Ciekawostki o Pułtusku

Pułtusk ciekawostki ratusz rynek zabytki

Miasto Pułtusk i jego zabytki. Informacje i ciekawostki o Pułtusku

Informacje o Pułtusku

1) 20-tysięczny Pułtusk leży w województwie mazowieckim.

2) Pułtusk był trzecim po Warszawie i Płocku miastem z murowanymi fortyfikacjami.

Z historii Pułtuska

3) Już w XIII wieku wybudowano tu gród obronny, a w 1257 r. Pułtusk otrzymał prawa miejskie.

4) Po potopie szwedzkim, jak wiele polskich miast, Pułtusk podupadł. W 1806 r. pod Pułtuskiem odbyła się bitwa między wojskami Napoleona a wojskami rosyjskimi. Podczas II wojny światowej miasto poważnie ucierpiało – zniszczono ok. 85 procent zabudowań.

5) Pod Pułtuskiem miała miejsce krwawa bitwa w 1806 roku. Starły się w niej wojska francuskie i rosyjskie. Po bitwie przybył do Pułtuska Napoleon Bonaparte. Bitwa jest upamiętniona na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Pułtusk ciekawostki zamek Pułtusku
Zamek Biskupi w Pułtusku

Zabytki Pułtuska – co warto zobaczyć

6) Renesansowy zamek biskupi wybudowano w XV wieku na sztucznie usypanym wzgórzu. Był niszczony podczas potopu szwedzkiego, II wojny północnej oraz podczas pożaru w 1841 roku. Przez 600 lat zamek należał do biskupów płockich, których nazywano książętami pułtuskimi. Od 1974 r. zamek, to zespół hotelowo-rekreacyjny. Jest tu Dom Polonii.

7) Na rynku w Pułtusku znajduje się wysoka, gotycko-renesansowa obronna wieża ratuszowa z XVI wieku. Po przeprowadzeniu remontu w latach 60. XX wieku mieści się tu siedziba Muzeum Regionalnego, a z wieży można podziwiać panoramę miasta.

Pułtusk ciekawostki wieża rynek zabytki
Gotycka wieża i ratusz na rynku w Pułtusku

8) Obok rynku stoi gotycka bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z XV wieku, przebudowana potem w stylu renesansowym.

9) Późnogotycki Kościół Świętego Krzyża zbudowano w latach 1531-1539. Potem był przebudowywany. Po zniszczeniach II wojny światowej został odbudowany w latach 50-ych XX wieku.

10) W latach 1508-1533 Pułtusk otoczono murami miejskimi. W XIX wieku zostały rozebrane. Zachowały się fragmenty oraz cylindryczna baszta obok kościoła św. Piotra i Pawła.

Pułtusk ciekawostki bazylika
Pułtusk. Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, z prawej dzwonnica

Ciekawostki o Pułtusku

11) W Pułtusku jest (podobno) najdłuższy w Europie brukowany rynek. Ma 380 metrów długości.

12) W Pułtusku kręcono szereg filmów fabularnych, w tym 1. odcinek serialu komediowego „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisława Barei.

13) Osiedla w Pułtusku, to: Błękitne, Klimaty, Kościuszki, Nowaka, Ogrody Mickiewicza, Pana Tadeusza, Panorama, Popławy (Popławy Północne, Popławy Zachodnie), Skarpa Dolna, Skarpa Górna, Słoneczne, Tysiąclecia, Widok, Wyszkowska.

Ciekawostki o Pułtusku i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Gliwice
> Chełm
> Bystrzyca Kłodzka

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email