Ciekawostki o saksofonie

saksofon ciekawostki o saksofonie instrument historia saksofonu rodzaje saksofonów

Ciekawostki o saksofonie. Historia saksofonu, rodzaje saksofonów, znani saksofoniści. Zapraszamy!

* Saksofon (ang. saxophone, sax), to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. (specjaliści na pewno wiedzą o co chodzi 🙂

* Choć saksofon jest wykonany głównie z metalu, jest zaliczany do instrumentów drewnianych. Bo muzyk uzyskuje dźwięk dzięki drewnianemu stroikowi.

* Jest 9 odmian saksofonu. Różnią się wielkością i zakresem dźwięków (niżej klasyfikacja).

Z czego zbudowany jest saksofon?

Saksofon zbudowany jest z ustnika, szyjki i korpusu zakończonego czarą.

Jak wygląda saksofon?

Saksofon ma postać zgiętej, rozszerzającej się ku dołowi rury. Są w niej otwory (najczęściej 24). Są one sterowane za pomocą systemu dźwigni i klap. Na szyjkę saksofonu zakłada się plastikowy lub metalowy ustnik. Przylega do niego stroik zrobiony z trzciny.

saksofon ciekawostki o saksofonie instrument historia saksofonu rodzaje saksofonów

Ciekawostki o saksofonie w Sadurski.com

Kiedy powstał saksofon? Krótka historia saksofonu

Pierwszy saksofon został skonstruowany przez Belga Adolpha Saxa (1814-1894) około 1841 roku. Jak widać, instrument nosi nazwę od jego nazwiska. Po raz pierwszy nowy instrument zaprezentował światu kompozytor Hector Berlioz (1803-1869) w tekście, opublikowanym przez paryską gazetę Journal des débats. 3 lutego 1844 roku, podczas wystawy w Paryżu saksofon zademonstrowano parze królewskiej, Ludwikowi Filipowi i Marii Amelii. W tym samym roku saksofon użyto po raz pierwszy w utworze Hectora Berlioza „Chant Sacre”, a w orkiestra symfoniczna wykorzystała saksofon w operze „Ostatni król Judei” Kastnera. Początkowo jednak wielu muzyków było nieprzychylnych nowemu instrumentowi.

Adolph Sax opatentował saksofon w czerwcu 1846 roku, a wyłączność patentu wygasła w 1866 roku. Sax był pierwszym profesorem gry na saksofonie w Konserwatorium Paryskim, w 1858 roku.

Saksofon stawał się coraz bardziej popularny od początku XX wieku. Zdobył dużą popularność wśród muzyków jazzowych. Znanymi saksofonistami byli / są m.in. John Coltrane, Charlie Parker, Sonny Rollins, Joe Henderson czy Lester Young. A wśród muzyków polskich m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak i Krzysztof Urbański. Saksofon zaczął też być wykorzystywany w utworach rockowych, m.in. słyszeliśmy go m.in. w utworach Roxy Music, Chicago, Supertramp i UB40. Obecnie charakterystyczny dźwięk saksofonu znamy wszyscy.

Klasyfikacja saksofonów (od najmniejszego)

– Soprillo
– Mały sopranowy
– Sopranowy
– Altowy
– Tenorowy
– Barytonowy
– Basowy
– Kontrabasowy
– Subkontrabasowy

Ciekawostki o saksofonie: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Instrumenty muzyczne ciekawostki
> Beethoven ciekawostki
> Muzyka na wesoło – humor muzyczny

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email