Prima Aprilis

satyra satyrycy konkursy satyryczne

Wszystko o: Prima Aprilis – 1 kwietnia. Światowy Dzień Humoru

Ciekawostki. Czy wiesz, że…
• Satyryk Szczepan Sadurski wziął ślub 1 kwietnia 🙂

Prima aprilis (łac. 1 kwietnia), dzień żartów – to obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, zapoczątkowany mniej więcej w połowie XIII wieku, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. W Wielkiej Brytanii nazywany jest Dniem Głupca (April Fool’s Day lub All Fools’ Day), a we Francji Dniem Ryby.

Chrześcijaństwo wiąże prima aprilis z Judaszem Iskariotą, który miał się urodzić właśnie pierwszego kwietnia, dlatego ów dzień kojarzył się z kłamstwem, obłudą, fałszem i nieprawdą.

Prima aprilis Polsce

Obyczaj ten dotarł do Polski z Europy Zachodniej przez Niemcy w epoce nowożytnej. Upowszechnił się w Rzeczypospolitej w XVII w., w podobnej formie, w jakiej występuje do dziś. Pierwszy kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu przeróżnych dowcipów i naigrywaniu się z innych. Dzień ten uważano za niepoważny i starano się nie robić w nim żadnych ważnych rzeczy. Przeświadczenie to przeniknęło nawet do najwyższych kręgów państwowych – sojusz antyturecki z Leopoldem I Habsburgiem podpisano 1 kwietnia 1683, ale antydatowano go na 31 marca, aby na dokumencie nie widniała data prima aprilis.
(Informacje na podstawie: Wikipedia)

Dowcip na prima aprilis:

Przed sądem oskarżony wyjaśnia, dlaczego zabił przechodnia:
– Idę sobie spokojnie ulicą, nagle jakiś facet zatrzymuje mnie i mówi:
– Dawaj pieniądze!
– Dlaczego? – spytałem, a on na to:
– He, he! Prima Aprilis!
To ja mu naplułam w oko i mówię:
– Śmigus Dyngus!
Wtedy on zgasił papierosa na moim czole i mówi:
– Popielec!
To ja go wtedy przydusiłem i powiedziałem:
– Zaduszki!!!

Oryginalny żart na Prima Aprilis

Oryginalnym żartem primaaprilisowym może pochwalić się mieszkaniec Alaski, Oliver „Porky” Bickar. 1 kwietnia 1974 roku wszedł na zaśnieżony, nieczynny wulkan Edgecumbe górujący nad miejscowością Sitka. Podpalił w  kraterze wulkanu opony samochodowe, a czarny dym z nieczynnego od 400 lat wulkanu przeraził mieszkańców. Lokalne władze wysłały helikopter, aby sprawdzić z bliska co się dzieje. Z helikoptera zauważono na śniegu napis znajdujący się obok źródła dymu: APRIL FOOL.
Aby żart się udał, wspomniany „Porky” przez trzy lata gromadził stare opony w hangarze. Na górę pomógł mu je przetransportować pilot samolotu, który potrzebował wykonać dwa kursy. Musiał też wtajemniczyć w swój pomysł kilku znajomych.

Wybrane żarty Prima Aprilisowe z polskich mediów (rok 2008)

• Ujawniono tajemnicę państwową – telewizyjne orędzie do narodu wygłosił nie prezydent Lech Kaczyński, ale jego brat Jarosław. W ostatniej chwili doklejono mu pieprzyk i nikt nie dostrzegł mistyfikacji.

• Google uruchomił wyszukiwarkę nowej generacji. Będzie przeszukiwała także internetowe strony już na 24 godziny przez ich wprowadzeniem do sieci.

• Rusza Radio KA – laicki głos w Twoim domu. Jest to pierwsza rozgłośnia tylko dla osób niewierzących.

• Od teraz testy ciążowe można robić przy pomocy USB. Wystarczy, że badana kobieta włoży USB do portu w swoim komputerze osobistym. W wyniku jonizacji, kobieta zostanie poddana analizie moczu. Produkt szczyci się 95-procentową trafnością. Cena produktu: 18 USD.

• Słynny polski strongman Mariusz Pudzianowski zagra wkrótce w USA w kolejnej części Terminatora.

• Robert Kubica od nowego sezonu będzie się ścigał w drużynie Ferrari.

• Trener polskich piłkarzy Leo Beenhakker który przed miesiącem otrzymał od prezydenta Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, ma oddać order, bo został mu przyznany przez pomyłkę.

• Wytypowano trójkę piosenkarzy, który zaśpiewają hymn Polski na otwarcie piłkarskich mistrzostw świata 2010., Są to: Edyta Górniak, Stachursky i Muniek Staszczyk. Wyboru ma dokonać premier Donald Tusk.

• UEFA po wizytacji w Polsce, postanowiła odebrać prawdo do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2012 roku.

