Cyfryzacja podatków. Jak to działa?

cyfryzacja podatków PIT online

“Śmierć, podatki i dziecko! Nie ma na nie odpowiedniego momentu” – te słowa Margaret Mitchell, amerykańskiej pisarki nad wyraz dobrze wpisują się w nowoczesną rzeczywistość. Tempo naszego życia z pewnością nie ułatwia nam planowania i konsekwentnego realizowania życiowych zamierzeń. Są rzeczy na, które ciężko być gotowym. W przypadku niektórych z nich, może jednak pomóc nam technologia.
 
Wraz z postępem technologii informatycznej, po rozwiązania tego rodzaju sięgnął również sektor państwowy, a dokładniej urząd podatkowy. Korzystanie z możliwości PIT online staje się coraz bardziej popularne. W zasadzie można już mówić o powszechności tego rozwiązania. W tym roku wpłynęło 16 mln elektronicznych rozliczeń PIT do Ministerstwa Finansów.
Każdego roku jednak rośnie liczba osób, która wybiera taką formę rozliczenia podatku zamiast tradycyjnego dopełnienia obowiązku fiskalnego przez wizytę w urzędzie skarbowym. Nic w tym dziwnego, sposób ten ma wiele zalet i korzyść, o których warto wiedzieć.
 
Niezaprzeczalną zaletą tej formy rozliczenia jest sprawność z jaką można złożyć deklarację. Najlepiej zaopatrzyć się w komputerowy program PIT do edycji zeznania, który działa w przeglądarce internetowej oraz stały dostęp do Internetu. Zadanie gromadzenia danych jest równie łatwe, nie ma obowiązku przechowywania dokumentów drukowanych, wystarczy jedynie kopia elektroniczna. Dane po stronie urzędu skarbowego nie są również zapisywane na serwerach zewnętrznych. Przepływ danych jest szyfrowany specjalnym protokołem, przy pomocy którego zabezpiecza się bankowość internetową.
 
Deklarację podatkowe można składać przez okrągłe 24 godziny, odpadają dzięki temu ograniczenia czasowe. Dla urzędu skarbowego akceptowalne jest nawet przesłanie rozliczenia tuż przed składania reklamacji. Rozliczenie roczne online oszczędzi nam sporo czasu i nerwów, które stracilibyśmy na stanie w kolejkach czy sam dojazd. Warto pamiętać, że rozliczanie PIT przez internet oznacza również szybki zwrot podatku.

Kolejną zaletą rozliczenia online jest jego prostota, oraz fakt, że możemy go dokonać samodzielnie. Program do rozliczenia się z fiskusem zapewnia rozliczenie PIT krok po kroku. Program posiada zautomatyzowane funkcje kalkulacji i rola użytkownika sprowadza się do wypełniania pól tekstowych formularza online, na podstawie posiadanych przez siebie dokumentów. Asystent programu sam dokona wszystkich obliczeń i poinformuje gdzie i co trzeba wpisać, dzięki niemu unikniemy pomyłek. Nawet jeżeli zdarzy się nam pomyłka, program w przystępny sposób. Interfejs programu jest projektowany intuicyjnie i zawsze możemy liczyć na pomoc automatycznych podpowiedzi.
 
Przez e-deklaracje można rozliczyć każdy rodzaj PIT w tym najbardziej powszechny PIT-37 online. Jeżeli nasze rozliczenie jest skomplikowane, możemy również liczyć na konsultację z urzędem skarbowym. Praktyka fiskusa w zakresie komunikacji z podatnikiem jest bardzo przyjazna.
Złożenie deklaracji przez Internet jest również sposobem na wywiązanie się z obowiązku podatkowego przez przedsiębiorców. Taka forma rozliczenia PIT-28 pozwala zaoszczędzić tak ważny w przedsiębiorczości czas. Nie trzeba już stać w kolejkach w urzędzie skarbowym lub na poczcie.
 
Płacenie podatków to czynność, której nie możemy uniknąć. Ustalanie ich rodzajów i stawek należy do ustawodawcy a nam pozostaje od niego wymagać, by środki pozyskiwane z polityki podatkowej były dysponowane mądrze i produktywnie. Rozliczanie podatku dochodowego online to jednak skok w przyszłość a w kolejnych latach rozwiązanie to będzie rozwijane i da możliwość całkowitego upowszechnienia go.
 

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email