Na czym polega relokacja maszyn?

relokacje maszyn relokacja

Transport ciężkich maszyn i sprzętu wymaga z całą pewnością posiadania dużej wiedzy, a także odpowiednich umiejętności logistycznych i określonych uprawnień. Na czym polega relokacja maszyn i kiedy ma sens?

Transport ciężkich maszyn i sprzętu wymaga z całą pewnością posiadania dużej wiedzy, a także odpowiednich umiejętności logistycznych i określonych uprawnień. Na czym polega relokacja maszyn i kiedy ma sens?

Czym jest relokacja maszyn?

Relokacja to nic innego jak przenoszenie. W tym przypadku przenoszone są maszyny np. między poszczególnymi oddziałami firmy. Czasami bowiem trzeba użyć innego sprzętu. Niekiedy przenosi się też całe zakłady pracy. Relokacja maszyn z założenia powinna mieć charakter kompleksowy. Składają się na nią załadunek, sam transport, rozładunek i instalacja. Całość wymaga oczywiście dobrej organizacji i rozplanowania wszystkich etapów działania. Tylko to jest gwarantem bezpieczeństwa.

Co ciekawe, relokacja może mieć charakter zewnętrzny lub wewnętrzny. Sprzęt można bowiem przenosić w danej firmie lub poza jej obręb. Czasami proces ten przebiega w naprawdę ciężkich warunkach lub dotyczy drogich maszyn. Z tego powodu tak duże znaczenie ma to, aby relokację maszyn zlecić odpowiedniej firmie.

Transport maszyn krok po kroku

Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest prawidłowy demontaż sprzętu, jego załadunek, transport i rozładunek. W przypadku przewożenia znaczenie ma oczywiście odległość i wielkość sprzętu, który będzie przewożony. Często znajdują tutaj zastosowanie specjalistyczne naczepy, które są przeznaczone właśnie do transportowania dużych ładunków. Niekiedy sięga się także po platformy, które składają się z kilku połączonych ze sobą modułów.

Do relokacji maszyn wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt. Wiele zależy przy tym od kształtu ładunki i jego masy. Podstawą są zawsze podnośniki, a więc urządzenia dźwigowe, które służą do pionowego przenoszenia przedmiotów. Przykładem może być podnośnik hydrauliczny. Do transportu wewnętrznego wykorzystuje się na ogół wózki transportowe np. wózki podnośnikowe z platformą, widłami itd. Niektóre modele wózków posiadają dodatkowo mechaniczny napęd podnoszenia – elektryczny, spalinowy lub hydrauliczny. Jeszcze innym rodzajem wózków są wózki unoszące, które nie podlegają dozorowi technicznemu. Warto też wspomnieć o przenośnikach rolkowych zwanych również przenośnikami wałkowymi. Są to urządzenia służące do transportowania stałych ładunków o raczej zwartej budowie.

Czy warto skorzystać z profesjonalnej relokacji maszyn?

Powierzenie relokacji maszyn profesjonalnej firmie, która ma w tym zakresie znaczenie, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Często nie trzeba się już martwić także kwestią montażu sprzętu na miejscu docelowym. Takie rozwiązanie z całą pewnością jest gwarancją bezpieczeństwa. Pracownicy danej firmy są specjalistami w zakresie relokacji, posiadają odpowiednie doświadczenie i uprawnienia. Nie powinni więc mieć problemu z realizacją danego zlecenia. To o tyle istotne, że w praktyce transport ciężkiego sprzętu jest dość problematyczny, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia i stosowanego sprzętu. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków lepiej zdać się na pomoc profesjonalistów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Pat Solutions, oferującą usługi relokacji maszyn

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email