Życie zawodowe i śmiech

śmiech dowcipy uśmiech humor śmiechoterapia terapia śmiechem

Każdy szef czy też właściciel firmy chce, aby jego pracownicy pracowali jak najwydajniej, jak najmniej chorowali, byli jak najbardziej zadowoleni z pracy i nie myśleli o jej zmianie. Istnieje wiele metod osiągania tych celów. Jedną z nich, w Polsce niestety jeszcze raczej mało popularną, jest wykorzystywanie w pracy humoru.

Powszechnie uważa się, że śmiech jest banalny, a przede wszystkim nieproduktywny. Jednak badania przeprowadzone m.in. w Stanach Zjednoczonych pokazują, że jest to błędne założenie. Pracownicy amerykańskich firm, które wprowadziły humor do pracy, rzadziej chorują, mają większą satysfakcję z pracy i po prostu lepiej pracują.

Problemy

W jaki sposób firmy mogą stosować humor w miejscu pracy? Zanim odpowiem na to pytanie, przyjrzyjmy się wybranym problemom z pracownikami, na jakie narażone są firmy

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, jak nigdy dotąd, pracownicy działają w dużym stresie. Nienaturalne tempo pracy powoduje też, że uskarżają się oni na wiele schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, bóle głowy, depresje, osłabienie systemu immunologicznego, wysokie ciśnienie krwi i choroby serca.

Kolejnym problemem (związanym z wymienionym wyżej) jest absencja pracowników. Ten problem jest szczególnie odczuwalny przez firmy w naszym kraju, gdzie uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest rzeczą bardzo prostą.

Następny problem to brak satysfakcji pracownika z wykonywanej pracy. Gdy wykonuje on pracę, której nie lubi, to jakim cudem może osiągać wysoką produktywność? Co więcej, w takiej sytuacji znacznie wzrasta ryzyko, że odejdzie on z pracy. W przypadku specjalistów i wyższej kadry, negatywne konsekwencje z ich odejścia, mogą być dla firmy znaczące.

Kolejna kwestia to stosunki między pracownikami, w tym i z przełożonymi. Nie zawsze układają się one prawidłowo. A wtedy firma może mieć kłopoty.

Rozwiązania

Firmy, które zdecydują się na wykorzystywanie w miejscu pracy śmiechu i humoru, będą miały zdrowszych pracowników. Mniej kłopotów zdrowotnych to mniejsza absencja w pracy.

Aby pracownik mógł cieszyć się pracą, warto pomyśleć nad takimi zmianami w środowisku pracy, aby zaczął on czerpać radość z przebywania w miejscu pracy. Oczywiście można do tego celu wykorzystać humor w różnej postaci. Możliwości jest tu bez liku. Można wykorzystywać grupowe sesje terapii śmiechem. Można wspólnie oglądać po pracy komedie, jedząc przy tym popcorn; powiesić w biurze zabawne obrazki; organizować dni zmiany strojów; stworzyć internetowy e-zin z dowcipami dla pracowników. Można też kolekcjonować zabawne historyjki z gazet i wieszać na gazetkach ściennych w biurze.

Wspólny śmiech jest doskonałym sposobem na integrację pracowników. Humor solidaryzuje grupę i tworzy więź między pracownikami. Śmiech może być też pomocny w sytuacjach konfliktowych. Ponadto dzięki humorowi pracownicy są mniej onieśmieleni w pracy.

W większości firm część pracowników ma w codziennej pracy kontakt się z kontrahentami (klientami i dostawcami). W relacjach z nimi także można wykorzystać humor, gdyż udoskonala on jakość obsługi klientów (radosne osoby lepiej obsługują klientów), zwiększa efektywność komunikacji z nimi, przyciąga uwagę i ułatwia perswazję.

Poczucie humoru

Warto zatrudniać osoby o dużym poczuciu humoru. Osoby nim obdarzone mają większą pewność siebie, są bardziej kreatywne, mają lepsze relacje ze współpracownikami i łatwiej adoptują się do zmian. Oczywiście nie każdy odznacza się wysokim poziomem humoru, jednak jest to umiejętność, którą można rozwijać.

Strategie

W Stanach Zjednoczonych 29 procent pracodawców dodaje humor do swojej kultury. A 8 procent ma politykę wykorzystywania humoru, jako sposobu łagodzenia stresu w pracy oraz przyciągania i zatrzymywania pracowników.

W Polsce na razie nie słychać o wdrażaniu przez firmy strategii wykorzystania humoru w miejscu pracy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że śmiech i humor w pracy nie wymagają dużych nakładów czasu, pieniędzy i energii, a przynieść mogą konkretne korzyści (m.in. w wymiarze finansowym), możemy spodziewać się, iż moda na humor w pracy zawita i do nas.

• Fragment książki Aleksandra Łamka „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”
Tekst na Sadurski.com od czerwca 2009

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email