Świat. Satyrycy i skandale

satyrycy satyra skandale

Jaś Fasola jako biskup – Brytyjczycy oburzeni

Komik Rowan Atkinson występujący w programie BBC na żywo, wywołał oburzenie

W ostatnich dniach przez polskie media przeszła lawina informacji związanych z żartem komika Abelarda Gizy z kabaretu Limo na temat papieża, który padł w rozrywkowym programie TVP nadawanym na żywo. Posłowie PiS domagają się ukarania TVP, kabaret stracił wiele kontraktów…

Okazuje się, że w ostatnich dniach do podobnej sytuacji doszło w Wielkiej Brytanii. W publicznej stacji BBC, w emitowanym na żywo programie „Comic Relief”, Rowan Atkinson (którego znamy jako komika wcielającego się w postać Jasia Fasoli) wystąpił w 3-minutowym skeczu. Przebrany za biskupa Canterbury, żartował ze spraw związanych z religią, m.in. zaapelował do widzów, aby zgodnie ze słowami Jezusa „kochali swoich sąsiadów”, a nie „kochali się ze swoimi sąsiadami”.

Po emisji skeczu, BBC otrzymała 2200 skarg od widzów, których oburzył skecz. BBC zdecydowało o usunięciu nagrania skeczu ze swojego serwisu internetowego iPlayer.
2013-03-23

Jak ugotować Chrystusa

Hiszpania. Satyryczny film o Chrystusie powstały 30 lat temu, właśnie trafił przed sąd

Jak ugotować Chrystusa – to tytuł krótkiego filmu, którego autorem jest hiszpański muzyk Javier Krahe. Na filmie autor wyjmuje z lodówki Jezusa na krzyżu, po czym oddziela figurkę od krzyża, myje wodą, wkłada ją do naczynia, smaruje masłem, doprawia ziołami i wkłada do piekarnika. Po trzech dniach, jak słyszymy w filmie, Jezus sam wyskakuje z piekarnika.

Film, choć nakręcony w 1978 roku, dopiero teraz staje się powodem rozpoczęcia pierwszej w historii Hiszpanii sprawy sądowej o obrazę uczuć religijnych. Pierwszy raz wyemitowano go w hiszpańskiej telewizji w 2004 roku, przy okazji wywiadu z artystą.

Javier Krahe, który w swojej twórczości często podejmuje tematy drażliwe, jest zdziwiony: – Przecież sam nie poszedłem do telewizji z tym filmem, ani nie używam go w swoich występach. – I dodaje: – Jak udowodnić w sądzie, że czyjeś uczucia religijne zostały obrażone?
2012-05-29

Satyryczna reklama, Ford przeprasza

Orgietki z politykami we Włoszech, słynne bunga-bunga, stały się inspiracją dla twórców reklamy samochodów marki Ford

W bagażniku nowego modelu samochodu Ford trzy atrakcyjne kobiety z wyeksponowanymi biustami, związane i zakneblowane. Za kierownicą uśmiechnięty Silvio Berlusconi. Taka reklama powstała w indyjskiej agencji reklamowej obsługującej koncern Forda. Mimo, że projekt reklamy ukazał się jedynie w Internecie, wzbudziła liczne kontrowersje. Wiele osób uznało ją za niesmaczną i seksistowską. Agencja przeprosiła za stworzoną reklamę, indyjski oddział Forda również. Rzecznik koncernu poinformował, że podobna sytuacja nie może powtórzyć się w przyszłości. Obrazek szybko jednak się rozprzestrzenił i zapewne wzbudzi większe zainteresowanie nowym modelem samochodu.
2013-03-25

Niemcy nie będą karać satyryków

Oburzenie polskiego ministra. Będzie oficjalna interwencja w sprawie satyrycznej kukiełki przedstawiającej J.Kaczyńskiego?

