Jak Murzyn ośmieszył firmę Nike

reklama nike buty Murzyni

Wiemy, co w telewizyjnej reklamie którą poznał cały świat, mówił członek kenijskiego plemienia Samburu

W latach 80. w jednej z telewizyjnych reklam sportowych butów firmy Nike wystąpili czarnoskórzy z afrykańskiego plemienia Samburu. Mieli oczywiście na nogach najnowszy obuwniczy produkt Nike, a pan którego uznano za najprzystojniejszego, coś mówił w języku maa, gdy na ekranie pojawiło się słynne hasło: „Just do it”.

Odbiorcy reklamy siedzący przed telewizorami w wielu krajach świata uwierzyli oczywiście, że pan znający wyłącznie język maa, mówi w swym egzotycznym języku: „Just do it”, bo przecież nikt o zdrowych zmysłach nie wpadłby na pomysł, że Murzyn występujący w reklamie koncernu robi sobie jaja – z producentów reklamy, z producentów butów i milionów ludzi przed telewizorami.

Świat być może nigdy nie poznałby zagadki wspomnianej reklamy, gdyby któregoś razu nie usłyszał jej Lee Cronk, antropolog z uniwersytetu w Cincinnati, akurat znający język maa. Facet złapał się za głowę, po czym wszem i wobec poinformował, co w języku angielskim znaczy zdanie wypowiadane przez czarnoskórego z reklamowego spotu. A mówił, jak poinformowały media, włącznie z New York Times’em:

„Nie chcę tych butów. Dajcie mi większe”. („I don’t want these. Give me big shoes.)”

Na ilustracji: skrin fragmentu tej reklamy

Informacja na Sadurski.com od 23 października 2015.

Zobacz też: 
> Ciekawostki o Masajach
> Ciekawostki o zwierzętach Afryki
> Angola ciekawostki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email