Z durszlakiem w dowodzie osobistym

durszlak pastafarianie Czechy

Pierwszy Czech – Pastafarianin, któremu z powodów religijnych pozwolono na zdjęcie z durszlakiem na głowie

Świat obiegła sensacyjna informacja: Lukáš Nový z Brna odebrał nowy dowód osobisty. Na zdjęciu, które jest w dowodzie, ma na głowie… durszlak. Wspomniany Czech, to pierwszy oficjalnie uznany w tym kraju Pastafarianin czyli wyznawca Latającego Potwora Spaghetti. Ten dowcipny „kościół” powstał w USA, a jego „wyznawcy” noszą na głowach durszlaki.

Przedstawiciel urzędu z Brna wyjaśnia, że obowiązujące w Czechach przepisy zezwalają na umieszczenie w dowodzie osobistym fotografii z nakryciem głowy, jeśli to nakrycie nosi z powodów religijnych, o ile to nakrycie nie przesłania części twarzy.

Jest to pierwszy przypadek uznania przez Republikę Czeską religii pastafariańskiej. Dwa lata wcześniej, po trzech latach batalii sądowej, Austriakowi Niko Almowi zezwolono na wydanie prawa jazdy, na którym jest jego zdjęcie z durszlakiem na głowie. Tymczasem w Polsce pastafarianie wciąż nie mogą wywalczyć prawa, aby ich religia została wpisana do rejestru Kościołów i związków wyznaniowych. W marcu 2013 r. po tym, jak minister administracji Michał Boni odmówił rejestracji, wnioskodawcy zapowiedzieli odwołanie do  Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Na ilustracji: reprodukcja dowodu osobistego pierwszego Pastafarianina w Czechach

Informacja na Sadurski.com od sierpnia 2013

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email