Odwiedzamy Puck

Puck kościół

Liczący ponad 11 tys. mieszkańców Puck leży na Kaszubach (województwo pomorskie), u ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej. W Pucku znajduje się port, można skorzystać z publicznej plaży, odbyć spacer po molo oraz odbyć rejs jednym ze statków wycieczkowych

Zabytki Pucka, to m.in.:
– XIII-wieczny gotycki kościół parafialny św. Piotra i Pawła
– Drewniany szpital barokowy z ok. 1720 r.
– Zabytkowe kamienice miejskie z połowy XVIII i XIX wieku.
– Neogotycki ratusz z 1865 roku.
– Fragmenty fundamentów średniowiecznego zamku krzyżackiego.

Ratusz w Pucku

Wybudowany w 1865 roku ratusz w Pucku jest centralnym punktem rynku tego 11-tysięcznego miasta. W tym neogotyckim budynku, wybudowanym według projektu Blaurocka z Wejherowa, znajduje się siedziba władz miasta.

Uwaga dla kierowców. Kierując się wskazaniami nawigacji GPS, warto oglądać znaki drogowe. Część ulic w okolicach rynku jest zamkniętych dla samochodów przyjezdnych. Mogą z nich korzystać wyłącznie mieszkańcy, mający specjalne przepustki.

Puck ratusz

Puck, budynek ratusza

.
Średniowieczna fara w Pucku

Przy ulicy Księdza Judyckiego 4 znajduje się wybudowana w XIV wieku fara (dawne określenie kościoła parafialnego). Świątynia stojąca nad brzegiem Zatoki Puckiej, jest widoczna z daleka. Filary tej fary pamiętają stojący tu wcześniej romański kościół. Co, co widzimy obecnie, wybudowano między 1330 a 1400 r. Jednak wieża postała wcześniej, przed rokiem 1309. W latach późniejszych fara była remontowana, zmieniał się też wystrój jej wnętrza.

Port Puck

Port morski nad Zatoką Pucką, w północnej części miasta Puck, jest portem z przystanią rybacką i równocześnie niezależną mariną jachtową. Jest bazą dla floty rybackiej dla statków turystycznych, a także ośrodkiem sportów wodnych.

Ciekawostki
* Każdego roku 28 czerwca odbywa się Morska Pielgrzymka Rybaków. Rybacy po mszy w kościele w Kuźnicy płyną do przystani rybackiej w Pucku, która znajduje się niedaleko kościoła pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła.
* Marina jachtowa w Pucku przyjmuje jednostki o długości kadłuba do 20 metrów i zanurzeniu nie przekraczającym 2,8 metra.

Foto, tekst: Sadurski.com

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email