Przed kilkoma dniami w niemieckim Duesseldorfie przeszła doroczna parada karnawałowa. Jej częścią były spore kukły przedstawiające znanych polityków z różnych krajów. Kukły przedstawiono w żartobliwy i satyryczny sposób, w kontekście aktualnych wydarzeń politycznych. Wśród szeregu kukieł był m.in. Jarosław Kaczyński jako oficer wojskowy, trzymający pod butem klęczącą kobietę z napisem: Polen (Polska). Warto tu dodać, że niektórych polityków przedstawiono w znacznie ostrzejszy sposób; na przykład kanclerz Niemiec Angelę Markel pokazano jako wydobywającą się z odbytu postaci wujka Sama – symbolu USA.

Żaden z polityków przedstawionych w tej paradzie nie zaprotestował i nie był oburzony, z wyjątkiem przedstawiciela polskiego rządu. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski we wczorajszej rozmowie w Polskim Radiu (Trójka) powiedział, że będzie domagał się od Niemiec wyjaśnień w sprawie kukiełki lidera Prawa i Sprawiedliwości, a przedstawienie tej kukły podczas parady nazwał „wybrykiem”.

Dziś do wypowiedzi ministra Błaszczykowskiego odniósł się rzecznik gabinetu Angeli Merkel, Steffen Seibert. Powiedział, że niemiecki rząd nie zamierza wpływać na niemieckich satyryków i ograniczać ich swobody twórczej. Gwarantuje to wolność słowa i sztuki w tym kraju. Nie będzie żadnej interwencji w sprawie kukiełki Kaczyńskiego. Dodał też, że ze strony polskich władz dotychczas nie wpłynął żaden oficjalny wniosek w tej sprawie.

Miejmy nadzieję, że na tym zakończy się sprawa, a polski rząd nie będzie oficjalnie interweniował, gdyż może narazić się na kolejne drwiny ze strony satyryków, dziennikarzy i polityków, nie tylko niemieckich.
2016-02-10

Niemiecki program żartuje z katastrofy

Program satyryczny „Neues aus der Anstalt” nadawany w niemieckiej telewizji publicznej, już w 3 dni po katastrofie w Smoleńsku zajął się tym tematem

W programie satyrycznym „Neues aus der Anstalt” zaprezentowano skecz, w którym niemiecki komik Urban Priol nawiązał do katastrofy pod Smoleńskiem. Zażartował, że pilot informujący o złej widoczności spytał, czy ma lądować w Mińsku, a prezydent Kaczyński odpowiedział: – Lądujecie tu natychmiast, to rozkaz. Jestem prezydentem!

Komik Urban Priol zażartował, że gdyby w podobnym wypadku lotniczym zginęła cała niemiecka elita (m.in. politycy, bankierzy, księża-ped*file), Niemcy odetchnęliby z ulgą. Komik, przy roześmianych twarzach widowni, tak wspomina naszego prezydenta: – W całej Europie był wyśmiewany. Żadna świnia nie chciała mieć z nim do czynienia. A teraz ta orgia poruszenia, również wśród naszych dziennikarzy.

Program został wyemitowany 13 kwietnia (wtorek) w stacji ZDF (drugi kanał  niemieckiej telewizji publicznej, we wtorek i został powtórzony w sobotę w ZDF Infokanal i ZDF Theaterkanal.

Komentarz Sadurski.com:
• Wydarzenia, którymi interesuje się opinia publiczna, także te tragiczne, to znakomite tematy dla wesołków i profesjonalnych satyryków. Zaraz po zamachach na Word Trade Center Amerykanie żartowali z tego tematu, podobnie było z wojnami w Iraku i Afganistanie. Nie powinniśmy się więc dziwić, że podobnie dzieje się w przypadku katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zresztą w Polsce są już dowcipy na temat tej katastrofy.
Psychologowie mówią, że niektórym osobom łatwiej się jest oswoić nawet z osobistą tragedią, jeśli zaczyna się o niej myśleć nie w kategoriach rozpaczy i przejmującego bólu, ale z całkiem innej strony. Żartów związanych z tragedią w której zginął prezydent Kaczyński będzie przybywać, wraz z oddalaniem się tej smutnej daty. Mimo, że w polskiej kulturze nie wypada żartować z ludzkich nieszczęść i z osób nieżyjących. Szczególnie, gdy pamięć o zmarłych jest świeża.
2010-04-19

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email