Pomnik króla z psami

król Bolesław Krzywousty Psie Pole pomnik

Jaką szansę na realizację we Wrocławiu ma idiotyczny projekt pomnika Krzywoustego z psami i co na to wrocławski satyryk?

Jesienią 2009 r. minęła 900. rocznica starcia zbrojnego pomiędzy wojskami księcia Bolesława III Krzywoustego i króla niemieckiego Henryka V, które kronikarz Wincenty Kadłubek przedstawił potomnym jako wielką bitwę i ogromne zwycięstwo polskiego oręża. Potyczka nazywana jest w podręcznikach historii bitwą na Psim Polu. Obecnie jest to dzielnica Wrocławia, a jej rynek stoi pusty. Dlatego wymyślono, aby postawić na nim pomnik upamiętniający „wielką” bitwę oraz Krzywoustego.

Pomysł pomnika jest nieprawdopodobnie banalny, żeby nie powiedzieć: prostacki. Ale może właśnie chodzi o dotarcie do wszystkich mających IQ od zera wzwyż? Bo skoro Psie Pole – to na pomniku mają być psy. I te psy będą strzegły ustawionej na cokole głowy Krzywoustego, którą znamy z obrazu Jana Matejki.

Jerzy Skoczylas – wrocławski radny, a równocześnie satyryk i członek kabaretu Elita, powiedział: – Pomijając artystyczną wizję czy szczegóły takie jak ten, czy za Krzywoustego były już dobermany, wywiązała się dyskusja, czy ta bitwa w ogóle miała miejsce.

Ponieważ zaproponowany wygląd oraz idea pomnika wzbudziły kontrowersje, przyspieszono we Wrocławiu prace nad przepisami związanymi ze wznoszeniem pomników. Wkrótce będzie tak, że wniosek mogą zgłosić: radni, prezydent Wrocławia lub co najmniej tysiącosobowa grupa mieszkańców. Jeśli rada miasta przychyli się do wniosku, wtedy zostanie rozpisany konkurs na wykonanie projektu pomnika. A to oznacza, że zaproponowany w 2009 r. przez jedną z organizacji kombatanckich koszmarek przedstawiający górny fragment Krzywoustego i kilka psów, na 99,9 procent nie przejdzie.

Na zdjęciu: wizualizacja zaproponowanego pomnika z psami z przodu i boku
(ze strony: fundacji Polskie Gniazdo oraz andrzej-borek.blog.onet.pl)
Informacja na Sadurski.com od kwietnia 2010

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email