Wesele tradycyjne czy z fantazją?

pomysły na ile kosztuje wesele ślub podróż poślubna

Nie od dziś wiadomo, że nie ma dymu bez ognia, róży bez kolców i ślubu bez wesela. Tego ostatniego niektórzy wyczekują z utęsknieniem i marzą o nim od dzieciństwa. Większość par nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak wiele trudnych decyzji będzie musiała podjąć. Całe szczęście tę najważniejszą mają już za sobą – chcą być razem. Co dalej? O czym należy pamiętać przygotowując się do ślubu i wesela?

Maj gorszy od czerwca?

Na początku warto wybrać termin tej wielkiej imprezy. Pojawia się dylemat – jaki miesiąc? Po pierwsze taki, w którego nazwie jest litera „r” (ponoć przynosi to szczęście). Nasze babcie odradziłyby natomiast maj, który mimo swego uroku uważany jest za wyjątkowo pechowy dla nowożeńców. Statystyki wyraźnie pokazują, że Polacy nie lubią kusić losu i najczęściej decydują się na czerwiec, sierpień lub wrzesień.

Terminy, miejsca, formalności

Odpowiednio wcześniej trzeba zarezerwować salę na wesele. Coraz częściej trzeba to robić z wielomiesięcznym (nawet dwuletnim) wyprzedzeniem, szczególnie jeśli miejsce jest wyjątkowe i ma dobrą renomę. Sala musi spełniać kilka warunków, ważna jest m.in. odpowiednia wielkość, akustyka. Na szczęście jest w Polsce dużo miejsc, które są przystosowane do zorganizowania przyjęcia weselnego.

Na pół roku przed ślubem para młoda powinna znać dokładną datę, a nawet godzinę rozpoczęcia ceremonii i towarzyszącej jej zabawy weselnej. Jeżeli młodzi myślą o ślubie kościelnym, należy ustalić z proboszczem kluczowe kwestie uroczystości. Przyszła panna młoda niech rozgląda się już za wymarzoną suknią ślubną. W dalszej kolejności należy pamiętać o wyborze świadków oraz druhen i zdecydować się na zespół lub didżeja. A to dopiero początek zmagań z przygotowaniami do jednego z najważniejszych dni w życiu.

Tradycja czy nowe trendy?

Gdy wiemy już kiedy staniemy na ślubnym kobiercu, nasuwa się pytanie o styl zarówno ślubu, jak i wesela. Nadal największą popularnością cieszą się u nas wesela w tradycyjnej formie. Ale zadomawiają się w naszym kraju także pomysły niecodzienne, oryginalne, a czasem nawet nieco szalone. Przy wyborze tematu przewodniego pary nawiązują do ulubionego filmu, muzyki, czy wspólnego hobby. Często kierują się jednak kaprysem i spontanicznie podejmują decyzję o weselu w stylu… No właśnie – w jakim stylu?

Coraz większą popularnością cieszą się wesela charakterystyczne dla Amerykanów i Anglików – garden party. Cała impreza odbywa się wówczas w pięknie ukwieconym ogrodzie, gości przed słońcem (niekiedy deszczem) chronią wielkie namioty, a nocą blasku dodają rozwieszone lampiony. Przeciwnicy garden party uważają, że nie należy hołdować zachodnim zwyczajom i warto odwoływać się do polskich tradycji. Dlatego stawiają na wesela w stylu staropolskim. Taką imprezę urządza się najczęściej w stylizowanej karczmie, bądź odrestaurowanym dworku szlacheckim. Na drewnianych ławach królują polskie specjały z pieczonym prosiakiem na czele, a obsługa w strojach z epoki serwuje gościom zimne piwo w kuflach. Do oberka i polki zachęca oczywiście dźwięk akordeonu.

Jakie pomysły na wesele?

Niektóre pary całkowicie łamią stereotypy i w stylizacji wesela idą krok dalej. Decydują się na przykład na zabawę w stylu średniowiecznym. Pan młody w lśniącej zbroi czeka ze swą drużyną na poczet panny młodej, która w stroju damy dworu przybywa z korowodem na miejsce ślubnej przysięgi.

Inni wolą styl retro – gangsterski lat 20-tych ubiegłego wieku, gdy na parkiecie królował charleston i jazz, a w klubach spowitych dymem do białego rana bawiły się kobiety ozdobione diamentami i piórami oraz gangsterzy rodem z Chicago.

Są także pary, które stylizują się np. na Shreka i Fionę albo bohaterów Gwiezdnych Wojen. Motywem przewodnim jest country, Las Vegas albo wesele w duchu hiszpańskim wypełnione flamenco, wachlarzami i matadorami. Polska fantazja nie jednak granic.

W Internecie można znaleźć wiele ciekawych historii nietypowych wesel. Na przykład jedna z pary urządziła swoją imprezę w… pociągu podmiejskim. W wagonach znajdowały się stoły z poczęstunkiem, a na jednej ze stacji urządzono miejsce taneczne.

Jak widać, sposobów na zorganizowanie wesela jest mnóstwo. Od nas tylko zależy czy zdecydujemy się na ukłon w stronę polskiej tradycji, czy może uroczystość z fantazją.

Tekst: Albercik

Zobacz też: 
> Atrakcje weselne: karykaturzysta
> Zwyczaje ślubne
> Ciekawostki weselne

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email