Pielgrzymkowy biznes. Nie tylko Polska

pielgrzymka Mekka pielgrzymki Częstochowa religia wierni

Blisko 500 sanktuariów religijnych znajdujących się na terenie Polski odwiedza rocznie 6,7 mln osób. Tyle mniej więcej Polaków wyjeżdża na wakacje za granicę. Pielgrzymi zostawiają blisko 5 mld złotych, według badań Zakładu Geografii Religijnej UJ

W pielgrzymkach bierze udział 17% Polaków. Spośród wspomnianych około 7 mln pielgrzymów, najwięcej odwiedza Jasną Górę w Częstochowie (4 mln. osób). To jedno z czterech miejsc najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów w Europie. Pozostałe trzy, to: Rzym (6 mln), Lourdes (6 mln) i Santiago de Compostella.

Miejsca pielgrzymek w Europie

Poza wspomnianymi już najpopularniejszymi miejscami pielgrzymek, w Europie są też inne miejsca. Canterbury, Glanstonbury, Walsingham, Lindisfarne i Bromyholm Priory (Anglia) są odwiedzane, gdyż znajdują się tu podobno szczątki krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.

Miejscami pielgrzymek są holenderskie Nieuwzezijdskapel (Amsterdam), Kapel in’t Zand (Roermond), katedra Nidaros w Trondheim (Norwegia) i inne miejsca. A w ogóle pierwszym miejscem pielgrzymek na starym kontynencie było prehistoryczne Stonehenge w Anglii czyli słynny megalityczny krąg z wielkich głazów.

Muzułmanie też pielgrzymują

Pielgrzymkowy biznes jest tym bardziej lukratywny jeśli uświadomimy sobie, że przez pierwszych kilkanaście lat XXI wieku miejsca święte odwiedza więcej pielgrzymów niż przez wcześniejsze tysiąc lat. Obecnie 39 sanktuariów religijnych świata odwiedza rocznie 200 mln wiernych.

Muzułmanie przynajmniej raz w roku pielgrzymują do Mekki, miejsca narodzin Mahometa. To jest ich religijny obowiązek. Najlepiej, jeśli wynajmą nocleg jak najbliżej świętego miejsca, co kosztuje kilka tysięcy USD za noc. Drogo, bo obecnie cena gruntu wynosi tu ponad 20 tys. USD za metr. A jeszcze w 1978 r. metr ziemi kosztował tu 3 USD, czyli… 25000 razy mniej.

W dodatku, aby w Mecce kupić ziemię, należy być Muzułmaninem. Nie szkodzi, wystarczy jeśli inwestor przejdzie na Islam. Ale czego nie robi się dla pieniędzy. Inwestycja zwraca się już po kilku latach, a potem można liczyć zyski.

Tekst: (c) Sadurski.com

Na zdjęciu: tłumy pielgrzymów idą do Mekki, foto: Wikipedia

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone