Ogrodzenie. Jaki rodzaj żywopłotu wybrać?

żywopłot rośliny ogród ogrodzenie

Planujesz zrobić naturalny żywopłot z roślin? Podejmij przemyślaną decyzję przed wyborem roślin żywopłotowych, poświęć nieco czasu na wybór znalezienie odpowiednich roślin

Pomyśl, czy chcesz wiecznie zielony, czy może kwitnący żywopłot? Chcesz wiosennej czy jesiennej radości? Żywopłot powinien osłaniać, czy po prostu ozdabiać? Do wyboru jest o wiele więcej roślin niż często sadzona tuja. Oto wybór roślin, nadających się na żywopłot.

jesień żywopłot rośliny ogród ogrodzenie
Dobry ogrodnik może wyczarować taki jesienny ogród

Grab pospolity

Graby pospolite wykorzystywane są do podcinanych żywopłotów. Należy je podcinać tylko z boku, dopóki żywopłot nie osiągnie wymaganej wysokości. Chociaż grab pospolity jest rośliną liściastą, zachowuje liście znacznie dłużej aż do zimy. Zalecana odległość sadzenia wynosi 20-40 centymetrów.

grab żywopłot rośliny ogród ogrodzenie
Żywopłot a grabów

Wiąz górski

Wiąz górski jest drzewem liściastym, które jest odporne na silne przycinanie i dlatego nadaje się jako żywopłot. Drzewa mogą dorastać do 30 metrów, jeśli nie zostaną przycięte. Wiąz górski jest odporny na wiatr i dlatego można go sadzić, aby zapewnić schronienie w odsłoniętych ogrodach. Zalecana odległość sadzenia wynosi 30-50 centymetrów.

Porzeczka alpejska

Porzeczka alpejska jest odporną i lekką w uprawie rośliną żywopłotową. Roślina może rosnąć od jednego do dwóch metrów wysokości. Ma gęsty wzrost, dzięki czemu nadaje się jako cięty żywopłot. Roślina otrzymuje czerwone jagody, które nie nadają się do spożycia. Porzeczki alpejskie sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie.

Cis pospolity

Cis pospolity jest wiecznie zielony i zapewnia gęsty żywopłot, który jest odpowiedni do przycinania, ale równie dobrze możesz pozwolić mu rosnąć swobodnie. Roślina rośnie w umiarkowanym tempie. Zalecana odległość sadzenia wynosi 20-50 centymetrów. Pamiętaj, że ta roślina jest trująca.

cis żywopłot rośliny ogród ogrodzenie
Rośliny na żywopłot: cis

Irga błyszcząca

Irga błyszcząca jest bardzo odporna na wiatr. Dlatego może być stosowana jako osłona przed wiatrem w odsłoniętych miejscach. Ma 2-3 metry wysokości, jeśli jej nie przycinasz. Roślina ma czarne jagody i jesienią uzyskuje piękne kolory. Zalecana odległość sadzenia przy stosowaniu jako żywopłot wynosi 20-30 centymetrów.

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony to niska i gęsta, zimozielona roślina, która doskonale nadaje się jako żywopłot. W krajach takich jak Anglia, które mają tradycje wycinania kształtów, są one również szeroko stosowane jako żywe rzeźby ogrodowe.

Bukszpany wieczniezielone rosną powoli, dzięki czemu dobrze nadają się do małych ogrodów. Można je również wykorzystać, sadząc wzdłuż ścieżek. Zalecana odległość sadzenia wynosi 10-20 centymetrów. Zapamiętaj, że cała roślina żywopłotu jest trująca.

bukszpan żywopłot rośliny ogród ogrodzenie
Rośliny na żywopłot: bukszpan

Świerk

Świerk może być używany jako żywopłot. Zapewnia ciasny i nieprzenikniony żywopłot, jeśli jest odpowiednio traktowany. Wysokość rośliny może wynosić ponad 20 metrów. Strzyżenie powinno odbywać się zimą. Z myślą o żywopłocie należy go sadzić w odległości pół metra od siebie.

Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna jest rośliną liściastą. Szybko się rozwija i szybko rośnie. Może stać się trochę cienka przy ziemi, dlatego z przodu można dodać niskie krzewy. Zalecana odległość sadzenia wynosi 30-50 centymetrów.

żywopłot rośliny ogród ogrodzenie
Zadbany i pomysłowy żywopłot podkreśla architekturę domu

Aronia czarna

Aronia czarna jest rośliną odporną i zdrową. Dorasta do około metra wysokości. Kwitnie białymi kwiatami na wiosnę, a jesienią wydaje jagody. Są kwaśne i gorzkie, ale z powodzeniem można je stosować do soków i dżemów. Mówi się, że mają wysoki poziom przeciwutleniaczy i są bardziej znane pod nazwą aronia, w kontekście zdrowej żywności. Roślina zdobi również ogród wspaniałymi jesiennymi kolorami. Zalecana odległość sadzenia wynosi 30-50 centymetrów.

Lilak pospolity

Lilak pospolity (bez) jest rośliną liściastą. Może rosnąć do wysokości 4-5 metrów. Kwitnie pachnącymi fioletowymi lub białymi kwiatami wczesnym latem. Ze względu na rozmiar bzy powinny być sadzone w odległości od pół do jednego metra od siebie.

Rośliny na żywopłot: Sadurski.com

Zobacz też:
> Słonecznik
> Tulipany
> Niebieskie truskawki

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email