Historia Sneakersów

modne damskie sneakersy

Sneakersy to buty, które pojawiły się na wybiegach modowych dopiero w XXI wieku, jednak ich historia sięga początku XX wieku. Pojęcie „sneakers” po raz pierwszy zostało użyte w kontekście gry w tenisa, a termin ten pochodzi od angielskiego słowa „sneak”, oznaczającego skradanie się

Pierwsze trampki

W XIX wieku ludzie nosili buty, które przypominały dzisiejsze trampki, ponieważ miały gumową podeszwę. Jednak buty te nie miały rozróżnienia na prawą i na lewa nogę. Zmiany przyniósł dopiero wiek XX.

Początkowo, sneakersy były butami do tenisa, które miały gumową podeszwę i pozwalały na wygodne i komfortowe poruszanie się. Jedną z pierwszych marek, które wypuściły trampki była firma Rubber Company, a następnie Converse. Na początku XX wieku, także firma Adidas zajęła się produkcją trampek. Prawdziwy przełom nastąpił w 1924 roku, gdy marka Adidas stała się jedna z najpopularniejszych na świecie. Początkowo sneakersy uznawane były za obuwie, które nadaje się tylko do uprawiania sportu.

Rosnąca popularność

W drugiej połowie XX wieku posiadanie sportowych butów stało się modne i sneakersy zaczęły stawać się elementem ubioru na ulicach, w sklepach i na boiskach. Prawdziwy przełom pojawił się jednak, gdy Michael Jordan podpisał kontrakt z firmą Nike i stworzone zostały Nike Air. Buty te weszły do popkultury i stały się jednym z symboli lat 80 i 90 XX wieku. Nawet po odejściu Jordana z ligi NBA buty wciąż pozostały modne i sławne. W 1986 roku sneakersy stały się butami dla raperów i hip-hopowców, gdy RUN DMC nagrał piosenkę „My Adidas”. Pod koniec XX wieku buty sportowe zaczęły być produkowane z dedykacją dla każdej dyscypliny, a nie tylko dla tenisa, czy też koszykówki.

Nosić sneakersy na co dzień

W XXI wieku sneakersy stały się obuwiem na wiele różnych okazji. Niektórzy, odważniejsi, łączą je z garniturem, z sukienką, lub ze stylizacją bardzo formalna. Buty te stały się jednym z elementów współczesnej kultury i mody. Marki sportowe tworzą limitowane kolekcje, które charakteryzują się małą liczba par obuwia i wysokimi cenami. Mimo to ludzie są skłonni do zakupu drogiego obuwia sportowego. Współcześnie firmy oferują także różne udogodnienia i nowe technologie, takie jak dodatkowa amortyzacja, sprężynki, czy też inne innowacje.

Kolekcjonerzy sneakersów

Obecnie posiadanie modnych butów ma czasami więcej wspólnego z kolekcjonerstwem, a nie ze zwykła modą, czy funkcjonalnością. Niektóre osoby nawet nie decydują się na ubranie butów, na które czekały w długiej kolejce, i zapłaciły spore kwoty. Zdarza się także, że ludzie kupują buty za małe lub za duże, tylko po to, aby pochwalić się danym modelem w swojej kolekcji. Najbardziej popularne pary sneakersów można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych, jednak te modele, które są wyjątkowe, zwykle znajdują się na aukcjach.

Sneakersy to buty, które przeszły długą drogę, od mało popularnych butów, poprzez sportowe trampki, aż po kolekcjonerskie modele, produkowane we współpracy z luksusowymi markami modowymi.

Na zdjęciu: Sneakers adidas Originals Deerupt Runner

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email