Santiago de Chile – stadiony, kluby piłkarskie

Santiago Chile stadiony kluby piłka nożna ciekawostki

Czy znasz piłkarskie kluby z Chile? Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) zaprasza fanów piłki nożnej na wędrówkę po stadionach w stolicy Chile, Santiago

1. Club Universidad de Chile

Piłkarski klub Club Universidad de Chile został założony w 1927 toku. Gra w Primera División de Chile (najwyższa klasa rozgrywek) i jest jednym z najbardziej znanych klubów piłkarskich w tym kraju. Wystarczy, że ktoś powie: „La U” i wiadomo o który klub chodzi.

Universidad zdobywał tytuł mistrza Primera Division, grał w rozgrywkach międzynarodowych. Ma wiernych kibiców – Los de Abajo.

Club Deportivo Universidad Catolica Estadio San Carlos de Apoquindo Santiago Chile
Club Deportivo Universidad Catolica, Estadio San Carlos de Apoquindo – Santiago, Chile

Klub gra na stadionie narodowym Estadio Nacional de Chile w Santiago. To największy stadion tego kraju. Jego pojemność, to 63 tys. miejsc. Stadion otwarto w 1938 roku i jest częścią kompleksu sportowego.

Smutnym epizodem w historii obiektu był pucz wojskowy w Chile, w roku 1973. Reżim Pinocheta wykorzystał stadion jako obóz koncentracyjny dla przeciwników politycznych. Przez 4 miesiące (sierpień-listopad) na obiekcie przesłuchiwano, torturowano i mordowano ludzi.

Colo-Colo Estadio Monumental Santiago Mapuche Chile ciekawostki
Colo-Colo, Estadio Monumental – Santiago, Chile

2. Colo-Colo

Colo-Colo (pełna nazwa: Club Social y Deportivo Colo-Colo, to najbardziej utytułowany klub piłkarski w Chile. Powstał w 1925 r. Od 2005 r. klub jest spółką aukcyjną Blanco y Negro S.A., notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Santiago.

W klubowym herbie jest wizerunek indiańskiego widza Mapuche (plemię indiańskie zamieszkujące obecne tereny Chile i Argentyny).

Obecny stadion Estadio Monumental David Arellano otwarto w 1075 roku i ma pojemność ponad 47 tys. miejsc. Znajduje się tu izba pamięci i trofeów czyli muzeum klubu. Można je zwiedzać, podobnie jak obiekt w środku, z czego skorzystał Sadurski.com w maju 2019. Jest to pierwsze tego typu muzeum w Chile i raj dla prawdziwych kibiców klubu Colo-Colo.

Audax Italiano Estadio Municipal de la Florida Santiago Chile
Audax Italiano, Estadio Municipal de la Florida – Santiago, Chile

3. Audax Italiano

Audax Italiano, to klub piłkarski założony w 1910 roku przez włoskich emigrantów. Początkowo nazywał się Audax Club Ciclista Italiano i skupiał się wyłącznie na kolarstwie.

Audax kilkukrotnie był mistrzem kraju, grał też w rozgrywkach międzynarodowych. Drużyna gra na stadionie Estadio Municipal de la Florida w Santiago, mającym 8500 miejsc.

Santiago Morning Estadio Santa Laura Chile ciekawostki
Obok stadionu Santiago Morning – Santiato, Chile

4. Santiago Morning

Corporación Club de Deportes Santiago Morning, to piłkarski klub (obecnie drugoligowy) z siedzibą w Santiago. Został założony w 1903 r., a największe sukcesy osiągał w latach 40-ych XX wieku.

Santiago Morning gra na stadionie Estadio Santa Laura. Obiekt zbudowano w latach 1922-1923 i ma pojemność 22 tys. miejsc.

Club Universad Estadio Nacional de Chile
Club Deportivo Universad Católica, Estadio Nacional de Chile – Santiago

5. CD Universidad Católica

Club Deportivo Universidad Católica, w skrócie: Universidad, to jeden z najbardziej znanych drużyn piłkarskich w Chile. Kilkanaście razy zdobywał tytuł mistrza Chile, gra w Primera División. Klub został założony w 1937 roku. Jego największym rywalem od zawsze jest Club Universidad de Chile, wspomniany już wyżej.

Piłkarze Universidadu grają na stadionie Estadio San Carlos de Apoquindo. Obiekt zbudowano w latach 1987-1988 za kwotę 1 miliarda peso. Został otwarty 4 września 1988 r. Może pomieścić 20 tys. widzów (choć rekordem było 20.936 widzów 1 listopada 1992 r.). Wprawdzie stadion służy głównie meczom piłki nożnej, ale jest stadionem wielofunkcyjnym (rozrywki rugby, hokeja na trawie, koncerty). Występowali tu m.in. Queen, Whitney Huston i INXS. W 2001 r. rozegrano tu finał mistrzostw świata U-19 w rugby union.

CD Palestino Estadio Municipal de La Cisterna Santiago Chile
Santiago. Wejście na stadion Estadio Municipal de La Cisterna, klubu CD Palestino

6. Palestino (CD Palestino)

Siedzibę w mieście Santiago ma też piłkarski klub Palestino (CD Palestino), założony w 1920 roku. Drużyna obecnie gra w Primera División de Chile czyli chilijskiej ekstraklasie. Palestino zdobywał mistrzostwo kraju (1955,l 1978), wygrywał Copa Chile (1975, 1978, 2018).

Piłkarze klubu rozgrywają mecze na stadionie Estadio Municipal de La Cisterna, o pojemności 8 tys. miejsc. Obiekt otwarto w 1988 roku.

E.F.C. Conchiali Santiago Chile
E.F.C. Conchiali – Santiago, Chile

7. Conchalí

Conchalí (czytaj: Koncalí), to 10-tysieczna gmina w północnej części Santiago. Jest tu lokalny klub piłkarski E.F.C. Conchali, grający na miejskim stadionie. Drużyna aktualnie gra w trzeciej lidze (Tercera División del Fútbol Chileno). Niestety, na jego stronie www nie ma w zasadzie żadnych informacji, ale aktualności są na profilu na Facebooku.

Estadio Municipal De Las Condes Santiago Chile
Plansza informacyjna obok Estadio Municipal De Las Condes – Santiago, Chile

8. Estadio Municipal De Las Condes

Wesoły Wieżowiec odwiedza nie tylko wielkie stadiony i siedziby znanych klubów. W Santiago odwiedził też nieduży stadion, będący częścią kompleksu sportowego. Estadio Municipal De Las Condes znajduje się w Chile, pod adresem: Avenida Paul Harris, 701. Informacje o działalności są dostępne na Facebooku.

Piłkarskie ciekawostki o Santiago de Chile + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Seul stadiony
> Bukareszt stadiony
> Europa stadiony
> New York Cosmos
> Groundhopping

happy skyscraper happy tower wesoły wieżowiec
About Happy Skyscraper in English
Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email