Polskie ślady w Europie: Paryż, Londyn, Lwów

Cmentarz Orląt Lwowskich Lwów Ukraina

W Europie jest wiele śladów polskiej kultury i polskości. Szczególnie z okresu, gdy Polski nie było na mapach świata. Oto kilka z tych miejsc

Muzeum polskie w Rapperswilu (Szwajcaria)

Instytut założył w 1870 roku Władysław Plater przy współudziale Szwajcarów zaangażowanych w niesienie pomocy uczestnikom Powstania Styczniowego w Polsce. Jest tu bogata kolekcja pamiątek, dzieł sztuki i militariów. Rozrastała się dzięki darom Polaków z ojczyzny i tych, którzy wyemigrowali z Polski.

Muzeum znajduje się w rycerskim zamku nad Jeziorem Zurychskim i szybko stało się ważnym miejscem polskiej kultury w Szwajcarii. W 1927 roku zbiory przeniesiono do wolnej już Polski, do Muzeum Narodowego w Warszawie.

W 1936 roku dawne muzeum w Rapperswilu przemianowano na Muzeum Polski Współczesnej. Po interwencji polskich władz komunistycznych, muzeum zamknięto w 1952 roku. Ponownie otwarto je w 1975 roku. Obecnie można tu oglądać obrazy min. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Józefa Chełmońskiego i Józefa Brandta.

Biblioteka Polska w Paryżu (Francja)

Powstała w 1838 roku, więc jest jedną z najstarszych polskich instytucji poza krajem. Została założona przez księcia Adama Czartoryskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Ursyna Niemcewicza i Karola Kniaziewicza. Jest tu zbiór 150 tysięcy książek (niektóre egzemplarze są niedostępne w Polsce), 30 tysięcy dzieł sztuki i wiele innych eksponatów. Od 1903 roku w Paryżu działają też Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum Adama Mickiewicza.

Studium Polski Podziemnej w Londynie (Anglia)

Instytucja powstała w 1947 roku i gromadzi wszystko, co związane z Polskim Państwem Podziemnym podczas II wojny światowej. Założyli ją między innymi Tadeusz Komorowski „Bór” (dowódca Armii Krajowej), Adam Pomian, Tadeusz Żenczykowski i Tadeusz Pełczyński. Mieści się przy Leopold Road, w londyńskiej dzielnicy Ealing.

Zamek w Montresor (Francja)

Zniszczony podczas wielkiej rewolucji francuskiej zamek zakupiła Róża Branicka w 1849 roku. Jej syn Ksawery Branicki odrestaurował rezydencję, którą wypełnił przywiezionym z Polski pamiątkami i obrazami. Obecnie można tu oglądać obrazy Wojciecha Kossaka i Artura Grottgera, kolekcję broni, monet i medali oraz inne eksponaty – także z czasów Jagiellonów i Wazów. Obiekt jest własnością rodziny Reyów. Część pomieszczeń można zwiedzać, pozostałe to prywatne pomieszczenia mieszkalne.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie (Ukraina)

Jedna z najstarszych europejskich nekropolii, w której pochowano wielu Polaków (między innymi malarz Artur Grottger, pisarka Maria Konopnicka, dramatopisarka Gabriela Zapolska). Jest tu wiele rzeźb o symbolice religijnej, mitologicznej, np. na grobie Józefy Markowskiej. Autonomiczną częścią nekropolii jest Cmentarz Orląt Lwowskich. Są tu pochowane ofiary polsko-ukraińskiej bitwy o Lwów (1918-19).

Tekst: (c) Sadurski.com

Na ilustracji: Cmentarz Orląt Lwowskich, Lwów

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email