Urodzeni w Polsce, światowa kariera

Polacy ciekawostki

Przedstawiamy niezwykłe osoby o których mało kto w świecie wie, że urodziły się w Polsce

Założyciele wielkiej firmy medialnej Warner Bros, to bracia Harry i Albert Warner. Urodzili się we wsi Krasnosielec na Mazowszu. Ta znana w świecie firma wyprodukowała do dziś ponad 6,5 tys. filmów fabularnych i 14 tys. animowanych.

Maksymilian Faktor urodzony w Zduńskiej Woli w 1907 roku otworzył w Los Angeles skromny sklep, a niedługo potem został charakteryzatorem gwiazd Hollywood (m.in. Charlie Chaplin, Frank Sinatra, Pola Negri, John Wayne). Produkowane przez niego kosmetyki w 1930 r. były eksportowane do 80. krajów. Obecnie jego marka Max Factor jest znana na całym świecie. To on pierwszy zaczął używać słowa „make up” i dzięki niemu szminki do ust zaczęto produkować w sztyfcie.

Urodzony w Warszawie Samuel Goldwyn mając 16 lat wyjechał z Polski. W 1924 r. w USA założył firmę filmową Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), w najlepszym momencie produkującą 40 filmów rocznie, która zatrudniała największe gwiazdy (m.in. Greta Garbo, Elvis Presley, Laurel i Hardy czyli Flip i Flap).

Oskar Troplowitz wymyślił plaster samoprzylepny i pastę do zębów, a w 1911 roku wprowadził na rynek prawdopodobnie najbardziej znany kosmetyk dziś na świecie – krem Nivea. Urodził się w 1863 w Gliwicach, w bogatej rodzinie żydowskiej w 1863 roku. W 1890 r. kupił fabrykę farmaceutyczną działającą na terenie Niemiec. Przed I wojną światową miała ona oddziały w 29. krajach, na 4. kontynentach i zatrudniała 500 pracowników. > Tu więcej

Urodzony w Łodzi, w rodzinie polskich Żydów Jacek Trzmiel (Jack Tramiel) po pobycie w obozie koncentracyjnym Auschwitz, osiedlił się w USA. Tu założył firmę Commodore, która najpierw naprawiała maszyny do pisania, a potem zaczęła produkować komputery. Komputera Commodore 64 wyprodukowano 22 miliony sztuk. Niewiele brakowało, aby kupił firmę Apple.

Reuben Mattus – po opuszczeniu Polski jako dziecko, w USA pomagał w prowadzeniu rodzinnego biznesu – lodziarni. Został jej szefem w 1932 roku, a 30 lat później wprowadził na rynek markę lodów Häagen-Dazs, początkowo sprzedawanych pod Nowym Jorkiem. Kilka lat później w USA była to marka nr 1. Obecnie lody Häagen-Dazs sprzedawane są w 70 krajach, także w Polsce.

Antoni Patek urodził się w 1812 roku we wsi Piaski Szlacheckie na Lubelszczyźnie. Po upadku powstania listopadowego w którym uczestniczył, wyjechał do Anglii, a potem do Szwajcarii, gdzie zainteresował się zegarmistrzostwem. Wraz z Francuzem Andrea Philippe założył firmę Patek Philippe produkującą jedne z pierwszych zegarków na rękę. Wkrótce stała się ona najlepszą i najdroższą marką zegarków na świecie.

Helena Rubinstein – urodzona w 1870 roku w Krakowie. Po sukcesie produkowanego przez nią kremu Valeze, zaczęła rozszerzać działalność w branży kosmetycznej. W 1923 roku jej firma produkowała 80 produktów do pielęgnacji, 160 produktów do makijażu, a także kremy wyszczuplające, używane również przez wiele wpływowych kobiet ówczesnego świata. Podobno była wówczas najbogatszą kobietą na świecie.

Na zdjęciach: Antoni Patek, Oskar Troplowitz, Helena Rubinstein, Samuel Goldwyn
foto: Wikipedia

Zobacz też: 
> Maria Skłodowska-Curie
> Mikolaj Kopernik
> Kazimierz Pułaski

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email