Wesoły Wieżowiec w Słowenii

Celje Słowenia ciekawostki Milan Alasevic Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec podróżuje po całym świecie. Dziś podsumowujemy jego dotychczasowe wizyty w Słowenii

1. Lublana

Ćwierć miliona mieszkańców liczy Lublana (Ljubljana), stolica Słowenii. Nazwa miasta po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie z 1144 roku. Miasto jest położone w centralnej Słowenii. Stąd do Wenecji jest 250 kilometrów, do Wiednia 350 kilometrów i 400 kilometrów do Budapesztu.

Lublanę odwiedził Jacek Gallant wraz z Wesołym Wieżowcem. Papierowy globtroter został sfotografowany obok:

  • pomnika France Prešerena, słoweńskiego poety epoki romantyzmu, autora m.in. słów hymnu Słowenii. Pomnik stoi na głównym placu (Preśerena) Lublany i jest miejscem spotkań; z niego wchodzi się na trzy słynne mosty w Starej Lublanie,
  • Akademii Filharmonicznej,
  • na placu Starego Miasta, obok marmurowej iglicy – pomnika trzech rzek (na tym zdjęciu w tle z prawej widać wieżę barokowej, rzymskokatolickiej Katedry Świętego Mikołaja),
  • obok rektoratu Uniwersytetu Lublańskiego na placu Kongresowym,
  • obok mostu smoków (Dragon Bridge), przy jednym z 20. smoków,
  • na metalowej makiecie Starego Miasta Lublany.

> Lublana ciekawostki

Lublana Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec w Lublanie (Ljubljana), stolicy Słowenii

2. Planica

W Alpach Julijskich w Słowenii, blisko granicy z Włochami i Austrią, jest górska dolina Planica. To znany ośrodek sportów zimowych. W Polsce szczególnie znany kibicom skoków narciarskich, gdyż znajduje się tu jedna z trzech największych skoczni narciarskich – mamucia skocznia Letalnica (225 metrów). Kamil Stoch w 2011 r. skoczył tu na odległość 226 metrów (pierwsze miejsce), a w 2007 r. trzykrotnie triumfował tu Adam Małysz.

Wesołego Wieżowca zabrał do Planicy Jacek Gallant, ambasador Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.

Planica Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec w Planicy, obok skoczni Letalnica. Słowenia ciekawostki

3. Bled

W Bled mieszka 8 tys. osób. Jest to miejscowość turystyczna w regionie Górna Kraina w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled, u podnóża Alp Julijskich. Stąd jest 45 kilometrów od granicy z Austrią i Włochami.

W sezonie Bled odwiedzany jest przez kilka tysięcy turystów, których przyciągają tu: bliskość Alp, jezioro Bled na którym wzniesiono zamek i kościół, gorące źródła z których woda dociera do pobliskich basenów leczniczych, Triglawski Park Narodowy oraz pole golfowe.

Zamek (castellum Veldes) został wzniesiony na początku XI wieku na skałach, 100 metrów nad poziomem jeziora i jest najstarszym zamkiem w Słowenii. W średniowieczu do pierwszej zamkowej wieży dobudowywano kolejne i wzmacniano mury. Rozbudowę zamku zakończono w baroku (wtedy, w XVIII wieku zmieniono kaplicę św. Albina i Ignacego). Obecnie w zamku jest muzeum przedstawiające historię zamku, restauracja i zamkowa drukarnia.

Bled Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Bled, miasto Słowenii i Wesoły Wieżowiec

W pobliżu zamku, również na wyspie (do której można dotrzeć tylko łodziami) wznosi się barokowy kościół Wniebowzięcia, wybudowany w miejscu romańskiego kościoła zniszczonego na początku XVI wieku w wyniku trzęsienia ziemi. Jest tu dzwon życzeń z 1543 roku, w który podobno każdy może uderzyć i wypowiedzieć życzenie.

Jacek Gallant sfotografował Wesołego Wieżowca obok zamku i kościoła oraz przed halą widowiskową (Festivalna Dvorana Bled).

4. Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna (ang. Postojna Cave, słow. Postojnska jama), to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta Postojna. To w zasadzie grupa połączonych ze sobą jaskiń, o długości ponad 20,5 kilometra, które utworzyła rzeka Pivka.

Jaskinia po raz pierwszy została opisana w XVII wieku, a w 1818 r. odwiedził ją cesarz Austro-Węgier, Franciszek I. Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci trzymali w niej dużą ilość paliwa lotniczego; w 1944 r. słoweńscy partyzanci zniszczyli te zapasy, przy okazji niszcząc znaczną część jaskini. Z powodu odległości, turyści zwiedzają jaskinię, jadąc kolejką.

Ciekawostka: w jaskini znajduje się sala koncertowa mieszcząca nawet 10 tys. osób. Z powodu wyjątkowej akustyki, co jakiś czas odbywają się tu koncerty.

Wesoły Wieżowiec dotarł tu wraz z Doru Axinte, rumuńskim karykaturzystą, ambasadorem Partii Dobrego Humoru w Rumunii.

Postojna Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Przed wejściem do jaskini Postojna. Ciekawostki o Słowenii

5. Celje

Celje, to blisko 40-tysięczne miasto w środkowo-wschodniej Słowenii. Stoi tu Zamek Cylejski (Celjski grad, albo: Celjski zgornji Stari Grad), a w zasadzie jego ruiny. Ten zbudowany na trzech wzgórzach zamek był siedzibą hrabiów Celje. W średniowieczu był największym zamkiem na terenie Słowenii, a po raz pierwszy pisano o nim już w 1322 roku.

Wesoły Wieżowiec został sfotografowany w Celje przez mieszkającego w Słowenii Milana Alaševića, ambasadora Partii Dobrego Humoru w tym kraju. Na tę okazję Wesoły Wieżowiec otrzymał nawet „ząbki” nawiązujące wyglądem do górnej części zamkowej wieży, co widać na zdjęciach (poniżej oraz na samej górze) .

Celje Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Celje w Słowenii – Zamek Cylejski i Wesoły Wieżowiec

6. Maribor

W drugim mieście Słowenii, Mariborze, mieszka ok. 150 tysięcy ludzi. Miasto leży na wschodzie kraju, nad rzeką Drawą, kilkanaście kilometrów od granicy z Austrią. Maribor istniał w XII wieku, a wkrótce wybudowano tu twierdzę. Stanęła na wzgórzu o nazwie Piramida. W XIV wieku Maribor został otoczony murem obronnym. Cztery wieże będące jego częścią istnieją do dziś i są rozmieszczone wzdłuż rzeki.

Maribor Słowenia ciekawostki Wesoły Wieżowiec Happy Skyscraper
Wesoły Wieżowiec odwiedził też miasto Maribor. Słowenia ciekawostki

Zamek w Mariborze (Mariborski grad) wybudowano w XV wieku i znajduje się w centrum miasta. Obecnie składa się z kilku części powstałych w różnym czasie, więc każda jest w innym stylu architektonicznym. Wizyty składali tu cesarze (Leopold I, Karol VI, Maria Teresa), car Paweł I i papież Pius VI.

Na zamku jest muzeum (Pokrajinski Muzej Maribor), jedno z najważniejszych muzeów Słowenii. To właśnie obok wejścia do muzeum oraz niedaleko niego, został sfotografowany Wesoły Wieżowiec. Trafił to dzięki Jackowi Gallantowi, ambasadorowi Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.

> Słowenia ciekawostki

Zobacz też:
> Co to jest Wesoły Wieżowiec
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził
> Ciekawostki o Partii Dobrego Humoru

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email