Paski Wiadomości TVP – parodia zakazana

paski Wiadomości TVP

Przez ponad tydzień polskich Internautów elektryzowały paski z Wiadomości Telewizji Polskiej. I to nie te prawdziwe z głównego serwisu informacyjnego TVP, ale przerobione dzięki pomysłowej stronie Internetowej. Stronie, która już nie działa

Wiadomości TVP, tak jak i stacja TVP Info nie mają dobrych opinii w sieci. Zresztą informacje w Telewizji Polskiej same są sobie winne za to, jak przedstawiają otaczającą nas rzeczywistość. Często nie da się tego oglądać, a nawiązania do propagandy z czasów minionych wydają się trafne. Twarzą tego są prezenterzy, a duszą – twórcy pasków.

Te podpisy, w skrótowy sposób przedstawiające materiały informacyjne, potrafią niektórych przerażać, a niektórych śmieszyć. Już wcześniej w sieci pojawiły się fragmenty Wiadomości z pustymi belkami na napisy. A potem strona, która (wszystko na to wskazuje) jest już historią. Dzięki tej stroni każdy mógł wymyślić tekst, wpisać maksymalnie 42 znaki na pasku, a w chwilę potem ściągnąć na dysk oraz udostępnić gotową grafikę np. w mediach społecznościowych.

Genialne w swojej prostocie rozwiązanie wiralowo rozniosło się po Internecie. Bo kto nie chciałby stworzyć śmiesznego tekstu, idealnie pasującego do konwencji tak poważnych Wiadomości (wkładając słowa do ust znanych prezenterów). Powstały więc setki zabawnych memów – pasków. Taka ilość, że być może niektórzy uznawali, że część z nich jest autentyczna.

Strona generująca paski, można powiedzieć memy – oczywiście nie spodobała się TVP i prezesowi Kurskiemu. Zniknęła, a jej twórcy grożą procesem sądowym. Chodzi o wykorzystanie wizerunku prezenterów i logotypu Telewizji Polskiej. TVP właśnie bierze się za coś niemożliwego: cenzurę Internetu.

To tylko kwestia czasu, żeby ktoś wpadł na pomysł skopiowania całej idei. Dziesiątki, a nawet setki identycznych stron, na różnych serwerach, też zagranicznych, z paskami TVP. Brzmi absurdalnie, ale wydaje się jedyną drogą do pokazania, co sieć ma na ten temat do powiedzenia. Szczególnie, że dopiero co przez (nie tylko) Polskę przewaliła się dyskusja o wolności i groźbie Acta 2.

Tekst: mediamoje.pl
Na ilustracji: jeden z setek (tysięcy?) upublicznionych anonimowo memów parodiujących słynne paski TVP
Ale my chronimy wizerunek, w dodatku nie ma żadnego logo

• • •
Na deser dowcip nawiązujący do słynnej w swoim czasie serii „Twoja stara”: Twoja stara pisze paski w TVP Info.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email