Dlaczego warto wypełniać PIT samodzielnie?

PIT 2019 samodzielnie rozliczenie podatku online podatek

Konieczność złożenia deklaracji PIT za 2019 rok zbliża się coraz większymi krokami. W miarę, jak dostaniemy od pracodawcy rozliczenia cząstkowe, będziemy musieli wysłać je w naszych własnych dokumentach do końca kwietnia 2020. Jak sobie poradzić z tym samodzielnie i dlaczego warto to robić? Gdzie możemy szukać narzędzi, które pomogą nam wypełnić swojego PIT-a bez błędów, a także wysłać go do urzędu przez internet?

1.  Masz wszystko pod kontrolą
2. Nie udostępniasz innym swoich danych finansowych
3. Dzięki odpowiednim narzędziom masz mniejsze ryzyko pomyłki

Masz wszystko pod kontrolą

Wypełniając PIT elektroniczny lub w formie tradycyjnej samodzielnie mamy większą kontrolę nad tym, w jaki sposób odbywa się rozliczenie. Nie musimy nikogo prosić o pomoc, a dzięki powszechnie dostępnym narzędziom do rozliczeń możemy sami wypełnić deklarację podatkową bez żadnego błędu, nawet jeżeli robimy to po raz pierwszy w życiu. Dużym plusem nabycia takich umiejętności jest też fakt, że nie zawsze możemy mieć możliwość korzystania z usług biura księgowego, w związku z czym posiadanie wiedzy pozwalającej na poskładanie i rozliczenie PIT 2020 online działa zawsze na nasza korzyść.

Nie udostępniasz innym swoich danych finansowych

Wypełniając PIT 2019 online samodzielnie nie musimy udostępniać naszych dokumentów składowych nikomu postronnemu: ani księgowej, ani urzędnikowi w placówce naszego urzędu skarbowego, który mógłby rozliczyć go za nas. Jest to szczególnie wygodne w sytuacji, gdy cenimy sobie prawo do zachowania naszych zarobków dla siebie i samego urzędu rozliczającego naszego wysłanego już PITa lub gdy po prostu zagapimy się i nie ma już czasu na szukanie księgowej, jeżeli chcemy wyrobić się ze złożeniem dokumentów w obowiązującym terminie, żeby uniknąć czynnego żalu i ewentualnej kary.

Dzięki odpowiednim narzędziom masz mniejsze ryzyko pomyłki

Wypełniając deklaracje PIT online samodzielnie nie musimy martwić się o to, czy się pomylimy czy nie. Na rynku mamy dostępne wiele różnych narzędzi, programów i poradników, jak zrobić to w sposób poprawny, nawet w sytuacji, gdy mamy więcej niż jeden dokument wejściowy do uwzględnienia w ostatecznej deklaracji. Dużym plusem korzystania z programu do rozliczenia PIT jest też to, że wersje na konkretny rok posiadają w bazie danych wszystkie aktualne przepisy, ulgi i odliczenia, dzięki czemu nic nie umknie naszej uwadze. Z drugiej strony zadbanie o wysłanie rozliczenia własnoręcznie uwalnia nas od ryzyka pomyłki osób trzecich, np. urzędnika w przypadku, gdyby ktoś wypełniał PIT w naszym imieniu.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email