Soja i jej wartości odżywcze

soja ciekawostki roślina właściwości dieta potrawy kuchnia

Stała się jednym z ważniejszych składników diety wegańskiej i wegetariańskiej, ale też osoby jedzące mięso sięgają po nią coraz częściej. Nic w tym dziwnego, gdyż soja zachwyca swym smakiem, uniwersalnością oraz korzystnym wpływem na zdrowie. Co warto wiedzieć na jej temat?

Soja, jako doskonałe źródło białka, dlatego stała się cenionym zamiennikiem dla mięsa i mleka. Napoje sojowe cieszą się coraz większym uznaniem, podobnie jak sojowe parówki, kotlety czy takie produkty, jak tofu.

Ziarna soi same w sobie są pysznym dodatkiem do wielu potraw i dzięki niej zdrowa dieta nabiera większej wartości. Jak to możliwe? Bo wartość odżywcza soi jest bardzo duża. Jej ziarna te są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki którym nasz organizm może sprawniej funkcjonować.

Soja zawiera też spore ilości błonnika, dzięki czemu nasz przewód pokarmowy jest na bieżąco oczyszczany ze szkodliwych toksyn. Dodatkowo zawarty w niej błonnik ułatwia walkę z zaparciami. Sprawia też, że soja jest sprzymierzeńcem osób, które zaczynają odchudzanie.

Po ziarna soi warto też sięgać ze względu na znajdujące się w nich sole mineralne, m. in. bardzo ważny dla naszego serca potas. Także lecytynę, dzięki której możemy się skuteczniej chronić przed problemami ze złym cholesterolem.

Spora ilość witamin z grupy B oraz witamina E to kolejne powody, dla których warto włączyć soję do swej diety.

Soja może okazać się też wspaniałą sojuszniczką wielu kobiet, a w szczególności tych, które chcą złagodzić dolegliwości towarzyszące menopauzie. Ziarna soi są przecież doskonałym źródłem fitoestrogenów, czyli naturalnych związków hormonalnych pochodzenia roślinnego. Dzięki nim można się skuteczniej chronić przed takimi chorobami, jak rak trzonu macicy czy rak sutka.

To wszystko sprawia, że przepisy na dania w których jest soja, cieszą się coraz większą popularnością.

Ciekawostki o soi: Sadurski.com

Zobacz też:
> Kasza gryczana
> Mięta
> Aloes

Spodobało się? UdostępnijShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on VK
VK
Email this to someone
email