4 pory roku – ciekawostki

jesień przysłowia o jesieni cytaty przysłowia związane z porami roku pory roku

Pory roku – ciekawostki. Wiosna, lato, jesień i zima

Pory roku – Wiosna ciekawostki

* Kalendarzowa (astronomiczna) wiosna rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości. W naszej szerokości geograficznej o tej porze roku przyroda budzi z zimowego snu. Zielenią się trawniki, kiełkują kwiaty i pąki na gałęziach drzew, jest coraz cieplej. To także czas zasiewów i oczekiwania na plony.

* W niektórych regionach Polski pierwszego dnia wiosny rozwiązywano snopki w stodołach, aby szczęście i dobrobyt gościł w ich domach. Wierzono, że tego dnia płazy i gady opuszczają swe podziemne kryjówki, a robaki rozpoczynają swoje podziemne życie, by uszlachetniać glebę.

> Ciekawostki o wiośnie – tu więcej

wiosna przysłowia o wiośnie dowcipy o wiośnie humor kawały

Wiosną przyroda budzi się ze snu, a dni są coraz dłuższe

Pory roku – Lato ciekawostki

* W pogańskiej Polsce początek lata witano świętem o nazwie Noc Kupały. O zmierzchu rozpalano ogniska, w których palono zioła. Odbywały się różnego rodzaju wróżby, tańce i zabawy. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami, które wyławiali kawalerowie.

* Na początku astronomicznego lata, na obszarach podbiegunowych panuje dzień polarny. Trwa od 24 godzin, do nawet pół roku. Przez cały czas, niezależnie od godziny i pory dnia, na niebie jest widno.

* Babie lato, to unosząca się w powietrzu, w pogodne dni jesienne, nić przędna niektórych pająków. To zjawisko występuje zwykle w drugiej połowie września i ten okres potocznie nazywany jest Babim latem.

> Ciekawostki o lecie – tu więcej

lato ciekawostki o lecie letnie pory roku

Lato, to najcieplejsza pora roku

Pory roku – Jesień ciekawostki

* Jesienią rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach szykując się do zimy.

* Do jesieni przygotowują się też zwierzęta. Zbierają zapasy na zimę, aby przetrwać najzimniejsze miesiące roku, gdy nie można zaleźć jedzenia.

* Jesień, to również migracje ptaków. Niektóre gatunki (żurawie, bociany i kaczki) odlatują do cieplejszych krajów.

* Pora jesienna kojarzy się też z grzybobraniem. Jesienią w lasach grzyby występują w dużych ilościach. Niektórzy uwielbiają wtedy wyprawy do lasów, w celu zbierania grzybów.

> Ciekawostki o jesieni – tu więcej

jesień ciekawostki pory roku

Jesienią przyroda szykuje się do zimy, liście żółkną i spadają z drzew

Pory roku – Zima ciekawostki

* Kalendarzowa zima zaczyna się 22 grudnia, a astronomiczna 21-ego lub 22-ego grudnia. Jest też określenie: zima klimatyczna. Zaczyna się wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza.

* Oczy reniferów w lecie są koloru złotego, a zimą zmieniają kolor na niebieski. Dzięki temu lepiej widzą potencjalnych drapieżników.

* Podobno jezioro Michigan (USA) po zimie jest tak czyste i przejrzyste, że widać wraki łodzi, znajdujących się na jego dnie.

* Największe płatki śniegu spadły z nieba w miejscowości Fort Keogh Montanie (USA) 28 stycznia 1887 r. Miały 38 cm szerokości i 20 cm grubości. Rekord odnotowała Księga Guinnessa.

> Ciekawostki o zimie – tu więcej

zima ciekawostki o zimie

Zimą z nieba prószy śnieg, z którego lepimy bałwany

Zobacz też:
> Ciekawostki o śniegu
> Wiosna przysłowia
> Jesień przysłowia

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email