Audi e-tron – 10 państw w 24 godziny

Audi e-tron 55 quattro Endurance test

Audi e-tron zademonstrowało swoje możliwości w długodystansowym teście. 20 sierpnia dziewięciu dziennikarzy rozpoczęło liczącą 1600 km podróż rozciągającą się od jeziora Bled w Słowenii, aż do Amsterdamu w Holandii. Elektryczny SUV charakteryzujący się dużym zasięgiem i krótkimi czasami ładowania okazał się być doskonałą propozycją na tak daleką drogę

Jezioro Bled rozciąga się na krańcach płaskowyżu Pokljuka w północnej Słowenii. To stąd trzy Audi e-tron 55 quattro, a wraz z nimi dziewięciu dziennikarzy, wystartowały by zmierzyć się z wyzwaniem: przemierzyć 10 europejskich państw w 24 godziny. Trasa o długości 1600 km wiodła przez Austrię, Włochy, Lichtenstein, Szwajcarię, Francję, Niemcy, Luksemburg, Belgię i kończyła się w Amsterdamie w Holandii.

Na poszczególnych etapach, których topografia nie mogła chyba być bardziej zróżnicowana, Audi e-tron udowodniło jak komfortowy, dynamiczny i odpowiedni na długie podróże może być pierwszy w pełni elektryczny samochód spod znaku czterech pierścieni.

– Nasz elektryczny SUV jest doskonałym wyborem na długie podróże. Świetnie łączy wysoki komfort jazdy, osiągi i wydajność – wyjaśnia Hans-Joachim Rothenpieler, członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego. – Podczas tej dziennikarskiej prezentacji pokazaliśmy również, że oprócz zalet samego pojazdu, niezwykle istotne w dalekim podróżowaniu jest szybkie ładowanie akumulatorów z mocą 150 kW.

Dzięki zasilaniu prądem stałym na stacjach wysokiej mocy, litowo-jonowy akumulator Audi e-tron w niecałe 30 minut ładuje się do poziomu 80 procent. Podstawą dla tak wysokiej mocy ładowania jest kompleksowe zarządzanie temperaturą, które w połączeniu ze stałą, wysoką wydajnością zapewnia również długą żywotność akumulatora, nawet przy dużych obciążeniach. Wszystkie siedem stacji ładowania na trasie testu: w Karyntii, w Południowym Tyrolu, w Vorarlberg, w Kantonie Zurich, W Breisgau, w Eifel i w okolicach Liege, były takimi właśnie stacjami szybkiego ładowania wysoką mocą.

Wchodzą one także, obok stacji ładowania prądem zmiennym, na których można naładować Audi e-tron z mocą 11 kW, w skład pakietu usług e-tron Charging Service. Usługa własna Audi obejmuje w tej chwili możliwość ładowania w ok. 100.000 punktów na terenie 19 krajów Unii Europejskiej, a liczba ta ciągle rośnie. By klient mógł na nich naładować akumulatory swojego pojazdu elektrycznego, potrzebuje jedynie specjalnej karty. Wcześniej zarejestrować musi się w portalu myAudi i zawrzeć za jego pośrednictwem indywidualną umowę dotycząca opłat. Należność pobierana jest automatyczne z konta użytkownika. Nie stosuje się tu bezpośrednich opłat gotówką bądź kartą wydawaną przez bank.

Zróżnicowanie warunków drogowych podczas całego testu pozwoliło Audi e-tron 55 quattro zademonstrować swe wyjątkowe zalety związane z prowadzeniem tego samochodu. W Alpach, wspinając się pod wysokie wzniesienia, prowadzący mieli okazję w pełni wykorzystać nawet 300 kW mocy i 664 Nm momentu obrotowego. Z kolei zjeżdżając z nich w dół, czerpać mogli korzyści z przemyślanej koncepcji rekuperacji, pozwalającej podczas hamowania odzyskać nawet 220 kW mocy i 300 Nm momentu obrotowego i przekształcić je w elektryczność. Elektryczny napęd na cztery koła quattro zapewniał optymalną przyczepność i dynamikę np. na krętych odcinkach dróg Południowego Tyrolu. System zapewniał tu ciągłą i w pełni zmienną regulację rozkładu idealnego momentu napędowego pomiędzy obiema osiami.

Na płaskich etapach wzdłuż Renu, w Belgii i w Holandii, gdzie samochody poruszały się ze stałą prędkością, aerodynamika (współczynnik oporu powietrza: 0,27) znacznie przyczyniła się do niskiego zużycia energii. Podczas całej trasy ten elektrycznie napędzany SUV charakteryzował się świetną wydajnością, doskonałym komfortem podróży i bardzo niskim poziomem hałasu. Czynniki te równe są tym osiąganym przez auta klasy luksusowej. Podobnie jest z przestrzenią we wnętrzu. Dzięki zupełnie innej konfiguracji układu napędowego, znacznie zwiększyła się przestrzeń dla nóg w drugim rzędzie foteli. Skórzane fotele z funkcją masażu, jonizator powietrza, czy konturowe oświetlenie nastrojowe zmieniające w nocy samochód w wygodny salon, dodają wnętrzu wyjątkowych odczuć – zwłaszcza podczas długich podróży.

Tekst i foto: Twój Tydzień Wielkopolski

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email