (do zarejestrowania partii wystarczało 1000 nazwisk). Sadurski jednak zrezygnował z formalności. Odtąd jest to organizacja anarchistyczna, bo nigdzie nie zarejestrowana.

Ustronie Morskie plaża Wesoły Wieżowiec rekord

Wesoły Wieżowiec – ustanowienie rekordu w Ustroniu Morskim, 2013

* Informacji o Partii Dobrego Humoru nie ma w polskiej Wikipedii, skąd została po kilku latach wykasowana. O organizacji powstałej w Polsce można przeczytać na angielskojęzycznej Wikipedii.

* Zarówno członkostwo, jak i „funkcje” w Partii Dobrego Humoru każdy traktuje z przymrużeniem oka. Istnieje „rząd” PDH (gabinet cieni) z ministrami oraz ambasadorowie PDH w różnych krajach. Na przykład Arsen Gevorgyan z Armenii legitymacje partyjne wręczył stu kilkudziesięciu mieszkańcom Armenii, co jest udokumentowane zdjęciami.

kabarety Partia Dobrego Humoru

Legitymacje Partii Dobrego Humoru trafiają m.in. do znanych aktorów i satyryków, ludzi mediów

* Partia Dobrego Humoru włącza się w wiele inicjatyw związanych z rozrywką, zabawą i humorem (np. honorowy patronat nad imprezami, organizowanymi nie tylko w Polsce). W przeszłości organizowała np. wystawy rysunku satyrycznego. Podczas tych imprez wręczane są kolejne legitymacje.

* 6 lipca 2013 r. na plaży w Ustroniu Morskim ustanowiono rekord w wykonywaniu Wesołych Wieżowców. Sklejono 250 „wieżowców” i postawiono je ma molo, co uczestnikom happeningu zajęło 47 minut. Obok prezentowano wystawę fotograficzną „W 80 wieżowców dookoła świata”. > Tu link

* W latach 2015-2016 ukazywał się cyfrowy magazyn Good Humor Party. Miał 8 do 18 stron. Komplet numerów można nadal oglądać na Ussuu.com.

Ciekawostki o Partii Dobrego Humoru: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Partia Dobrego Humoru – strona główna
> Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru
> Prima Aprilis ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email