Ciekawostki o Pszczynie

zamek pałac Pszczyna ciekawostki atrakcje

Najważniejsze informacje i ciekawostki o Pszczynie w skrócie. Zabytki i atrakcje Pszczyny

1) Pszczyna, to ok. 30-tysięczne miasto w województwie śląskim. Niektórzy nazywają je Perłą Górnego Śląska. Leży nad rzeką Pszczynką, która jest lewym dopływem Wisły.

Nazwa miasta

2) Pszczynę, w innych formach językowych, wymieniano już w kronikach Jana Długosza (1470-1480). Kiedyś pisano o niej: Plsczina, Pczyna, Psczina. Obecna nazwa Pszczyna oficjalnie pojawiła się w 1750 roku.

brama zamek pałac Pszczyna ciekawostki atrakcje
Brama wejściowa do pałacu, w głębi pałac w Pszczynie

Z historii Pszczyny

3) Podobno ok. roku 1200 w Starej Wsi (obecna dzielnica Pszczyny) stał kościół, wokół którego wyrosła osada. Jest to najstarsza część Pszczyny.

4) Pszczyna prawa miejskie uzyskała w 1303 roku.

5) Pszczyna w latach 1765–1847 była stolicą Księstwa Pszczyńskiego, jednego z dawnych księstw śląskich.

6) W 1922 r. Pszczynę odwiedził Marszałek Polski Józef Piłsudski. 28 sierpnia na Rynku udekorował kilku mieszkańców (w tym ppor. Stanisławowa Krzyżowskiego) ordery państwowe.

7) W dniach 1-2 września 1939 r. w pobliżu Pszczyny miała miejsce bitwa pszczyńska, przegrana przez wojska polskie (było 440 zabitych). Na szczęście podczas całej wojny Pszczyna prawie nie ucierpiała.

zegar zamek pałac Pszczyna ciekawostki atrakcje
Zegar na szczycie pałacu w Pszczynie. Pszczyna ciekawostki

Pałac w Pszczynie (zamek)

8) W XI lub XII wieku powstała późniejsza rezydencja magnacka. Zamek w Pszczynie wielokrotnie przebudowywano, zmieniali się jego właściciele. Obecny, neobarokowy kształt architektoniczny uzyskał w latach 1870–1876. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim (156 ha powierzchni) tworzy zespół pałacowo-parkowy. Od 1946 r. mieści się tu Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Obiekt znajduje się przy ul. Brama Wybrańców 1. Zdjęcie pałacu na samej górze tej strony.

kościół Pszczyna ciekawostki atrakcje
Na rynku w Pszczynie. Zbór ewangelicko-augsburski, z prawej ratusz

Skansen i muzea w Pszczynie

9) W Pszczynie znajduje się skansen czyli Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Został utworzony w 1975 r. i na obszarze 2 ha stoi kilkanaście dawnych budowli drewnianych, m.in. spichlerz (1784), stodoła z XVII w., kuźni, młyn wodny i chałupy.

10) Od 1985 r. w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 26 istnieje Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Przy ul. Katowickiej 1 od 2014 r. znajduje się Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.

Atrakcje Pszczyny, ciekawostki i informacje

11) Jednym z wejść do zamku jest Brama Chińska. Oryginalna jak na polską architekturę brama stanęła tu w pierwszych latach XX wieku czyli ponad 100 lat temu.

12) Wśród zabytków sakralnych Pszczyny jest Kościół pw. Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Różańcowej. Świątynia stała tu już w XIV wieku, po pożarach była odbudowywana i z czasem zatraciła cechy późnobarokowe.

ratusz Pszczyna ciekawostki atrakcje
Ratusz w Pszczynie

13) Ratusz w Pszczynie znajduje się północnej pierzei rynku i przylega do budynku zboru ewangelicko-augsburskiego. W ratuszu jest siedziba władz miejskich. Budynek wybudowana prawdopodobnie w 1658 r., a miasto zakupiło go w 1715 r. W 1738 r. do szczytu budynku dodano niedużą wieżę, na której umieszczono zegar. Obecny neorenesansowy kształt budynek uzyskał podczas przebudowy w 1931 roku.

14) Dzielnice Pszczyny: Stare Miasto, Śródmieście, Siedlice, Piastów, Daszyńskiego, Powstańców Śląskich (Poligon), Piłsudskiego, Podstarzyniec, Polne Domy, Kolonia Jasna, Kępa, Stara Wieś.

Ciekawostki o Pszczynie i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bielsko-Biała
> Chełm
> Ciechocinek

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email