10 ciekawostek o Płocku

zamek Płock ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Płocku – 1

1) Płock, to miasto na Mazowszu, po obu brzegach Wisły. Mieszka tu 120 tysięcy ludzi.

2) Płock, to jedno z najstarszych polskich miast. Został założony w X wieku, a prawa miejskie uzyskał w 1237 roku.

3) Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to najcenniejszy zabytek Płocka. Stoi nad Wisłą, na Wzgórzu Tumskim. Została wybudowana w 1144 roku, w miejscu zburzonej, XII-wiecznej świątyni. Potem była przebudowywana, w 1530 r. strawił ją pożar, a ostatnia przebudowa miała miejsce na początku XX wieku. W skarbcu katedralnym znajduje się m.in. kielich z pateną z XIII wieku. Część zbiorów (w tym: Diadem płocki (nakrycie głowy ze złoconego srebra w kształcie korony z 1601 r.). przeniesiono do pobliskiego Muzeum Diecezjalnego.

bazylika Płock ciekawostki atrakcje zabytki
Płocka bazylika, najcenniejszy zabytek miasta

4) W bazyliką sąsiaduje Zamek książęcy z XIV wieku, najstarszy zamek na Mazowszu. Ma on dwie gotyckie wieże: Szlachecką i Zegarową.

5) W Płocku w 1960 r. powstała Petrochemia płocka. Obecnie jest to Polski Koncern Naftowy Orlen SA, potentat na krajowym rynku paliw płynnych i produktów petrochemicznych.

Ciekawostki o Płocku – 2

6) W Płocku od 1973 r. przy ul. Łukasiewicza 34 znajduje się Stadion im. Kazimierza Górskiego, na którym gra drużyna Wisły Płock.

7) Ogród Zoologiczny w Płocku (ul. Norbertańska 2) założono w 1951 roku. Zajmuje 17 hektarów powierzchni i jest tu ok. 3700 zwierząt, m.in.: lwy, lamparty perskie, małpy, słonie indyjskie i hipopotamy karłowate.

molo Płock ciekawostki atrakcje zabytki
Wisła, płockie molo i jachty. Widok ze Wzgórza Tumskiego

8) Obie części płocka które dzieli Wisła, połączone są dwoma mostami, nowym i starym. Zabytkowy most drogowo-kolejowy im. Legionów Piłsudskiego pochodzi z roku 1938, a podczas II wojny światowej był częściowo zniszczony. Od 2008 r. o zmroku most jest podświetlany w trzech kolorach Płocka (jasnoszafirowy, szkarłatny i beżowy). W 2007 r. otwarto nowy Most Solidarności, o długości 1200 metrów.

9) Małachowianka czyli Liceum Ogólnokształcące im. S.Małachowskiego w Płocku, działa nieprzerwanie od 1180 roku czyli pod ponad 800 lat. Jest więc najstarszym liceum w Polsce. Wśród jego absolwentów byli: prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Tadeusz Mazowiecki i podróżnik Tony Halik.

10) Budynek Ratusza w Płocku zaprojektował Jakub Kubicki – ten sam architekt, który stworzył projekt warszawskiego Belwederu. W 1831 r. w ratuszu odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego.

Ciekawostki o Płocku i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Zamek Książęcy w Płocku

Zobacz też:
> Frombork
> Kielce
> Bielsko-Biała

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email