Podgrzewany tytoń – co to jest?

podgrzewany tytoń podgrzewanie tytoniu ciekawostki opinie IQOS glo badania opinie

10 ciekawostek o IQOS i podgrzewanym tytoniu

1) IQOS (skrót od angielskiego: I Quit Ordinary Smoking, po polsku: „rzucam tradycyjne palenie”) to bezdymne urządzenie elektroniczne. W urządzeniu tym, w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów, tytoń nie jest spalany, lecz podgrzewany. Jest uważane za zamiennik tradycyjnego papierosa.

Podgrzewacz tytoniu – działanie, wygląd

2) Ponieważ w IQOS-a tytoń nie jest spalany, tylko podgrzewany, liczba substancji toksycznych i kancerogennych prawdopodobnie jest znacznie mniejsza niż w przypadku papierosów tradycyjnych.

3) W urządzeniu IQOS wkłady tytoniowe są podgrzewane do temperatury przekraczającej 300 st. C. W wyniku podgrzania powstaje zawierający nikotynę aerozol. Dla porównania, w e-papierosach płyn zawierający nikotynę (e-liquid) ma od 150 do 180 st. Celsjusza czyli temperatura jest dwa razy niższa.

4) Jak wygląda podgrzewacz tytoniu? Urządzenie jest podobne do znanych wcześniej e-papierosów. W skład zestawu wchodzi też przenośna ładowarka.
Do urządzenia wkładane są wymienne, jednorazowe wkłady tytoniowe, wyglądające jak zminiaturyzowany papieros. W paczce jest 20 takich wkładów. Jeden wkład pozwala na dokonanie 14 zaciągnięć lub 5 minut użytkowania, co odpowiada spaleniu jednego papierosa.

Podgrzewanie tytoniu – szkodliwość, badania

5) Urządzenie jest nowe, na rynku istnieje od 2014 roku, dlatego nie ma wielu publikacji naukowych związanych z jego szkodliwością. Dodajmy, większość tych publikacji zostało sfinansowanych przez znanego producenta tradycyjnych papierosów. To oznacza, że powinniśmy z ostrożnością podchodzić do tych informacji.

podgrzewany tytoń podgrzewanie tytoniu ciekawostki opinie IQOS glo badania opinie
Podgrzewany tytoń i podgrzewanie tytoniu – ciekawostki, badania, opinie

6) Co o używaniu podgrzewanego tytoniu mówią wypowiadający się na ten temat lekarze? Nie warto zamieniać jednego nałogu (tradycyjne papierosy) na drugi. O tym, jak naprawdę IQOS wpływa na zdrowie, będzie wiadomo dopiero za wiele lat. Kilka lat obecności na rynku, to zdecydowanie za krótki czas aby uzyskać wystarczające informacje.

7) Badania w szeregu krajów wykazały, że produkty podgrzewające tytoń miały mniej szkodliwy wpływ na dysfunkcje śródbłonka, stres oksydacyjny i wywoływanie stanu zapalnego niż tradycyjne papierosy.

8) A co z biernym paleniem czyli używaniem podgrzewacza tytoniu w pomieszczeniach zamkniętych i wpływie na osoby, które jego nie używają? Według badań, urządzenie nie ma negatywnego wpływu.

Podgrzewany tytoń – kolejne informacje

9) W aerozolu powstałym podczas podgrzania tytoniu są m.in.: amoniak, karcinogenne nitrozoaminy, akrylamid, tlenki azotu, acetamid, tlenek węgla i lotne związki organiczne.

10) Podobno w wyniku używania bezpieczniejszych produktów nikotynowych (BPN) w Japonii w ciągu 2 lat liczba palaczy spadła o 27 procent.

Podgrzewany tytoń: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o papierosach
> Historia papierosa
> Wyroby nowatorskie

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email