plastry antykoncepcyjne antykoncepcja

Plastry antykoncepcyjne – alternatywa dla tabletek?

Czas czytania:3 minut/y, 42 sekund/y

Współczesna medycyna zaoferować może kilka rodzajów kuracji hormonalnej, które doprowadzą do zatrzymania owulacji. Niemniej jednak każda z metod posiada posiada wady i zalety, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów. Jedną popularniejszych metod są plastry antykoncepcyjne. Jak działają?

Plastry antykoncepcyjne – w jaki sposób działają?

Plastry tak samo, jak bardzo popularne w Polsce tabletki dostarczają hormony zatrzymujące owulację. W odróżnieniu od tabletek, plastry dostarczając hormony do organizmu poprzez skórę pozwalają na pominięcie układu pokarmowego. Ma to bezpośredni wpływ zarówno na samopoczucie, jak i komfort użytkowania. Dlaczego?

Przede wszystkim hormony dostarczane przez skórę bezpośrednio trafiają do krwiobiegu. W praktyce oznacza to, że ilość hormonów potrzebnych do zatrzymania owulacji jest znacznie mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych kuracji hormonalnych. Z tego względu ryzyko pojawiania się różnorodnych skutków ubocznych jest mniejsze.

Warto również podkreślić, że plastry dostarczają hormony do organizmu w sposób ciągły. Oznacza to, że ich stężenie w krwiobiegu jest stałe. W kontekście komfortu użytkowania należy pokreślić, że plastry wymienia się jedynie raz na tydzień. Dzięki temu ryzyko pominięcia dawki, tak jak może się to wydarzyć w przypadku tabletek, jest minimalne.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Najważniejszym wyznacznikiem jakości metody antykoncepcyjnej jest jej skuteczność. Aby móc ją poznać najlepiej jest odnieść do wskaźnika Pearla, który wykazuje jaka część spośród 100 kobiet stosujących określoną metodę antykoncepcyjną może zajść w ciąże. W przypadku plastrów wskaźnik Pearla wynosi od 04 do 0.7. Oznacza to, że mniej niż jedna kobieta stosująca plastry może zajść w ciążę.

Oznacza to, że skuteczność plastrów jest porównywalna z tą, którą oferują klasyczne tabletki antykoncepcyjne. Z tą różnicą, że plastry pomijają układ ogólnoustrojowy, rzadziej prowadzą do pojawienia się skutków ubocznych oraz nie oddziałują negatywnie m.in. na wątrobę. Warto podkreślić, że w przypadku stosowania prezerwatyw wskaźnik Pearla wynosi od 3 do 7, a w przypadku żeli plemnikobójczych 15-30.

Należy pamiętać, że skuteczność plastrów antykoncepcyjnych w dużej mierze zależy od ich prawidłowego użytkowania. Dotyczy m.in. sposobu przechowywania. W celu zachowania wysokiego poziomu skuteczności plastrów należy je trzymać w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł wilgoci. Trzymając plastry m.in. łazience, czy też lodówce doprowadzimy do szybkiej utraty ich właściwości.

Korzyści ze stosowania plastrów

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych wiąże się z wieloma korzyściami. Najważniejszą z nich, oprócz skuteczności jest łatwość stosowania. Plastry zostały stworzone w taki sposób, aby w żaden sposób nie ingerować w codzienne życie. Wraz z plastrami, które są mocno przyczepione do skóry, można chodzić na siłownię, do sauny, na basen oraz kontynuować wszystkie prowadzone aktywności.

Innymi słowy, plastry zostały stworzone tak, aby czynniki zewnętrzne po przyklejeniu plastra do skóry nie pływały na ilość wydzielanych hormonów. Ponadto ze względu na naklejanie plastrów jedynie raz w tygodniu znacząco obniżamy ryzyko pominięcia dawki. Warto również podkreślić, że w sytuacji problemów z wymiotami lub z biegunką nie istnieje ryzyko obniżenia skuteczności kuracji.

Konsekwencje korzystania z plastrów

Chociaż plastry antykoncepcyjne bardzo rzadko prowadzą do wywołania skutków ubocznych, w postaci wymiotów, czy też nudności lub tkliwości piersi to nie można wykluczyć ich wystąpienia . Jakie są inne konsekwencje związane z używaniem plastrów?

U części kobiet plastry antykoncepcyjne mogą prowadzić do pojawienia się bólów brzucha oraz plamień. W takiej sytuacji należy się skontaktować z lekarzem ginekologiem, który może zadecydować zastosowaniu innej kuracji hormonalnej.

Ponadto każda kobieta decydująca się na stosowanie plastrów musi być świadoma, że mogą one mieć negatywny wpływ na organizm w przyszłości. Jak wykazały badania stosowanie plastrów zwiększa ryzyko pojawienia się choroby zakrzepowo-zatorowej.

Odklejanie się plastrów – czy to poważny problem?

Plastry antykoncepcyjne mogą się odkleić, ale zdarza się to bardzo rzadko. Zwykle tego typu problem dotyczy maksymalnie 2% plastrów. Należy jednak mieć na uwadze, że stwarza to znacznie mniejsze ryzyko, aniżeli pominiecie doustnego środka antykoncepcyjnego.

W przypadku odklejenia się kobieta ma 48 godzin na naklejenie nowego plastra. W sytuacji bezproblemowego użytkowania plastry należy wymieniać co 7 dni dokładnie o tej samej godzinie tak. Wymiana o tej samej porze jest kluczowa dla zachowania skuteczności.

Zakładanie plastrów – w jaki sposób?

Plastry antykoncepcyjne muszą być zakładane w miejscach suchych oraz pozbawionych włosów. Najlepiej, aby była to powierzchnia skóry, w okolicach której nie stosujemy środków nawilżających w postaci balsamów, olejków i kremów.

Należy również pamiętać, że plaster nie może być naklejany dwukrotnie w to samo miejsce. Tak więc w każdym tygodniu należy umieścić nowy plaster, w miejscu odległym o kilka centymetrów od poprzedniego. Wszystko to pozwala na zwiększenie ich skuteczności kuracji.

Źródło: **** plastry antykoncepcyjne – ****k Online

https://****k.online/plastry-antykoncepcyjne-evra/
Link zdjęty 14.4.22, dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci przedłużenia prosimy o kontakt

penis ciekawostki fallus kutas członek męski fiut Poprzedni post 50 odjechanych ciekawostek o penisie
wirtualny Ford Fordzilla samochód Następny post Zaprojektuj wirtualnego Forda