przebicie opony opona uszkodzenie

Jak uniknąć przebicia opony?

Czas czytania:2 minut/y, 18 sekund/y

Blisko 40% kierowców przyznało, że na przestrzeni ostatnich 5 lat zdarzyło im się przebić oponę. Przebicie opony najczęściej spowodowane jest przez leżące na drodze gwoździe, śruby lub ostre kamienie. Ryzyko przebicia opony samochodowej występuje przez cały rok, jednak będąc odpowiednio przygotowanym możesz znacznie je ograniczyć lub nawet wyeliminować

– Szczególną ostrożność należy zachować poruszając się w pobliżu miejsc, gdzie wykonywane są prace budowlane i roboty drogowe. Pojawiające się w ich okolicach ostre kamienie mogą łatwo doprowadzić do przebicia opony, a w czasie deszczu przy mokrej nawierzchni nawet do uszkodzenia jej stalowego opasania – mówi Martin Dražík, Product Manager Nokian Tyres.

Zbyt niskie ciśnienie w oponie zwiększa też ryzyko uszkodzenia ściany bocznej, na przykład przy wjeździe na krawężnik, gdy uderzymy oponą w jego krawędź. – Niedostateczne ciśnienie powoduje odkształcenie się opony przez co jej ściana boczna staje się bardziej podatna na uszkodzenia w sytuacji, gdy napotka przeszkodę. W takim przypadku opona jest już nie do odratowania. Naprawianie opon osobowych, w których doszło do uszkodzenia ściany bocznej jest nie tylko niewskazane, ale i niebezpieczne – wyjaśnia M. Dražík.

Jak zapobiec przebiciu opony

Chociaż przebicia opony nie da się zupełnie uniknąć, jednak można znacznie ograniczyć ryzyko jego wystąpienia. Oprócz ostrożnej jazdy bardzo ważna jest dbałość o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia opon. Nowsze modele samochodów wyposażone są zwykle w system TPMS (Tyre Pressure Monitoring System), który monitoruje ciśnienie w ogumieniu oraz informuje kierowcę o jego spadku. Jeśli samochód nie ma systemu TPMS, powinno się sprawdzać poziom ciśnienia w oponach raz na trzy tygodnie. Większość kierowców jednak o tym nie pamięta.

Uszkodzenia opon – krótki poradnik

Kiedy?
Do uszkodzenia opony może dojść o każdej porze roku, jednak najczęściej zdarza się to w sezonie letnim, okresie wzmożonych podróży oraz robót drogowych. Złe warunki drogowe na pewno przyczyniają się do wzrostu ryzyka przebicia opony.

Dlaczego?
Przebicie jest najczęściej występującym rodzajem uszkodzenia opony. Zarówno w przypadku zużytego, jak i zupełnie nowego ogumienia występuje ryzyko przedziurawienia opony w wyniku najechania na ostry przedmiot, który może utknąć w oponie, a nawet przebić się przez jej zewnętrzną warstwę. Niskie ciśnienie może łatwo doprowadzić do uszkodzenia ściany bocznej opony w przypadku uderzenia w przeszkodę.

Jak uniknąć?
Dbaj o utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Jeśli auto jest obciążone bardziej niż zwykle ciśnienie w oponach należy zwiększyć. Ponadto, staraj się jeździć ostrożnie szczególnie przy trudnych warunkach drogowych lub na obszarach, gdzie prowadzone są roboty drogowe.

Co zrobić?
Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad pojazdem, postaraj się zatrzymać w bezpiecznym miejscu najszybciej jak to możliwe. Upewnij się, że twoje koło zapasowe jest w dobrym stanie, a w twoim aucie są narzędzia niezbędne do jego wymiany. W razie problemów zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników ruchu, a następnie skontaktuj się z pomocą drogową. Pamiętaj, aby mieć w samochodzie ciepłe ubrania w razie, gdyby do uszkodzenia opony doszło przy niskiej temperaturze.

Dostarczył InfoWire.pl

japońska kuchnia ciekawostki co jedzą Japończycy japońskie potrawy Poprzedni post Jak w Japonii nie umrzeć z głodu?
New Haven Connecticut ciekawostki atrakcjeNew Heaven Connecticut ciekawostki atrakcje Następny post New Haven, Connecticut – miasto uniwersytetu Yale