Providence, stolica stanu Rhode Island, USA

Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island

Osada Providence została założona w 1636 roku i obecnie mieszka tu 170 tys. osób. Nazwa Providence (Opatrzność), to skrót od zdania „God’s merciful Providence („Miłosierna Boża Opatrzność”, jakie wypowiedział niegdyś duchowny Roger Williams, urodzony w Anglii duchowny protestancki, pionier baptyzmu w Ameryce Północnej, założyciel miasta

Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island

Na jednej z ulic w centrum Providence, Rhode Island

> TU więcej o Rogerze Williamsie i historii stanu Rhode Island oraz miasta Providence

Providence prawa miejskie otrzymało w 1831 roku (mieszkało tu wówczas 17 tys. osób), a od roku 1900 roku jest stolicą stanu Rhode Island. Do dziś zachowała się część zabudowań z XVIII wieku. Na początku XX wieku Providence było jednym z najbogatszych miast w Stanach Zjednoczonych, a dzięki emigrantom wzrastała produkcja przemysłowa.

Providence, to obecnie jedno z najgęściej zaludnionych miast USA. Jest podzielone na 25 dzielnic. Działają 4 wyższe uczelnie: Brown University (założona w 1764 roku), Providence College, Rhode Island School of Design (RISD) i Johnson and Wales University.

Bank pof America Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island

Gmach Bank of America. Providence, Rhode Island

Ciekawostki o Prividence

* W mieście prężnie działa środowisko LGBT. Dlatego w którymś momencie Providence nazwano „best Lesbian Places to Live”. Nic dziwnego, że burmistrzem w 2002 r. wybrano zadeklarowanego homoseksualistę. To pierwszy gej, który został burmistrzem stolicy stanu USA. Dodajmy, że liczba związków homoseksualnych jest w Providence znacznie wyższa niż średnia krajowa.

* W Providence ma swoją siedzibę Citizens Financial Group, jeden z kilkunastu największych banków USA.

* Najwyższym budynkiem w Providence jest gmach Bank of America Building. Ma 130 metrów wysokości i 26 kondygnacji. Wybudowano go w latach 1925-28.

* Jeśli chcesz dotrzeć do Providence drogą lotniczą, w Warwick (ponad 20 km od Providence) jest port lotniczy F.T. Green.

* W Providence jest ogród zoologiczny czyli Roger Williams Park Zoo.

kapitol Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island

Okazały kapitol stanu Rhode Island w Providence, RI

Kapitol w Providence

Gmach władz stanu Rhode Island w Providence stoi na granicy na granicy dzielnic Downtown i Smith Hill. To neoklasycystyczny budynek wpisany do rejestru zabytków. Został wybudowany w latach 1895-1904, w ostatnich latach XX wieku został gruntownie odnowiony. Był jednym z pierwszych publicznych budynków z energią elektryczną.

Kopuła z białego marmuru jest czwartą co do wielkości kopułą na świecie (po Bazylice św. Piotra w Watykanie, Kapitolu stanu Minnesota i Taj Mahal w Indiach). Na jej szczycie (85 metrów nad ziemią) jest posąg z brązu The Independent Man, pokryty złotem. Postać nawiązuje do działalności założyciela miasta, Rogera Williamsa.

ratusz city hall Providence ciekawostki atrakcje Rhode Island

City hall (ratusz) miasta Providence, Rhode Island

Ratusz w Providence

Wybudowany w 1878 r. Providence City Hall stoi na południowo-zachodnim krańcu Kennedy Plaza. Jest wpisany do rejestru zabytków. W 1902 r. ze schodów Ratusza przemawiał prezydent USA Theodore Roosvelt, a w 1960 r. przemawiał tu John F. Kennedy, na krótko przed jego wybraniem na prezydenta USA.

Ciekawostki o Providence – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> New Haven, Connecticut
> Long Island, NY
> Cmentarz Arlington, Wirginia – tu jest pochowany John F. Kennedy

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email