• Odkryto ściśle tajny projekt policyjny. Dzięki zaawansowanym technologiom (podczerwień, lasery) policjanci będą niemal ze 100-procentową pewnością wykrywać sprawców przestępstw. Każdy kierowca, którzy wbrew przepisom będzie rozmawiał przez komórkę otrzyma mandat.

10 (podobno) najśmieszniejszych żartów Prima Aprilisowych na świecie

• W 1957 r. telewizja BBC ogłosiła, że dzięki łagodnej zimie i innym skomplikowanym czynnikom, szwajcarscy rolnicy zebrali pierwsze plony spaghetti. Informacji towarzyszył materiał wideo, pokazujący uśmiechniętych farmerów zrywających makaron z drzew. Stacja telewizyjna otrzymała tysiące Brytyjczyków z pytaniem, jak wyhodować spaghetti w przydomowych ogródkach.

• W 1976 r. znany brytyjski astronom Patrick Moore oznajmił w radiu, że dokładnie o godz. 9.47 rano nastąpi jedyne w swoim rodzaju wydarzenie astronomiczne. Wyjątkowy układ planet miał spowodować zmniejszenie siły przyciągania. Moore powiedział słuchaczom, że jeśli podskoczą dokładnie w tym momencie, to przez chwilę będą unosić w powietrzu. Do radia zadzwoniły setki osób, które potwierdziły, że udało im się unieść.

• W 1998 r. Burger King opublikował reklamy, w których ogłosił wprowadzenie na rynek „Whoppera dla Leworęcznych”. Kanapka miała mieć te same składniki, przesunięte o 180 stopni względem wersji dla praworęcznych. O nowy produkt  prosiły tysiące klientów.

• W 1985 r. magazyn „Sports Illustrated” opublikował artykuł o młodym graczu w baseball, który tak mocno rzuca piłkę, że osiąga ona prędkość 270 km/h. Niesamowite umiejętności chłopak miał zdobyć w tybetańskim klasztorze. Magazyn twierdził, że gracz trafi do teamu New York Mets. Kibice nowojorskiej drużyny byli wniebowzięci.

• W 1962 r. Szwecja miała tylko jeden czarno-biały kanał telewizyjny. W Prima Aprilis „ekspert” ogłosił na antenie, że dzięki najnowszej technologii widzowie mogą uzyskać obraz kolorowy. – Wystarczy tylko nałożyć nylonową pończochę na telewizor – powiedział. Mnóstwo osób próbowało.

• W 1996 r. amerykański fastfood Taco Bell ogłosił, że kupił historyczny Dzwon Wolności z Filadelfii. – W związku z tym planujemy zmienić mu nazwę na Taco Liberty Bell – oświadczył przedstawiciel firmy. Mieszkańcy miasta się wściekli i zażądali oficjalnych wyjaśnień od rzecznika prasowego Białego Domu. Rzecznik odpowiedział, że Pomnik Lincolna w Waszyngtonie również został sprzedany i ma zostać przemianowany na Pomnik Forda Lincolna Mercury.

• W 1977 r. brytyjski dziennik „Guardian” opublikował 7-stronicowy suplement z okazji jubileuszu San Seriffe – małej wyspiarskiej republiki usytuowanej na Oceanie Spokojnym. W serii artykułów opisano geografię i kulturę tego fikcyjnego kraju.

• W 1992 r. amerykańskie radio państwowe ogłosiło, że Richard Nixon znowu zamierza kandydować na prezydenta. Jego nowe hasło miało brzmieć „Nie zrobiłem nic złego i nie zrobię tego drugi raz”. Radiowi technicy wyprodukowali nawet klipy, w których Nixon (którego głos perfekcyjnie naśladował wynajęty aktor) ogłaszał powrót do wielkiej polityki. Żart wywołał falę telefonów od słuchaczy.

• W 1998 r. newsletter zatytułowany „New Mexicans for Science and Reason” ogłosił, że władze stanu Alabama zdecydowały się na zmianę wartości liczby Pi z 3.14159 na „biblijną wartość 3,0”.

• W 1995 r. magazyn „Discover” ogłosił, że znanemu biologowi Aprile Pazzo (po włosku „kwietniowy dureń”) udało się odkryć nowy gatunek zwierząt na Antarktyce: gorącogłowe, nagie świdry lodowe. Na głowach stworzenia miały mieć kościane płytki, które po rozgrzaniu umożliwiały sprawne przedzieranie się przez lód. Technika ta miała być używana do polowania na pingwiny.

Prima Aprilis w piosence:

Raz w teatrze po premierze
Premier jeździł na rowerze
Ministrowie zaś na nartach
A obsługa na gokartach.
Elektrony mają żony
Słodka sól ma smak niesłony
Dyrdymały rosną w dżungli
A meduza mieszka w dziupli.

Prima aprilis trudna to sztuka
Tak by nie poznał kogoś oszukać
Prima aprilis zgadnijcie kto
Ma ten dzień przez cały rok.

(Fragment piosenki kabaretu OT.TO)

Spodobało się? UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on VKEmail this to someone