podatek cukrowy ciekawostki napoje cukier

Podatek cukrowy 2021 – ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 16 sekund/y

Podatek cukrowy ciekawostki

Cukier jest niezdrowy i większość dojrzałych państw już dawno tę opłatę wprowadziła – powiedział premier Mateusz Mazowiecki, uzasadniając tym wprowadzenie na od 1 stycznia 2021 r. podatku cukrowego. Jak jest naprawdę? Informacje i ciekawostki na temat podatku cukrowego

Podatek cukrowy na świecie

1) Spośród pięciu największych gospodarek świata taki podatek wprowadziła piąta: Indie, w 2017 roku. Cztery największe, czyli USA, Chiny, Japonia i Niemcy podatku cukrowego nie mają. Podobnie jak od kraje znajdujące się na tej liście na pozycjach od 8. do 14.

2) A może policzyć inaczej, na przykład biorąc pod uwagę PKB na jednego mieszkańca? Wtedy spośród 10 najbogatszych państw podatek cukrowy ma połowa, czyli pięć: Katar, Irlandia, Norwegia, Sułtanat Brunei i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

3) Jako pierwsza w Europie podatek cukrowy wprowadziła Finlandia, w 1940 roku. Obecnie podatek wynosi średnio 22 eurocenty za litr. Około 1980 r. taki podatek wprowadziła Norwegia (obecnie 23 eurocenty za litr), a w 2011 r. Węgry (24 eurocenty za litr). W 2017 r. podatek od napojów słodzonych wprowadziła Francja (7,16 eurocentów za litr). W kolejnych latach także Belgia, Portugalia, Katalonia w Hiszpanii oraz Wielka Brytania (w 2018 roku).

cukier kostki cukru podatek cukrowy ciekawostki
Cukier. Im mniej go jemy – tym lepiej dla zdrowia. Podatek cukrowy ciekawostki

Podatek cukrowy – chodzi o zdrowie?

4) Jak do stawek podatku cukrowego w europejskich krajach ma się stawka tego podatku wprowadzona w Polsce? W przeliczeniu ze złotówek na euro, podatek cukrowy w Polsce będzie trzecim najwyższym, po Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zdrowia nie można przeliczać na pieniądze, ale wszyscy wiemy, jak mają się zarobki w Polsce do zarobków w tych obu krajach. I do zarobków w krajach, które mają niższą stawkę podatku cukrowego niż Polska (wspomnijmy tylko Norwegię, Belgię czy Francję).

5) Ponieważ rządy państw tłumaczą wprowadzenie podatku cukrowego troską o zdrowie obywateli, warto sprawdzić jak i czy wprowadzenie podatku wpłynęło na otyłość w konkretnych krajach. W Norwegii z 9.8% otyłych ludzi 5 lat później ich ilość zwiększyła się o 1,4%. Obecnie, 40 lat po wprowadzeniu tego podatku, ilość osób otyłych i z nadwagą w Norwegii wynosi 25%. Można odnieść wrażenie, że podatek cukrowy Norwegowie po prostu zignorowali. Na Łotwie 5 lat po wprowadzeniu podatku ilość otyłych zwiększyła się z 21,7% do 23,2%. Na Węgrzech po 5 latach było o 2,8% więcej otyłych czyli 28,6%. W krajach, w których wprowadzono podatek cukrowy liczba otyłych wzrosła i te dane są dostępne także polskiemu rządowi. Czyżby Polska miałaby być pierwszym krajem świata, który osiągnie sukces? A może otyłość, ma związek nie tylko z ilością spożywanego cukru?

podatki pieniądze ciekawostki
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… Podatek cukrowy ciekawostki

Podatek cukrowy – kolejne informacje

6) Niektórzy ustawodawcy mają w przepisach, że podatku nie płacą producenci napojów, którzy słodzą je nie cukrem, ale sokiem owocowym. Wystarczy, ze producent Coca-Coli lub Pepsi zaczną słodzić swoje napoje sokiem, w cenie produktu będzie 12, a nie 40% podatku.

7) Swojego czasu stan Pensylwania (USA) wprowadził na swoim terytorium podatek cukrowy. Wynik: PepsiCo zrezygnowała w tym stanie ze sprzedaży swoich napoi w największych, 2-litrowych butelkach oraz ze sprzedaży 12-paków (zestawy po 12 butelek).

Podatek cukrowy w Polsce

8) Choć firmy miały niezbyt wiele czasu, już zareagowały. Miały podrożeć napoje z cukrem? Niewykluczone, że podrożeje równocześnie woda w butelkach. Bo prognozowany spadek ze sprzedaży napojów słodkich wielkie firmy będą chciały sobie jakoś zrekompensować. Klienci będą mniej kupować napojów słodkich, więc więcej wody. Producenci raczej nie stracą. A ponieważ państwo zyska na podatkach, jak zwykle stracą klienci.

9) A co z Colą zero – czyli z napojem, w którym nie ma cukru? Ten napój też podrożał, gdyż jest słodzony słodzikiem.

sklep zakupy półki sklepowe-napoje ciekawostki
Podatek cukrowy, to droższe napoje w sklepach, ale czy też lepsze zdrowie Polaków?

10) Ile konkretnie na początku roku 2021 kosztują napoje znanych firm? Przykłady: 1,75-litrowa butelka Coca-Coli: 6,29 zł. Taka sama butelka Pepsi: 7,79 zł. Podane ceny różnią się w zależności od miejsca zakupu. Generalnie, co oczywiste, podrożały też w sklepach inne napoje, innych firm. Niektórzy piszą, że napoje gazowane są już droższe od piwa.

11) Mniejsze firmy branży napojów i soków w związku z wprowadzeniem podatku cukrowego nie wykluczają przebranżowienia lub zawieszenia działalności, jeśli spadki sprzedaży ich produktów będą znaczne. Na rynku pozostaną tylko giganci.

12) O pomysłowości Polaków krążą legendy i zawsze mamy dużo pomysłów na obejście podatków. Gdy niedawno rząd wprowadził dodatkowy podatek od “małpek” czyli małych (do 300 ml) buteleczek z wódką, nagle w sklepach pojawiły się butelki o objętości 350 ml, których ten podatek nie obejmował. Cena wódki w butelce 300 ml i 350 ml była taka sama, więc efektem wprowadzenia “podatku od małpek” było… zwiększenie ilości sprzedawanego i pitego przez Polaków wysokoprocentowego alkoholu. Tymczasem skarb państwa na tym podatku zarobi o wiele mniej, niż zakładano.

W ostatnich dniach w Internecie pojawiły się (na razie żartobliwe informacje) o tym, że np. Coca-Cola może sprzedawać swój produkt jako… odrdzewiacz, w sklepach przemysłowych. Nie będzie już produktem spożywczym, więc takiego produktu podatek cukrowy nie będzie dotyczył. A, że nabywcy będą ten produkt pić, to już ich decyzja.

Podatek cukrowy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Podpiwek ciekawostki
> Szampan i wino musujące
> Recykling puszek po napojach

dowcipy o Eskimosach kawały Eskimosi humor Eskimos Poprzedni post Najlepsze dowcipy o Eskimosach
Księga Rekordów Guinnessa ciekawostki rekordy Następny post Niesamowite ciekawostki o Księdze Rekordów Guinnessa