Żyje, ale tylko teoretycznie

sąd prawo teściowa ciekawostki temida

Sąd: Takie są przepisy, nawet jeśli ta pani ma teraz 200 lat. O co chodzi?

Ile lat żyją ludzie? Nieważne. Ważne, że polskiemu sądowi trzeba udowodnić, że urodzona w 1899 roku (114 lat temu) kobieta już nie żyje. Skoro nie ma aktu zgonu – jedyną szansą aby się przekonać o tym, że osoba nie żyje, jest umieszczenie ogłoszenia w ogólnopolskiej gazecie.

– To absurd, nikt w Polsce tyle nie żyje! – mówi rencista, któremu sąd nakazał wykupienie ogłoszenia, kosztującego kilkaset złotych. – To niewyobrażalna kwota dla rencisty. Nie będę robił z siebie idioty i ogłaszał, że szukam swojej 114-letniej babci – denerwuje się pan Adam. Ale nie ma wyjścia. Jeśli chce załatwić w sądzie sprawę spadkową, a nie ma aktu zgonu babci, musi wydać pieniądze na ogłoszenie. Polskie prawo jest nieubłagane, nawet jeśli babci pana Adama nikt nie widział od czasów II wojny światowej.

Prezes Sądu Rejonowego w Zawierciu musi jednak stać na straży prawa: – Takie są przepisy postępowania i ogłoszenie trzeba byłoby dać nawet, gdyby kobieta miała mieć lat dwieście – mówi dziennikarzowi.

Informacja na Sadurski.com od marca 2013

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone