20 ciekawostek o Słupsku

Ratusz Słupsk ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Słupsku i jego zabytkach. Co zobaczyć odwiedzając miasto Słupsk?

Informacje o Słupsku

1) Słupsk, to ponad 90-tysięczne miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Leży nad rzeką Słupią. Miejscowość istniała już w X wieku. Prawa miejskie uzyskała w 1265 roku.

2) Nazwa Słupsk pochodzi od rzeki Słupi, ta z kolei ma nazwę od słowa słup. Prawdopodobnie chodzi o jeden ze „słupów” czyli wież strażniczych.

3) W połowie 1990 r. liczba mieszkańców Słupska osiągnęła 100 tysięcy. Obecnie jest mniejsza.

Zamek Książąt Pomorskich Słupsk ciekawostki atrakcje zabytki
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, rezydencja dynastii Gryfitów

Zabytki Słupska – co zwiedzić w Słupsku

4) W 1507 r. blisko rzeki Słupi wybudowano w Słupsku Zamek Książąt Pomorskich. W drugiej połowie XVI w. został przebudowany w stylu renesansowym. Początkowo zamek był rezydencją książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Potem stopniowo popadał w dewastację. Były tu koszary wojskowe, potem magazyny zbożowe. Po remoncie, jaki miał miejsce po II wojnie światowej, w zamku znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Przed wejściem do zamku od 2010 r. stoi Pomnik Bogusława X. To władca urodzony w 1454 r., który połączył w jedno państwo pomorskie trzy księstwa: słupskie, szczecińskie i wołogowskie. Zbudował też zamki w Szczecinie, Słupsku oraz w Darłowie.

młyn zamkowy Słupsk ciekawostki atrakcje zabytki
Młyn zamkowy, obok którego zbudowano Zamek Książąt Pomorskich

5) Obok zamku, przy ul. Dominikańskiej 6, stoi najstarszy obiekt przemysłowy w Polsce – młyn zamkowy. Powstał w pierwszej połowie XIV wieku, jeszcze zanim wybudowano zamek. Potem budynek był przebudowywany.

Brama Młyńska Słupsk ciekawostki atrakcje zabytki
Brama Młyńska, jeden z wielu zabytków Słupska

6) W sąsiedztwie młynu stoi Brama Młyńska, wchodząca kiedyś w skład obwarowań miasta. Została wybudowana na przełomie XIV i XV wieku, podobnie jak inne bramy i 6,6-metrowej wysokości ceglane mury obronne. Brama jest pięciokondygnacyjna, w dolnej części ma ostrołukowy otwór na przejazd. Po zniszczeniach II wojny światowej, w latach 60. XX wieku została odremontowana. Wewnątrz jest część zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

7) Kolejnym cennym zabytkiem w centrum Słupska, a równocześnie budynkiem należącym do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, jest Spichlerz Richtera, zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku.

Baszta Czarownic Słupsk ciekawostki atrakcje zabytki
Baszta Czarownic, niegdyś miejsce torturowania kobiet oskarżanych o czary

8) W miejscu wcześniejszej drewnianej palisady w XIV/XV wieku wybudowano basztę wchodzącą w skład obwarowań miasta. Jest nazywana Basztą Czarownic. W XVII wieku było tu więzienie, w którym więziono i torturowano kobiety posądzane o czary. Po zniszczeniach II wojny światowej, baszta została odbudowana w latach 70. XX wieku. Adres: al. Fr. Nullo 8.

9) W centrum Słupska, przy pl. Zwycięstwa 3 stoi neogotycki ratusz (patrz foto na samej górze), będący siedzibą władz miasta. Gmach wybudowano w latach 1899-1901. Stoi w miejscu istniejącego tu do połowy XIX wieku bajorka zwanego: Quebbe vor dem Neuen Tor. Nad ratuszem góruje 56-metrowej wysokości wieża zegarowa. Prowadzi do niej 180 schodów i od 2003 r. jest punktem widokowym udostępnionym dla zwiedzających.

Obecny ratusz jest trzecim ratuszem w historii Słupska. W 1798 r. drugi ratusz zastąpił tego, który stanął jako pierwszy.

Nowa Brama Słupsk ciekawostki atrakcje zabytki
Nowa Brama stoi niedaleko gmachu słupskiego ratusza

10) Przy pl. Zwycięstwa 12 w Słupsku stoi Nowa Brama z XIV wieku.

11) Jedną ze świątyń Słupska jest gotycki Kościół Mariacki pw. NMP Królowej Różańca Świętego. Pierwszy kościół stał tu w drugiej połowie XIII wieku. Wieża kościoła odchylona jest od pionu o blisko 1 metr.

12) Pozostałości dawnych murów obronnych Słupska z XIV i XV wieku znajdują się przy ulicach: Grodzkiej, Fr. Nullo, Zamkowej i Jagiełły.

mury obronne Słupsk ciekawostki atrakcje zabytki
Fragmenty murów obronnych Słupska niedaleko zamku i wieża kościoła św. Jacka

13) Na pl. Bronisława Kostkowskiego w Słupsku stoi gotycka kaplica św. Jerzego, zbudowana w połowie XV wieku.

Ciekawostki o Słupsku

14) W 1974 r. w Słupsku powstała najstarsza pizzeria w Polsce. Istnieje do dziś.

15) W budynku Domu Towarowego Słowiniec w Słupsku funkcjonuje najstarsza sprawna winda w Europie. Działa od 1910 roku.

16) Hejnał Słupska od 1999 r. rozbrzmiewa codziennie w południa, z wieży ratusza.

podominikański kościół św. Jacka Słupsk ciekawostki atrakcje zabytki
Podominikański kościół św. Jacka w Słupsku

17) W kościele św. Mikołaja z początku XIV wieku (ul. Grodzka 3) obecnie znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna.

18) W latach 1985-1999 działała w Słupsku komunikacja trolejbusowa.

19) Przy ul. Nowobramskiej w Słupsku stoi odrestaurowany tramwaj. System tramwajów działał w tym mieście w latach 1910-1959.

20) W zespole dawnych koszar Regimentu Huzarów (wybudowano je pod koniec XVIII wieku) obecnie jest uczelnia wyższa – Akademia Pomorska w Słupsku.

Ciekawostki o Słupsku + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Ciekawostki o innych miastach:
> Koszalin
> Olkusz
> Sandomierz

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email