Komedia Sami swoi ma 50 lat

Lubomierz Festiwal Polskich Komedii

Aż trudno uwierzyć! Dokładnie 50 lat temu, 15 września 1967 roku, odbyła się premiera komedii „Sami swoi”, jednej z najpopularniejszych polskich komedii, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

„Sami swoi” to opowieść o dwóch zwaśnionych ze sobą rodach zabużańskich chłopów – Kargulów i Pawlaków. Wszyscy znamy niezapomniane kreacje Wacława Kowalskiego jako Kazimierza Pawlaka oraz Władysława Hańczy w roli Władysława Kargula, gdyż komedię tę wielokrotnie emitowały stacje telewizyjne. Film w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, został zrealizowany na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka.

Sukces „Samych swoich” zachęcił reżysera i scenarzystę do zrealizowania kolejnych części. Powstały „Nie ma mocnych” (1974) oraz „Kochaj albo rzuć” (1977).

Komedia „Sami swoi” była nakręcona w Lubomierzu, gdzie od 11 lat odbywa się Festiwal Polskich Komedii oraz znajduje się Muzeum Kargula i Pawlaka.

Muzeum Kargula i Pawlaka, Lubomierz

Tak się jakoś składa, że polscy filmowcy polubili miasteczko Lubomierz. Kręcono tu kilka filmów. Między innymi Sylwester Chęciński kręcił w Lubomierzu komedie „Sami swoi” (1967), „Nie ma mocnych” (1974) oraz „Kochaj albo rzuć”. Co tu dużo mówić, ta słynna trylogia Pawlaków i Kargulów rozsławiła Lubomierz na całą Polskę, a nawet i dalej. Nie należy się więc dziwić, że Kargul i Pawlak stali się ulubieńcami mieszkańców miasteczka i dobrze się stało, że wykorzystano sławę filmu do promocji tej niedużej i nieznanej wcześniej wielu Polakom miejscowości.

W styczniu 1992 roku ukazał się pierwszy numer lokalnej gazety „Sami Swoi”. Wkrótce w siedzibie redakcji znajdującej się w XVI wiecznym Domu Płócienników zaczęto gromadzić pamiątki z filmu, niedługo potem powstał pomysł utworzenia Muzeum Kargula i Pawlaka. 13 lipca 1996 roku, przed wejściem do przyszłego muzeum, uroczyście odsłonięto drewniane rzeźby przestawiające Kargula i Pawlaka, tego samego wieczora na lubomierskim rynku odbyła się projekcja filmu „Sami swoi”. Wtedy właśnie wtedy główni organizatorzy imprezy: Olgierd Poniźnik, Jadwiga Sieniuć i Waldemar Wilk wpadli na pomysł zorganizowania w Lubomierzu większej, cyklicznej imprezy związanej z polską komedią.

Powołano Komitet Organizacyjny I Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych i między 14 a 17 sierpnia 1997 odbył się Przegląd. Zjechali artyści, na czele z Sylwestrem Chęcińskim, a co się tam działo obejrzała cała Polska w telewizyjnych relacjach, pod wspólną nazwą „Wakacje z komedią w Lubomierzu”. Drugi Przegląd odbył się między 14 a 16 sierpnia 1998, a później co roku kolejne.

Obecnie stałym miejscem „kultu” Kargula i Pawlaka jest ich muzeum, mieszczące się w XVI-wiecznym Dom Płócienników przy głównej ulicy Lubomierza: Placu Wolności 21. Można tu obejrzeć fragmenty filmu „Sami Swoi”, zobaczyć filmowe plakaty i eksponaty znane z filmu. Można też nabyć pamiątki (np. ziemia z Krużewnik i granaty do świątecznego ubrania). Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godz. 10-16, w sobotę i niedzielę w godz. 11-16. W środy wstęp wolny.

Tekst i foto: Szczepan Sadurski / Sadurski.com
Na zdjęciu: występ na festiwalowej scenie na rynku w Lubomierzu, rok 2004

Zobacz też:
> Ciekawostki o Lubomierzu i Festiwalu Polskich Komedii

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email