Pudełka kartonowe – krótka historia

pudełka kartonowe opakowania tekturowe

Istnieje wiele teorii na temat tego, w jaki sposób powstała tektura, a później wykonane z niej opakowania. Jedną z nich jest ta cofająca nas kilka wieków wstecz, do momentu, w którym zaczęto umieszczać pod szyją modny akcent w postaci kryzy, czyli marszczonego papieru. Miało to miejsce w XVI wieku, jednak na prawdziwą tekturową rewolucję trzeba było czekać jeszcze bardzo długo

W 1856 roku opatentowano pierwszą maszynę do produkcji falowanego papieru, który dalej miał zastosowanie głównie w przemyśle modowym, jako usztywnienie kapeluszy. Prawie 20 lat później powstała koncepcja tektury dwuwarstwowej, a następnie trzywarstwowej, skąd było już niedaleko, by pudełka kartonowe opanowały cały świat.

Amerykanie są znani z niekonwencjonalnego myślenia i wielu wynalazków. Nie inaczej jest w przypadku znanego nam dzisiaj składanego kartonu – to właśnie w Nowym Jorku skonstruowano pierwsze opakowania tekturowe, które można było samodzielnie złożyć. Nie powstały one jednak w wyniku żadnej burzy kreatywnych mózgów, lecz… pomyłki jednego z pracowników fabryki. Przez nieuwagę przeciął on tysiące papierowych torebek przeznaczonych do pakowania nasion, co zainspirowało zarządcę fabryki, szkockiego imigranta Roberta Gaira, do stworzenia gotowych opakowań kartonowych i maszyn je składających.

Zamówienia posypały się lawinowo – w dobie rewolucji przemysłowej i ogromnego zapotrzebowania na opakowania produktów, te kartonowe spisywały się rewelacyjnie. Z wynalazku Gaira korzystały tacy giganci, jak Colgate, pakujący swoje kosmetyki i detergenty, czy National Biscuit Company, produkujący pierwsze paczkowane biszkopty. Korzyścią płynącą z pakowania produktów w pudełka kartonowe była nie tylko wygoda – producenci o wiele bardziej cenili sobie możliwość pokrycia każdego z boków kartonu reklamą.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie już życia bez tego, z pozoru prostego, produktu. Często kupujemy coś ze względu na estetyczne opakowanie, produkt i jego szata graficzna stanowią dla nas spójną całość, zamawiamy paczki wysyłane w wygodnych kartonach, a przeprowadzka z Krakowa do Warszawy nie poszłaby tak sprawnie, gdyby nie pudełka kartonowe, do których z łatwością wkładamy cały dobytek. O tym, jak ważne dla handlu jest pakowanie, świadczy chociażby fakt powstania Europejskiej Federacji Producentów Tektury (European Federation of Corrugated Board Manufacturers), która opracowuje katalogi konstrukcji opakowań, a także istnienie takich konkursów, jak np. Niemiecka Nagroda Opakowania. Można chyba powiedzieć, że bez wynalazku Gaira społeczeństwo konsumpcyjne wyglądałoby zupełnie inaczej.

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email