Piłka nożna – ciekawostki i anegdoty

piłka nożna ciekawostki anegdoty football

Brytyjski komik aresztowany

Policja zatrzymała komika Simona Brodkina, gdy trenował z piłkarzami na boisku Manchesteru City.

16 marca 2013 r. brytyjska policja zatrzymała komika Simona Brodkina (ur. 1977), który przebrany za piłkarza Manchesteru City, trenował wraz z piłkarzami. Komik, w koszulce z numerem 9 i nazwiskiem Bent, wszedł na płytę boiska bez przeszkód, pomimo stojących obok pracowników ochrony. Zaczął się rozgrzewać, podobnie jak przyglądający mu się ze zdziwieniem piłkarze Manchesteru. Wtedy został rozpoznany, zatrzymany i wyprowadzony z boiska przez ochroniarzy, a następnie aresztowany przez policję i przesłuchany.
Simon Brodkin prowadzi w telewizji BBC Three program „Lee Nelson’s Well Good Show”. Jedną z postaci, w którą się w tym programie wciela, jest piłkarz Jason Bent – typowy brytyjski piłkarz. Należy się spodziewać, że happening komika przyniesie jemu i jego programowi sporej reklamy. A mecz? Manchester City przegrał z Evertonem 0:2.
(marzec 2013)

Kara za rozśmieszanie

3,5 tys. dolarów musi zapłacić norweski bramkarz, ponieważ…

Amerykanin Steve Clark jest bramkarzem. Gra w piłkę nożną w norweskim, pierwszoligowym klubie Hoenefoss. Niedawno przyczynił się do tego, że jego drużyna wygrała 3:2. A zaraz potem dowiedział się, że wymierzono mu karę wartości 3,5 tys. USD. Co takiego zrobił?

Mecz o puchar kraju między drużynami Hoenefoss i Birkebeineren zakończył się remisem 1:1 i aby wyłonić zwycięzcę, piłkarzy czekała seria rzutów karnych. Bramkarz Clark przed wykonaniem każdego karnego, rozśmieszał i drwił wykonawców rzutów karnych z drużyny rywali. Okazało się to skutecznie – wyprowadziło ich to z równowagi na tyle, że nie strzelali celnie do jego bramki. Po meczu okazało się, że było to… niesportowe zachowanie.
(maj 2013)

Koniec piłkarskiej kariery za żart

Piłkarz już nigdy nie zagra w reprezentacji Rumunii, ponieważ…

34-letni piłkarz francuskiego klubu AC Ajaccio Adrian Mutu, który dotychczas zagrał 70 razy w barwach reprezentacji Rumunii, nie jest zbytnio lubiany przez trenera reprezentacji Victora Piturca, który nie powołuje go do kadry i nie gra w meczach reprezentacji. Z wzajemnością, gdyż po niedawnym meczu z Grecją (przegranym 1:3) piłkarz umieścił na swojej tablicy na Facebooku fotożart. Była na nim sylwetka trenera z doklejoną w programie graficznym twarzą znanego brytyjskiego komika Rowana Atkinsona, popularnego Jasia Fasoli. Szybko to zdjęcie usunął, jednak bardzo rozzłościło to przedstawicieli rumuńskiej federacji piłkarskiej. Do tego stopnia, że otrzymał oficjalne pismo w którym poinformowano Mutu, że już nigdy nie zagra w reprezentacji.

Wprawdzie piłkarz miał już na swoim koncie szereg przewinień (przyłapanie na piciu alkoholu przed meczem z San Marino – to jeśli chodzi o reprezentację) oraz zażywania narkotyków, stosowanie dopingu i bójkę w barze – to jako piłkarz klubów w Anglii i Włoszech), jednak ukaranie żart z trenera wydaje się zbyt drastyczną karą.
(listopad 2013)

Jezus z Rio do sądu

Archidiecezja Rio de Janeiro chce 6 mln euro od włoskiej telewizji RAI za to, że ubrała Jezusa w piłkarską koszulkę.

Lada dzień początek piłkarskiego święta, które przykuje uwagę świata – Mundial w Brazylii. Atmosferę podgrzewają media, a także… kościół katolicki, a konkretnie: archidiecezja w Rio.

