Zmęczony? Sposoby na walkę z wiosennym przesileniem

przesilenie wiosenne zmęczenie wiosna

Odczuwasz permanentne zmęczenie? Bez względu na to, jak długo śpisz, nie masz siły wstać z łóżka? Nie masz pojęcia gdzie podziała się cała twoja energia? Łamie cię w kościach i czujesz się, jakby coś cię rozkładało? Jeśli tym wszystkim symptomom nie towarzyszą żadne dolegliwości chorobowe, najpewniej odczuwasz przykre skutki wiosennego przesilenia

Jednostka chorobowa

Jeśli o swoich objawach mówisz głośno, nie raz i nie dwa usłyszałeś już pewnie, że użalasz się nad sobą i szukasz wymówek. Spieszymy z informacją, że to, co odbiera ci siły witalne, to faktycznie istniejąca na całym świecie dolegliwość!

Syndrom zmęczenia wiosennego – bo tak brzmi jego medyczna nazwa, to efekt poprzedzających przełom pór roku miesięcy. Latem nie brakuje owoców i warzyw, każdego dnia czerpiesz witaminę D ze słońca. Dni są długie, a do tego zaraz się wybierasz lub właśnie wróciłeś z urlopu. To wiele powodów do tego, żeby czuć się naładowanym pozytywną energią i mieć moc. Nastaje jesień i w czasie jej trwania jeszcze jakoś funkcjonujesz – masz naładowane wewnętrzne bateryjki na tyle mocno, że zapasy nie są jeszcze zużyte. Siłą rzeczy jednak, przychodzi zima. Dni są już do bólu krótkie – z domu wychodzisz o zmroku i po zmroku do niego wracasz, nawet jeśli zza chmur nieśmiało wygląda słońce, spędzasz ten czas w pracy, dieta jest uboga w witaminy i minerały, a poziom twojej energii z każdym dniem maleje. Te kilka miesięcy pomiędzy jesienią a wiosną to czas, kiedy siły witalne zostają zużyte do zera.

Dokuczliwe objawy

Syndrom zmęczenia wiosennego objawia się poważniej, niż mogłoby się wydawać. Osłabienie i pogorszenie nastroju, bóle mięśniowe i bóle głowy, wywołane brakiem witamin i brakiem potasu, brak energii i potężne fale zmęczenia, wywołane niedoborami żelaza, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, spowodowane brakiem cynku, ogrzewaniem oraz czapkami, rękawiczkami, wiatrem i niskimi temperaturami. Wszystko to razem powoduje, że może brakować sił.

Wbrew naturze

Człowiek dużo wie, coraz więcej zdobywa i osiąga, jest coraz doskonalszą jednostką we wszechświecie. Mimo wszystkich dobrodziejstw technologicznych, jesteśmy jednak wciąż poddani naturze i cyklom roku. Zegar biologiczny podpowiada nam jak umie, żeby w tym okresie zwolnić rytm, dać sobie więcej luzu i odpocząć, może wybrać się na krótki urlop – ale rzadko podpowiedziom wewnętrznego zegara biologicznego ulegamy.

Nie daj się przesileniu

Na szczęście, na wszystko są sposoby. Przesilenie wiosenne także można pokonać. Serwujemy garść praktycznych porad, jak zwalczyć przykre objawy i nie dać się bezsilności:

– Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały, spróbuj mimo wszystko trochę zwolnić i wrzuć trochę na luz.

– Pamiętaj o witaminach – jedz owoce i warzywa, pij soki, staraj się uzupełniać na bieżąco niedobory.

– Jeśli mimo to, brakuje ci potasu, żelaza lub magnezu, sięgnij po suplementy – choć ogólnie nie są zalecane, ich wsparcie przez krótki okres wyjdzie w bilansie ogólnym in plus.

– Zażywaj ruchu – aktywność fizyczna pomaga uwolnić endorfiny, poprawia nastrój, zapobiega rozbiciu i wbrew pozorom, dodaje energii.

– Dużo śpij – nie walcz z porą roku, nie wygrasz. Dostosuj rytm dnia i nocy do potrzeb i śpij więcej, niż latem. Jeśli nie możesz wstawać później, przynajmniej wcześniej kładź się spać.

– Rób sobie przerwy – wybierz się na urlop, a jeśli planujesz go w innym czasie, wyskocz gdzieś chociaż na weekend. Nawet krótkie podładowanie baterii doda ci energii.

– Zadbaj o skórę, włosy, paznokcie i nastrój – wybierz się do salonu kosmetycznego, w którym oprócz odpoczynku, zafundujesz odżywcze zabiegi swojej zmęczonej zimą skórze, włosom i paznokciom.

Na pocieszenie, zima niebawem się skończy – słońce na dobre wyjdzie zza chmur, temperatury wzrosną, wraz z całym swoim dobrodziejstwem pojawią się nowalijki, dni będą coraz dłuższe, a ty poczujesz powracającą moc. Musisz tylko jeszcze trochę wytrzymać.

Tekst: Sportroom.pl

Zobacz też:
> Dowcipy o wiośnie
> Przysłowia o wiośnie

 

 

wiosna, aktywność fizyczna, zegar biologiczny, zmęczenie, przesilenie wiosenne,

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email