Wesoły Wieżowiec w RPA (1)

Kapsztad Cape Town Republika Południowej Afryki RPA

Papierowy globtroter od 2012 r. przemierza kolejne miejsca świata. Dziś część pierwsza opisująca jego dotychczasowe podróże po Republice Południowej Afryki. Były one możliwe głównie dzięki Adamowi Ciesielskiemu oraz dwóm wymienionym w tekście osobom. Sadurski.com zaprasza na wycieczkę do Republiki Południowej Afryki

1. Kapsztad

Kapsztad (ang. Cape Town), to drugie co do wielkości miasto RPA. Mieszka w nim 3,5 miliona osób. Znajduje się nad Zatoką Stołową (Ocean Atlantycki), u podnóża Góry Stołowej. To najstarsze miasto Afryki Południowej zostało założone w 1652 roku przez Holendrów, a w 1806 r. zostało zdobyte przez Brytyjczyków. Obecnie Republika Południowej Afryki, to niepodległe państwo z najsilniejszą gospodarką na kontynencie afrykańskim. Ciekawostka: w 1967 roku w tutejszej klinice dokonano pierwszego przeszczepu serca.

Kapsztad Cape Town Republika Południowej Afryki RPA

Miasto Kapsztad (Cape Town), z prawej Góra Stołowa

Góra Stołowa

Góra Stołowa (Tafelberg, ang. Table Mountain) ma 1086 m. wysokości. Znajduje się w północnej części łańcucha górskiego południowego krańca Przylądka Dobrej Nadziei. Pierwszym Europejczykiem, który tu przybył i w 1503 roku wspiął się na Górę Stołową, był António de Saldanha.

Góra Stołowa ma charakterystyczny wygląd – jest na górze płaska niczym blat stołu, stąd jej nazwa. Góra jest symbolem Kapsztadu i znajduje się na fladze miasta. Jej imieniem w 1751 r. nadano nawet Gwiazdozbiór Góry Stołowej. Od 1998 na obszarze, na którym znajduje się Góra Stołowa, powstał Park Narodowy Góry Stołowej (Table Mountain National Park).

Na szczyt Góry Stołowej można wjechać wagonikami kolejki linowej, w których obecnie mieści się 65 osób. Oddano ją do użytku w 1929 roku. Ze szczytu oglądać panoramę miasta Kapsztad, Zatoki Stołowej, Robben Island i Atlantyku.

Przylądek Dobrej Nadziei Republika Południowej Afryki RPA

Przylądek Dobrej Nadziei, Republika Południowej Afryki

2. Przylądek Dobrej Nadziei

Dla świata miejsce to odkrył w 1488 roku portugalski żeglarz Bartolomeu Dias, po czym przylądek na który przybył, nazwał Przylądkiem Burz. Obecnie miejsce to nazywa się Przylądkiem Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope).

Są tu skaliste wzgórza stykające się z oceanem i piękny park narodowy Table Mountain National Park, a w jego północnej części znajduje się miasto Kapsztad (Cape Town), nad którym wznosi się szczyt Góry Stołowej. Można tu spotkać strusie, pawiany, zebry górskie i inne niespotykane w Polsce gatunki zwierząt oraz roślin.

Przylądek Dobrej Nadziei Republika Południowej Afryki RPA

Przylądek Dobrej Nadziei, Republika Południowej Afryki

Wesoły Wieżowiec, który tu przybył, miał okazję podziwiać piękne piaszczyste plaże, skaliste wybrzeża i wspaniałą roślinność. Zobaczył latarnię morską, a nawet kilka strusi. Dodajmy, że po Adamie Ciesielskim w Cape of Good Hope Wesołego Wieżowca sfotografowała również Małgorzata Gałkowska-Błądek.

Gordon's Bay Republika Południowej Afryki RPA

Gordon’s Bay, Republika Południowej Afryki

3. Gordon’s Bay

Kilkunastotysięczne miasto portowe Gordon’s Bay, znajduje się w prowincji Western Cape, ok. 50 kilometrów od Kapsztadu. Dokładniej: między miastami Somerset West a Hermanus, a droga 44 łącząca oba te miasta, należy podobno do najpiękniejszych dróg nadmorskich na świecie.

George Republika Południowej Afryki RPA

Wesoły Wieżowiec w drodze do George oraz fani Wesołego Wieżowca

4. George

Blisko Oceanu Indyjskiego, w prowincji Przylądkowej Zachodniej (Western Cape Province), leży 160-tysięczne miasto George. Stąd do Kapsztadu jest 420 kilometrów w kierunku zachodnim, a do Port Elizabeth jest 330 kilometrów w kierunku wschodnim. Najwyższą budowlą w George jest 55-metrowa wieża radiowo-telewizyjna.

Wesołego Wieżowca do południowoafrykańskiego George zaprosił Michał Kelpin. Dodajmy: Wesoły Wieżowiec był nie tylko w George, ale odbył też samochodową przejażdżkę po okolicach. Stosowne zdjęcia mamy na dysku.

Grahamstown Republika Południowej Afryki RPA

Grahamstown, Republika Południowej Afryki. Katedra i Rhodes University

5. Grahamstown

Niezwykły podróżnik z papieru tym razem odwiedził 46-metrowej wysokości anglikańską katedrę św. Michała z XIX wieku oraz Rhodes University czyli wyższą uczelnię w Grahamstown. Jest to 70-tysięczne miasto w prowincji Eastern Cape w Republice Południowej Afryki, założone w 1811 roku przez pułkownika Johna Grahama. I ciekawostka: znajdują się tu aż 52 kościoły.

Na zdjęciach: Wesoły Wieżowiec przed katedrą w Grahamstown i przed Rhodes University

> Tu kolejne wycieczki Wesołego Wieżowca po RPA

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email