Samoloty pasażerskie i ich producenci

samoloty pasażerskie samolot pasażerski

Samolot pasażerski, to samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć do kilkuset osób. Obecnie największym samolotem pasażerskim świata jest Airbus A380, wyprzedzając Boeinga 747, zwanego „Jumbo Jetem”

Największymi firmami produkującymi samoloty pasażerskie są między innymi: Boeing, Airbus, Cessna, Learjet, Embraer, Bombardier. Samoloty pasażerskie latają z prędkością 800-1000 km/h.

Rodzaje samolotów pasażerskich

Samoloty szerokokadłubowe to największe samoloty pasażerskie, zwykle używane do lotów długodystansowych: transkontynentalnych i transoceanicznych.

Samoloty wąskokadłubowe są mniejsze, bardziej powszechne samoloty najczęściej wykorzystywane na średniodystansowych trasach.

Samoloty regionalne to samoloty wykorzystywane na połączeniach krótkodystansowych.

Producenci samolotów pasażerskich (wybrane firmy)

Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Największy producent samolotów pasażerskich na świecie, z siedzibą w Renton (stan Waszyngton). Jest spółką akcyjną, notowaną na Nowojorskiej Giełdzie (NYSE) od 5 sierpnia 1934. Boeing produkuje różne typy samolotów i śmigłowców, przeznaczonych zarówno dla wojska, jak i służb cywilnych. Uczestniczy w programach badania kosmosu, produkując zespoły i podzespoły do rakiet nośnych, sztucznych satelitów i statków kosmicznych.

Airbus – europejskie konsorcjum zajmujące się produkcją samolotów, spółka zależna Airbus Group (dawniej EADS). Siedziba koncernu znajduje się w Amsterdamie (Holandia). Airbus zatrudnia około 50 tysięcy pracowników w różnych państwach Europy: Niemczech (Hamburg), Francji (Tuluza), Wielkiej Brytanii (Bristol) i Hiszpanii (Sewilla), a od 2009 roku także w Chinach (Tiencin). Spółki zależne od firmy znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach i Indiach. Początki firmy sięgają lipca 1967 r. Wtedy to ministrowie Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zdecydowali, że „W celu wzmocnienia współpracy europejskiej w dziedzinie techniki lotniczej, a tym samym wsparciu rozwoju gospodarczego i postępu technologicznego w Europie, do podjęcia odpowiednich działań na rzecz wspólnego rozwoju i produkcji Airbusa”. Lot pierwszego produkowanego przez Airbusa samolotu – A300 odbył się 28 października 1972 roku w Tuluzie.

Cessna Aircraft Company, to jeden z najbardziej znanych producentów lekkich samolotów (nazywanych dawniej Columbia). Historia firmy sięga początków XX w. kiedy to w 1911 r. Clyde Cessna, farmer zamieszkały w USA, wybudował drewniany samolot i przeleciał nim jako pierwszy trasę pomiędzy rzeką Missisipi oraz Górami Skalistymi. Sukces biznesowy jest zasługą jego wnuka – Dwane’a Wallace’a. Od 1992 r. jej właścicielem jest firma Textron Inc. Najbardziej znane modele to szkoleniowo-treningowy Cessna 150 (i jego nowsza wersja – 152), a także rodzina Conquest (od modelu 425), która począwszy od modelu 500 została przemianowana na Citation.

Wybrane samoloty pasażerskie – szerokokadłubowe

Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, to jeden z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe tego samolotu (cargo).

Airbus A300 – szerokokadłubowy samolot pasażerski lub transportowy średniego i dalekiego zasięgu. Powstał w 1972 roku jako pierwszy na świecie dwusilnikowy samolot szerokokadłubowy. Jest pierwszym produktem Airbusa. Może zabrać na pokład 266 pasażerów w układzie dwóch klas z maksymalnym zasięgiem 7500 km przy pełnym obciążeniu (w zależności od modelu).

Lockheed L-1011 TriStar – szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. W chwili wejścia na rynek była to najbardziej zaawansowana technicznie maszyna pasażerska na świecie. W latach 1968–1984 Lockheed wyprodukował 250 TriStarów. Samolot nie odniósł jednak dużego sukcesu, więc po zakończeniu jego produkcji Lockheed wycofał się z rynku odrzutowych samolotów komunikacyjnych. Był to również pierwszy i zarazem ostatni cywilny odrzutowy samolot pasażerski Lockheeda.
Na podstawie Wikipedii

Zobacz też:
> Linie lotnicze ciekawostki
> Spadochrony ciekawostki
> Dowcipy o stewardessach
> Hong Kong. Z lotniska do centrum

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email