dowcipy o Murzynach murzyn potrawy restauracje ciekawostki

Potrawy niepoprawne politycznie

Czas czytania:3 minut/y, 4 sekund/y

Potrawy niepoprawne politycznie

Austriacy zaczynają wojnę o… nazwy potraw. A co z polskimi potrawami?

Organizacja austriackich restauratorów postanowiła walczyć z nazwami niektórych potraw. Tych, które ich zdaniem “dyskryminują” grupy narodowe czy społeczne. Chce na przykład, aby w menu austriackich lokalnie nie było już takich nazw, jak: Mohr im Hemd (Murzyn w koszuli), Zigeunerschnitzel (sznycel po cygańsku) albo spaghetti alla puttanesca (spaghetti dziwki).

Każda akcja budzi reakcję. Część austriackich restauratorów sprzeciwia się pomysłom cenzurowania nazw uważając, że jest to zamach na tradycję.

A co z nazwami polskich potraw? Czy wkrótce czeka nas podobna batalia?
2012-03-10

doner kebab ciekawostki
Kebab i jego historia

Inne ciekawostki

Chcą odgrodzić Świnoujście od morza

Głośne morze – głośny problem – czyli dlaczego Świnoujście może przestać być uzdrowiskiem

Czy wkrótce przyjeżdżając do Świnoujścia nie będziemy już płacić taksy klimatycznej za każdą dobę przebywania w uzdrowisku? I czy miasto straci 6 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu Rzeczpospolitej? Całkiem możliwe. Wszystko przez morze, które ma w d***e polskie przepisy oraz władze Świnoujścia, więc szumi ile wlezie.

Aktualne przepisy czyli ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, dopuszczają poziom hałasu nie wyższy niż 40 decybeli. Tymczasem, głośność morskich fal w Świnoujściu dochodzi do 50 decybeli, czyli tę normę przekracza.

O tym, czy przez zbyt głośny o 10 decybeli Bałtyk, miasto straci status uzdrowiska i co za tym idzie duże kwoty pieniędzy, debatowali radni. Podobno padły i propozycje, aby oddzielić Świnoujście od morza czyli zbudować ekrany tłumiące hałas morskich fal. Tylko, czy jak nie będzie w Świnoujściu dostępu do morza (które jest jego największą atrakcją), turyści nie przestaną tu przyjeżdżać?
2011-10-28

Schudnij jak w Oświęcimiu  

Chcesz schudnąć jak ci z obozu koncentracyjnego z Auschwitz? kontrowersyjna reklama

Dziś w reklamie liczy się skuteczność, efekt. A produktem reklamowym może być wszystko, na przykład obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, gdzie podczas II wojny światowej zginęły miliony ludzi.

Z tego założenia wyszedł nowy klub fitness z Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jako reklama klubu posłużyło zdjęcie obozu w Oświęcimiu, które okraszono hasłem: Kiss your calories goodbye (dosłownie: Pocałuj swoje kalorie na do widzenia). Skojarzenie proste: zrzuć zbędne kilogramy, niczym zagłodzeni więźniowie Oświęcimia, spal kalorie.

Każda europejska firma, która spróbowałaby wykorzystać w swej reklamie tak nikczemnej reklamy, miałaby poważny problem z egzystencją na rynku, ale wspomniana reklama okazała się wyjątkowo skuteczna w kraju arabskim. Kontrowersyjna reklama błyskawicznie napędziła klubowi fitness klientów. Jest ich kilka razy więcej, niż jest w stanie pomieścić klub.
2012-01-07

Koniec sikania, bo mróz     

Symbol Brukseli został zmuszony do przerwania siusiania

Słynny Manneken Pis czyli 60-centymetrowa fontanna z sikającym chłopcem, to najbardziej przez turystów oblegane miejsce stolicy Belgii. Właśnie dowiedzieliśmy się, że chłopczyk musi przerwać sikanie. Przynajmniej do czasu, aż zelżeją mrozy. Decyzję o urynowej aborcji metalowego malca podjęły władze miasta, gdyż mróz mógłby zepsuć mechanizm siusiający.
2012-02-02

Sąd: swastyka jest litewska

Litewski sąd uznał, że symbol swastyki nawiązuje do dziedzictwa historycznego Litwy

Symbol swastyki używany był już kilka tysięcy lat temu i nie miał negatywnego znaczenia, jednak na początku XX wieku zawłaszczyli go hitlerowcy. Odtąd jest najbardziej znienawidzonym symbolem na świecie. W wielu krajach świata, w tym w Polsce, symbol swastyki kojarzy się z nazizmem, a jego propagowanie  jest zakazane.

Ale nie na Litwie. Sąd w Kłajpedzie (Litwa) wydał wyrok w sprawie użycia symbolu swastyki na plakatach, podczas pochodu nacjonalistów 16 lutego 2010 roku, w Dniu Odzyskania Niepodległości Litwy. Są uznał, że użycie symbolu swastyki nie było złamaniem prawa. Bo niektórym swastyka kojarzy się z nazizmem, a innym – z “dziedzictwem historycznym Litwy”. Według sądu, symbol, który litewscy nacjonaliści nieśli na plakatach, jest znakiem z XIII-wiecznego pierścienia znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych, w litewskiej miejscowości Kiernowo.
2012-01-28

Informacje (c) Sadurski.com 2011-2012

sen ciekawostki sny wielki sennik online Choroba Śpiącej Królewny Poprzedni post Choroba Śpiącej Królewny
Zamek Królewski Kolumna Zygmunta Warszawa stolica Polski ciekawostki Welcome to Poland Następny post Welcome to Poland