W spocie informującym o Mundialu włoska telewizja przez chwilę pokazała słynną 30-metrową figurę Chrystusa Odkupiciela stojącą w Rio de Janeiro, odzianą w piłkarską koszulkę reprezentacji Włoch. Dodajmy: koszulkę dodano komputerowo (patrz ilustracja obok), a z numerem 10 na Mundialu zagra napastnik Antonio Cassano.

Ten fragment spotu błyskawicznie wywołał burzę w mediach i dyskusję w Italii, a zaraz potem także w Brazylii. Archidiecezja w Rio de Janeiro wspomagana przez prawników poinformowała, że została znieważona i sprawę skieruje do sądu. Będzie się domagać od telewizji RAI sześciu milionów euro. Przedstawiciele brazylijskiego kościoła twierdzą, że to nie tylko obraza którą można odbierać jedynie w kategoriach religijnych, ale też zniewaga symbolu narodowego Brazylii.

Pomysł, aby Jezus w piłkarskiej koszulce trafił do sądu, wzbudził nie mniejsze kontrowersje niż ten sam Jezus we włoskiej telewizji. I przy okazji dzieli kościół katolicki. Duszpasterz pracowników RAI, ksiądz Antonio Interguglielmi jest zdziwiony reakcją przedstawicieli kościoła brazylijskiego. Uważa, że wycenianie obrazy na konkretną kwotę pieniędzy było błędem i wystarczyło zażądać wycofania emisji spotu oraz przeprosiny.
(listopad 2013)

Zidane: Nie jestem kurwą

Słynny były piłkarz Zinedine Zidane pozwał znanego francuskiego satyryka do sądu

Gwiazda futbolu, Francuz Zinedine Zidane w 2006 r. zakończył swą wielką karierę w skandaliczny sposób. Podczas meczu mistrzostw świata, na oczach wielu milionów widzów, silnie  uderzył głową włoskiego piłkarza, co za otrzymał czerwoną kartkę. Niedawno Zidane wystąpił w reklamie na rzecz Kataru (który stara się o zostanie gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku) i zainkasował za to 11 milionów euro.

Pod koniec roku 2010 we francuskim czasopiśmie SportMag satyryk Christophe Aléveque skomentował to tak: „Ten facet to tępy billboard, przez którego straciliśmy Puchar Świata 2006. I teraz do śmierci będzie korzystał z tego wizerunku? Dla mnie to forma prostytucji. Ten facet to kurwa!”.

Zidane, obecnie dyrektor sportowy Realu Madryt, poczuł się tym obrażony i w sądzie domaga się od francuskiego satyryka 75 tys. euro zadośćuczynienia. Sąd ma wydać wyrok 22 marca.

Christophe Aléveque (ur. 1963) grał w paryskich teatrach, występował jako komik. Jest satyrycznym komentatorem w telewizyjnych programach, pisze m.in. do satyrycznego czasopisma Siné Hebdo i nie pomijaj tematów politycznych. Obecnie prowadzi show Super Rebelle.
(luty 2012)

Sędzia zwolniony za karykaturę

Szef sędziów szkockiej piłki nożnej Hugh Dallas, został wyrzucony z pracy za rozesłanie e-mailem karykatury

Hugh Dallas, główny sędzia szkockiego związku piłki nożnej, stracił posadę. Oficjalnie – z „powodów rodzinnych”, nieoficjalnie – bo rozesłał pocztą elektroniczną do innych sędziów piłkarskich rysunek satyryczny. Było to we wrześniu, przed wizytą papieża Benedykta XVI w Szkocji.

Na rysunku był mężczyzna trzymający za rękę dziecko oraz podpis: „Uwaga, nadchodzi papież!”. Obrazek, nawiązujący do skandali związanych z molestowaniem seksualnym nieletnich przez księży katolickich trafił do szkockiego episkopatu i zrobiła się afera. Oprócz Dallasa, pracę straciło czterech innych szkockich sędziów piłkarskich, którym rysunek się spodobał i rozesłali go kolejnym osobom.

Hugh Dallas (ur. 1957 r.) ma opinię jednego z najlepszych sędziów na świecie. Sędziował m.in. podczas mistrzostw świata w 1998 i 2002 roku.
(grudzień 2010)

> Teksty (c) Sadurski.com
Ciekawostki piłkarskie opublikował portal Sadurski.com, obecnie je zgromadziliśmy na jednej podstronie

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone