Uzdrowisko Rabka-Zdrój – ciekawostki

stary kościół drewniany Rabka-Zdrój ciekawostki zabytki

Informacje o Rabce-Zdroju

1) Rabka-Zdrój, to 13-tysięczne miasto w województwie małopolskim, niedaleko Nowego Targu. Do 1999 r. nazywało się Rabka.

2) Rabka-Zdrój prawa miejskie uzyskała w 1953 roku, a istnieje od XII wieku.

3) Ulica Władysława Orkana ma długość 1,5 kilometra, zaczyna się przy Starym Kościółku, a kończy przy Fontannie Siedmiu Słoni. Stoją przy niej ważne budynki, m.in. kościół św. Marii Magdaleny, Muzeum im. W.Orkana, dworzec PKP, Teatr Rabcio.

Fontanna Siedmiu Słoni dyrekcja uzdrowisko Rabka-Zdrój ciekawostki
Fontanna Siedmiu Słoni przed budynkiem dyrekcji uzdrowiska Rabka-Zdrój. Foto: Paweł Drozd, cc-by-sa 3.0

4) Choć Rabka-Zdrój to uzdrowisko, jest w czołówce polskich miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Szczególnie w okresie grzewczym nad miastem wisi chmura smogu.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój

5) Już w 1254 roku kronikarz Jan Długosz pisał o Rabce: Sal in Rabschyca. Określenie sugeruje, że już wtedy były tu solanki.

6) Po przeprowadzeniu badań w 1858 r. stwierdzono, że solanki w Rabce są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Pierwszy zakład przyrodoleczniczy powstał tu w 1864 roku.

7) W Rabce-Zdroju jest 9 ujęć wód głębinowych. Pierwsze istnieje od 1858 roku.

tężnia solankowa uzdrowisko Rabka-Zdrój ciekawostki Park Zdrojowy
Tężnia solankowa w uzdrowisku Rabka-Zdrój. Foto: Mach240390, cc-by-sa 3.0

8) Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju założył około 1864 r. ówczesny właściciel Rabki, Kazimierz Kaden. Obecnie park ma 30 hektarów i jest jednym z największych parków w Małopolsce. Są tu m.in. tężnia solankowa (od 2009 r.), zabytkowa willa Gwiazda, szpital kardiologiczny im. Józefa Dietla, dwie fontanny, Bulwary nad Poniczanką. Jest także cmentarz żołnierzy radzieckich z II wojny światowej oraz Cmentarz wojenny nr 233 z czasów I wojny światowej.

Co zobaczyć w Rabce

9) Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju wybudowano w latach 1902-1908, w stylu neogotyckim.

10) W dawnym drewnianym kościele z I połowy XVII wieku w centrum Rabki-Zdroju od 1936 r. znajduje się Muzeum im. Władysława Orkana. Są tu zbiory z XIX i XX wieku związane z góralami (sztuka, rzemiosło, ubiory, itp).

dworzec kolejowy Rabka-Zdrój ciekawostki zabytki
Dworzec kolejowy, ul. W.Orkana, Rabka-Zdrój. Foto: Travelarz, cc-by-sa 3.0

11) W 1884 r. w Rabce-Zdroju wybudowano przystanek kolejowy. Początkowo wchodził w skład Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. W 1993 r. trafił na listę zabytków.

12) W Rabce-Zdroju istnieje Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland. Na terenie 2 ha oprócz lunaparków są tu także: Muzeum Orderu Uśmiechu (od 1996 r.) oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości (od 2001 r.).

13) Co jeszcze jest ciekawego w Rabce? Muzeum Górali i Zbójników, wyciągi narciarskie: Polczakówka i Obidowa, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce (2 km od Rabki).

Ciekawostki o Rabce: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: drewniany kościół w Rabce, foto: Wiktor Baron, cc-by-sa 3.0

Zobacz też:
> Pszczyna
> Lądek-Zdrój
> Bochnia

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email